Strona główna Aktualności Z miasta Jak segregować śmieci? Zmiany w nowym roku

Jak segregować śmieci? Zmiany w nowym roku

6

Od 1 stycznia 2020 roku nastąpi zmiana kolorystyki pojemników na odpady komunalne. W związku z tym spółka „Eko-Region” będzie kolejno dostosowywać pojemniki na terenie miasta do nowych wymagań narzuconych przez przepisy ustawy.

Od 9 grudnia do nieruchomości, które zadeklarowały selektywną zbiórkę odpadów komunalnych, będą rozwożone pojemniki w kolorze niebieskim. Należy wstawić pojemniki na teren nieruchomości i gromadzić w nich papier. Odbiór odpadów z tych pojemników odbywać się będzie od stycznia według harmonogramów odbioru.

Żółty – metale i tworzywa sztuczne

Wrzucamy: butelki po napojach (zgniecione butelki PET), opakowania z tworzyw sztucznych, opakowania wielomateriałowe (kartony po mleku, sokach), reklamówki i inne folie (niezabrudzone), puszki po napojach i konserwach, folię aluminiową (niezabrudzoną), zabawki z tworzywa sztucznego, o ile nie są wykonane z trwale połączonych kilku surowców.

Nie wrzucamy: butelek i pojemników z zawartością, opakowań po lekach i zużytych artykułów medycznych, opakowań po olejach silnikowych, farbach, lakierach, części samochodowych, zużytych baterii i akumulatorów, zużytego sprzętu elektrycznego i AGD, tworzyw piankowych, gum, sylikonów, ubrań, liści.

Zielony – szkło

Wrzucamy: czyste opakowania szklane (puste), butelki, słoiki, flakony.

Nie wrzucamy: ceramiki, doniczek, porcelany, kryształów, szkła żaroodpornego, żarówek i świetlówek, reflektorów, opakowań po lekach i rozpuszczalnikach, luster, szyb samochodowych i okiennych, termometrów, stłuczki szklanej

Brązowy – bio

Wrzucamy: odpadki warzywne i owocowe (obierki itp.), drobne gałązki drzew i krzewów, skoszoną trawę, liście, kwiaty, trociny i korzę drzew, resztki jedzenia (bez mięs).

Nie wrzucamy: kości i resztek mięsa, worków foliowych, odchodów zwierząt, drewna impregnowanego, płyt wiórowych i MDF, ziemi i kamieni.

Niebieski – papier

Wrzucamy: opakowania z papieru, kartonu, tektury (zgniecione), tekturę falistą, gazety i czasopisma, katalogi, ulotki, papier, zadrukowane kartki, książki i zeszyty, torebki i worki papierowe, papier pakowy.

Nie wrzucamy: zabrudzonego lub zatłuszczonego papieru, papieru lakierowanego lub powleczonego folią, kartonów po mleku, napojach, pieluch jednorazowych, podpasek, zużytych ręczników papierowych, chusteczek higienicznych, papierowych worków po nawozach, cementach i materiałów budowlanych, tapet.

Czarny – pozostałości po segregacji

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Jak segregować? youtu.be/fI0lMjPANgQ

Mieszkam w popularnym bloku. Moje mieszkanie to typowy standard – 3 średnie pokoje kuchnia i łazienka i wc. Razem 55 m2. Rozumiem potrzebę segregowane śmieci ale nie mam możliwości ustawienia w moim M kilku koszy na śmieci aby dzielić poszczególne odpadki. A koszty worków na śmieci to spory koszt bo nie są tanie.
Inna sprawa śmieciowa to łatwo zaobserwować fakt postępowania pracowników firmy zbierającej śmieci którzy to obecnie i tak ładują z welu kolorowych pojemników do jednej śmieciarki

Moim zdaniem w blokach segregacja byłaby książkowa gdyby na każdym piętrze były zsypy na dany odpad by nie latać z np. 2 butelkami na dół. Praktycznie niewykonalne by to zaadaptować bo raz że duże koszty dwa że nie ma miejsca, choć słyszałem że podobno w biurowcach w Holandii są zsypy na makulaturę, więc pewnie jak się chce to się da radę.

W wieżowcach wygodnie, zsyp co drugie piętro, ale o segregacji, to eco mogą sobie tylko pomarzyć.
Byłem u Tulipanów w takiej miejscowości, gdzie bloków nie było, ale na ulicy żadnego śmiecia, nawet papierka. Nie było również meneli…

Ta cała segregacja w blokach, to pic na wodę, aby było ekologicznie i było z kogo zdzierać ceny.
A za wstępną segregację, jesli już, to powinni nawet dopłacać, bo ktoś za kogoś coś tam robi.
U mnie zlikwidowali pojemniki na plastiki, bo oszczędzają na kosztach. To o jakiej wstępnej segregacji tu mowa
Bardziej czepiają się domów, bo tam wszystko na widelcu.

Segregujemy, czyli wykonujemy robotę za firmę odbierającą śmieci i jeszcze za to płacimy a i proszę pamiętać, że wyrzucamy tylko czyste śmieci.