Strona główna Styl życia Jak korzystać z mediów społecznościowych w poszukiwaniu pracy

Jak korzystać z mediów społecznościowych w poszukiwaniu pracy

0

Sieci społecznościowe stały się integralną częścią życia prawie każdej osoby. Ale oprócz kontaktu z przyjaciółmi i bliskimi, media społecznościowe to świetny sposób na znalezienie pracy. 

We współczesnym świecie istnieje wiele sposobów na znalezienie pracy i pracowników. Dla osób poszukujących pracy i rekrutujących Internet otwiera nieskończone przestrzenie.

Oprócz dobrze znanych portali dla poszukujących pracy i selekcji personelu, takich jak Jooble, istnieje jeszcze jeden, nieco mniej popularny sposób na znalezienie pracy i pracowników – portale społecznościowe.

Nawiasem mówiąc, Jooble jest wiodącą usługą poszukiwania pracy. Zgromadzono tu tysiące najlepszych ofert pracy z całego internetu, a wygodny system wyszukiwania pomoże Ci wybrać pracę np. praca Pabianice.

Dlaczego warto korzystać z sieci społecznościowych

Dziś trudno jest znaleźć osobę, która nie ma własnej strony osobistej w sieciach społecznościowych lub blogach. Oczywiście jest o wiele więcej kandydatów niż pracodawców, ale jeśli masz wąską specjalizację lub jakieś szczególne rzadkie umiejętności, znalezienie pracy za pośrednictwem sieci społecznościowych jest dla Ciebie idealne.

Z pomocą tak znanej społeczności sieci takie jak: Facebook, Linkedin, Habrahabr – możesz powiedzieć wszystkim swoim znajomym, że szukasz pracy na określone stanowisko. Ktoś na pewno będzie miał znajomych, którzy właśnie Ciebie szukają!

Mówiąc o możliwościach dla rekruterów, należy zauważyć, że selekcja personelu w sieciach społecznościowych może odbywać się nie tylko z uwzględnieniem informacji podanych w CV, ale także z uwzględnieniem danych profilowych.

Czego pracodawca może dowiedzieć się o Tobie z portali społecznościowych?

Oczywiste jest, że przede wszystkim oficer personalny będzie zainteresowany twoim wykształceniem i doświadczeniem zawodowym, ale twój styl życia jest dla niego nie mniej ważny.

Często zdarza się, że zdjęcia kandydata w sieciach społecznościowych mogą pomóc mu w odmowie zatrudnienia:

  • Osoby rekrutujące mogą dowiedzieć się z Twojej strony o osobistych zainteresowaniach i hobby;
  • Sieć społecznościowa może powiedzieć o Twojej wcześniejszej pracy, osiągnięciach i umiejętnościach.

Jeśli chcesz dostać pracę w dużej firmie, na dobrze płatnym stanowisku, to pamiętaj, że Internet to obszar, w którym pracodawcy zbiorą o Tobie wiele ciekawych informacji.

Kto dostaje pracę za pomocą sieci społecznościowych?

Wyszukiwanie pracowników za pośrednictwem sieci społecznościowych nie jest odpowiednie dla każdego rekrutera, uciekają się do niego, szukając określonych pracowników, takich jak: przedstawiciele wąskiego profilu, zawody kreatywne, freelancerzy.

Na podstawie statystyk, które zostały zebrane przez różne agencje rekrutacyjne, za pośrednictwem sieci społecznościowych dostają pracę:

  • Programiści;
  • Projektanci;
  • Specjaliści SEO;
  • Menedżerowie reklamy;
  • Menedżerowie sprzedaży;
  • Copywriterzy.

Wskazówki, jak znaleźć pracę za pośrednictwem sieci społecznościowych:

Krok 1

Umieszczając swoje CV na stronach takich jak Facebook pamiętaj, że potencjalny pracodawca z pewnością zajrzy na Twoje konto i jeśli zobaczy tam zdjęcia z szalejących imprez, komentarze do nich, posty na Twojej tablicy, to nie sądzę, żeby obróciło się to na korzyść wyboru Twojej kandydatury na wolne stanowisko.

Wskazane byłoby utworzenie nowego profilu, który będzie zawierał informacje o Twoich kwalifikacjach zawodowych, doświadczeniu zawodowym, ewentualnie opiniach pracodawców i uczestnictwie w grupach tematycznych na profilu Twojej specjalności.

Nie wykorzystuj też swojej strony z wysoką oceną i gronem znajomych do zamieszczania CV, pracodawca tego nie doceni – dobrze byłoby założyć tutaj nowe konto.

Krok 2

Starannie uzupełnij swój profil o właściwe informacje. Pracodawca z kolei nie może tracić czasu na osobiste spotkania i rozmowy z kandydatami na wolne stanowisko, wystarczy wyszukać CV i obejrzeć swoją stronę, która powie o Tobie dużo więcej niż rozmowa telefoniczna.

Szukając pracy za pośrednictwem sieci społecznościowych, należy pamiętać, że wszystkie metody publikowania CV dają dodatkową szansę na znalezienie długo wyczekiwanej pozycji, ale jednocześnie nie zapominaj, że to nie jest show-biznes i czarny PR jest tu bezużyteczny.

Krok 3

Opublikuj zdjęcia swojej rodziny, swoich dzieci (jest to wskaźnik odpowiedzialności).

Krok 4

Wpisz swoje kontakty: numer telefonu, e-mail, skype.

Krok 5

Zarejestruj się w grupach dotyczących twojej specjalności. Będziesz świadomy różnych nowości i innowacji pod względem zawodowym.

Krok 6

Nie bój się mówić o swoim zamiarze znalezienia pracy w swoim zawodzie.

Krok 7

Napisz małe ogłoszenie, w którym szukasz pracy:

„Szukam pracy jako Specjalista SEO!”

Podsumowanie

Podsumowując, media społecznościowe mogą być doskonałym narzędziem do znajdowania pracy dla freelancerów. Facebook i LinkdIn, ze względu na swoją popularność i obecność dużej liczby grup i społeczności, mogą stać się niezawodnym pomocnikiem w poszukiwaniu zleceń i pracy dla freelancerów. Najważniejsze, abyś aktywnie korzystał ze wszystkich możliwości sieci społecznościowych, zwracał uwagę na swój profil i był w stanie znaleźć wspólny język z potencjalnymi pracodawcami.

REKLAMA
Poprzedni artykułW Afloparku kwitnie właśnie 370 odmian róż. To warto zobaczyć
Następny artykułSpodnie dresowe męskie na co dzień – jak je nosić i z czym łączyć?
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments