Strona główna Aktualności Jach grochem o ścianę Jach grochem o ścianę: radni nie dali się drożyźnie

Jach grochem o ścianę: radni nie dali się drożyźnie

19
Dziś poznaliśmy szczegóły uchwały, na mocy której prezydent Pabianic oraz radni miejscy dostaną podwyżki. Spore podwyżki.

Tak się składa, że w minioną sobotę część radnych manifestowała przy rynku na Bugaju ws. wszechobecnej drożyzny. Radni mówili, że wszystko drożeje, co oczywiście jest faktem. Mówili też, że to wszystko przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Czy to jest fakt, opinie są oczywiście podzielone.

Tymczasem prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Jak czytam na stronie PAP, nowela przewiduje m.in. podwyżkę diety radnych wszystkich szczebli oraz wynagrodzenia pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie wyboru, czyli m.in. marszałków województw, starostów, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Nowelizacja przygotowana została oczywiście przez PiS.

Co zrobili nasi radni? Walcząc z Drożyzną+ przyznali sobie 60% podwyżki z wyrównaniem od sierpnia, choć ustawa tego nie nakazuje.
Na manifestacji w sobotę obecny był Krzysztof Rąkowski (Platforma Obywatelska), przewodniczący rady, który dostanie miesięcznie o 1095 zł więcej. Była też wiceprzewodnicząca rady – Aleksandra Stasiak (Lewica). Na jej konto co miesiąc wpłynie 2641 zł, czyli o 991 zł więcej. Było dwoje przewodniczących komisji – Joanna Kupś i Piotr Duraj. Oni również dostaną 991 zł podwyżki. Było też dwoje wiceprzewodniczących komisji – Małgorzata Grabarz i Gabriel Grzejszczak. Oni z kolei dostaną podwyżki w wysokości 747 zł i na ich konta z tego tytułu co miesiąc wpłynie 1997 zł.

Sporą podwyżkę dostanie również starosta pabianicki Krzysztof Habura. Dokładna kwota nie jest znana, ale będzie to kilka tysięcy brutto. On też był na spotkaniu.

Przyznam, że większość radnych w minionych dwóch latach nie napracowała się zbyt bardzo. Kiedy zaczęła się epidemia covid, nie robili nic przez 2 miesiące. Od tamtego czasu sesje odbywają się online. Przez dwa lata radni z Koalicyjnego Klubu Radnych złożyli 17 interpelacji do prezydenta Pabianic, co daje jedną interpelację na osobę, bowiem w klubie KKR jest 17 osób.

Podsumowując, podwyżka zdecydowanie ma na celu zniwelowanie wszechobecnej drożyzny. Przynajmniej w portfelach radnych, bo mieszkańcy za samo wyrównanie za 5 miesięcy zapłacą ponad 77 tysięcy złotych. Łatwo więc obliczyć, że wyższe wynagrodzenie dla radnych będzie mieszkańców kosztować rocznie o około 185 tys. zł więcej niż dotychczas.

Przemysław Jach, red. naczelny portalu epainfo.pl

„Jach grochem o ścianę” to cykl publicystyczny i prezentuje subiektywne opinie autora.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
19 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

wezcie sie za robote a nie rozdawanie naszych pieniedzy
kumotrerstwo i kolesiostwo

Last edited 6 miesięcy temu by omg

Sam za darmo robisz?

tak robię, pracuję w sensie. i prawie za darmo za to co robię. a oni nie pracują i robią to za pieniądze.

Pięknie wytknięta hipokryzja….brawo!!!

I bardzo dobrze, podwyzki im się należą.

Panie Przemysławie, ale to wygląda tak jakby tylko oni dostali podwyżki, a przecież wszyscy radni skorzystali – nie ma w tym żadnego rzetelnego dziennikarstwa. W całej Polsce przez podpisaną ustawę przez Prezydenta dochodzi do tych podwyżek diet dla radnych. To, że manifestowali z banerem „Drożyzna” ma się tutaj jak piernik do wiatraka, gdyż to nie nasi radni zdecydowali o podwyżkach – chociaż tak może się wydawać przez to, że oni podejmują uchwałę, jednakże ta decyzja została podjęta wyżej przez Prezydenta, który nie dał furtki do nie skorzystania z podniesienia diety (chociaż domyślam się, że i tak politycy skorzystaliby z możliwości… Czytaj więcej »

https://www.portalsamorzadowy.pl/praca/diety-radnych-w-2022-r-stawki-kwota-bazowa-i-nowy-przelicznik,315422.html
Rozumiem Pana argumenty i ich nie podważam. Ma Pan może wgląd do wcześniejszej uchwały dot. maksymalnej wysokości diety w Pabianicach?Powyżej również pozostawiam link z artykułem o nowych przelicznikach. Można się nie zgadzać z podwyżkami wynagrodzeń dla prezydentów, burmistrzów, wójtów, radnych, ale po podpisaniu nowelizacji ustawy przez Prezydenta RP wg mnie nie można być zdziwionym. Serdecznie pozdrawiam.

Czerwone miasto im wolno

Brawo Panie Przemku! Pięknie wytknął Pan hipokryzję tej bandy darmozjadów. Rąkowski narzeka, że PiS zastawił na nich pułapkę i zmusił ich ustawą do podwyżek. Jakoś zapomniał, że radni nie musieli sobie robić podwyżki, a Mackiewicz mógł dostać minimum wynikające z ustawy czyli 16 600 a nie prawie 20 000. Hipokryci i kłamcy.

Panie Przemku wreszcie coś obiektywnego. HIPOKRYZJA, definicja tego słowa POwinna być przeczytana na najbliższej radzie miejskiej przez każdego radnego, KAŻDEGO! A śpiewająco Powinien odczytać definicje tego słowa Pan Prezydent Pabianic i Jego Zastępcy oraz Pani Skarbnik!

Jest Pan rzetelny tylko czasem Pan rozgrzanie temat, rozdrapie i zostawi. Każdy wie że kradną kradli i kraść będą tylko po co udają i winę zwalaja jeden na drugiego. Pabianice zadłużone brudne takie nie było za p. Dychty, teraz to Pabiaśmietnisko. A p. Dychto też był z po ale lepiej zarządzał bo chociaż syfu nie było, koszenia trawy były i zamiatarki po zimie.

dopóki radny bedzie otrzymywal jakiekolwiek wynagrodzenie, to beda sie tam pchaly osoby o slabych kompetencjach. Jedynie brak uposazenia i brak koniecznosci publikacji oswiadczen majatkowych gwarantowaloby, ze osoby co maja wiedze (i pieniadze) by chcialy zasilic szanone grono radnych.

A skoro radnym podwyzki sie tak nie podobaja i sie tak kajają, to zawsze mogą ustawić zlecenie stałe na jedną z wielu fundacji działających w regionie. Nawet mogą to wpisywac w oświdczenia majątkowe.

Najgorsze jest to, że osoby na stanowiskach merytorycznych w UM i Starostwie pracuja za place sprzataczki i parkingowego. A potem ludzie sie dziwia, ze w urzedzie wyglada jak wyglada…

Muszę to napisać: „Przemek, ale tyś mi zaimponował”. Brawo

Nie będę. Obiecuje być bardziej stonowany i obiektywny.

Last edited 6 miesięcy temu by Gość

Banda złodzieji, ulice w stanie agonalnym, szpital- nieporozumienie, toalety na lewitynie to dopiero szalet XXI wieku!!!! Wart wrzucenia na YT!!!!! Zwlasza za nagrodę dla najlepszego miejsca w Pabianicach. Ale podwyżki bardzo chętnie, a wszyscy na to się złożą w podatku od nieruchomości, czynszach itd!!!! Władze do śmietnika!!!

Panie Przemku, prosimy o więcej takich artykułów. Dziennikarze miejscy powinni pisać tego typu artykuły, żeby mieszkańcy mieli świadomość co się dzieje wokół nich, a co mogłoby się dziać.
Gratuluję i czekam na więcej.
Pozdrawiam