Strona główna Aktualności Jach grochem o ścianę Jach grochem o ścianę: jak premier przy dystrybutorze makaron na uszy nawija

Jach grochem o ścianę: jak premier przy dystrybutorze makaron na uszy nawija

64
Wiem, że to portal lokalny, ale sprawy gospodarcze i decyzje podejmowane na szczeblu centralnym dotykają też lokalnej społeczności. Więc się wypowiem. 

A do wypowiedzi przekonała mnie rozmowa z jednym z pabianickich radnych. W rozmowie okazało się, że to ja uzmysłowiłem radnemu, na czym polega obniżka podatku VAT na paliwo z 23 na 8 procent. Wiele osób nie wie o co chodzi.

Zacznijmy od początku. Premier Mateusz Morawiecki wprowadza Tarczę Antyinflacyjną, bo jak wszyscy wiedzą, mamy w Polsce „galopującą inflację”, taką, że Payda wegetariańska w SDH zdrożała z 7,5 zł na 9,90 zł. I prowadzi następującą narrację w mediach:

„Walczymy z inflacją, by Polacy mieli jak najtańsze produkty, a cena paliwa, czyli transportu, jest jednym z najważniejszych kosztów”.

Ja ekonomistą nie jestem, rządem nie kieruję, ale prowadzę od kilku lat firmę i wiem, że większość firm, szczególnie transportowe, odliczają podatek VAT!.

Oznacza to, że ta obniżka VAT-u z 23 na 8 procent i tak nic nie da przedsiębiorcom, bo dla nich liczy się cena netto, a ta została taka sama. Owszem zapłacą mniej na stacji, ale za miesiąc mniej odliczą w urzędzie skarbowym i wyjdzie na to samo.

Zyska natomiast przeciętny Kowalski, bo zapłaci mniej przy dystrybutorze o kilkadziesiąt groszy, ale wmawianie Polakom, że wpłynie to na obniżkę cen usług czy produktów jest dla mnie nawijaniem makaronu na uszy.

Przemysław Jach, red. naczelny portalu epainfo.pl

„Jach grochem o ścianę” to cykl publicystyczny i prezentuje subiektywne opinie autora dotyczące życia w Pabianicach i powiecie pabianicki.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
64 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

W koncu dobrze gadasz 😉 najlepiej bedzie jak po calym tym cyrku bedzie 7zł na dystrybutorze, kupujcie rowery bo znowu zabraknie..

Jest w tym racja.

zobaczycie co będzie 1 sierpnia : na stacjach , w sklepach , w aptekach , na rachunkach , a nas ciągle stać na płacenie kar unijnych , ludzie obudźcie się przy urnach ,ale nie tych na cmentarzu .

Ta nagła i mocno widoczna obniżka pokazuje jak bardzo Państwo(generalnie każde) żyje z akcyzy i vatu.
Co do przedsiębiorców to oni wręcz stracą bo dłużej będą musieli czekać na zwrot VAT zamiast go rozliczyć w danym miesiącu.
Co do zwykłego Kowalskiego to rzeczywiście jemu ulżą i dobrze bo i tak jest biedny.
Boje się, że z tą całą elektryfikacją i kryzysem energetycznym w przyszłym roku paliwo może być po 10zł/litr a gaz po 6zł 🙁
Pożyjemy, zobaczymy.

że jak zapłacę mniej przy dystrybutorze? ostatnio, jak i dziś za pięćdziesiąt zalałam. Więc tyle samo.

Nie na darmo zwą Cie Jessica 😉

może ktoś by się zainteresował naszym remontem w mieście bo nygusy jak się obijali tak się obijają z remontem a coraz to więcej lokali do wynajęcia na mieście a obiecali że do czerwca 2022 skończą w centrum

Dzisiaj w na 3 odcinkach o godzinie 9. Brak robotników i pracy. Po godzinie 13 to samo. Z resztą tak jest codziennie niezależnie od pogody. Czasem podjada wysypać kupkę żwiru i się zwijają.

Czerwca ale 2025 to może zdążą 🙂

Niestety polityka rozdawnictwa zaczęła procentować. Jak to jest,że bezrobotny pijus dostaje mieszkanie, zapomogi, ciuchy, węgiel 500+ itd. w sumie zarabia więcej, niż ciężko pracujący obywatel. Jak to jest że młode małżeństwo zarabiające minimum, z dzieckiem nie dostanie mieszkania a patol z obszczanymi spodniami od ręki dostaje lokum od miasta, które będzie mógł wykupić za psie pieniądze.
Włodarze którzy aktywują się tylko przy wyborach, podejmujący decyzje za które nie są odpowiedzialni.

Kto cię upoważnił do ubliżania i pogardy w stosunku do innego człowieka .To też są ludzie, może niektórzy są bardziej wartościowi od ciebie tylko w pewnym momencie coś poszło nie tak. Jeżeli tak im zazdrościsz to rzuć wszystko i wszystkich i zamieszkaj w jakimś pustostanie a latem w krzakach.Będziesz miał luksusowe życie, żyć nie umierać.

komputerowy

A ludzie zwykli nie mogą odliczyć VAT od niczego tylko płacą ten VAT. I co mają powiedzieć?! A ci pseudo przedsiębiorcy od tego odliczenia od tamtego odliczenia i stale tylko narzekają! Narzekanie to polskich pracodawców specjalność!

Radek, czy Ty naprawdę nie wiesz czemu przedsiębiorca może odliczać VAT, a osoba fizyczna nie może? Czy tylko żartujesz? Bo jeśli naprawdę nie wiesz to następnym razem zastanów się zanim coś napiszesz na forum i się nie kompromituj 🤦

On mię żartuje. On zwyczajnie nie wie.

Moja mama emerytka bardzo chwali rząd, mówi, że nigdy tyle kasy nie miała. Dziwne tylko, że narzeka po powrocie ze spożywczego, że tyle wydała a jeszcze leki do wykupienia. Nie zorientowała się nadal, że puste pieniądze dostaje. A VAT płaci odbiorca końcowy.Przedsiębiorca jak kupuje jedzenie, leki, ubrania itp też nie odliczy VAT. A powiem tak, polscy przedsiębiorcy od wojny działają w nieprzyjaznym środowisku i jakoś dają radę. PiS im da w kość, ale w końcu przeminie a podatki które płacimy zostaną w Polsce. Bardziej martwi mnie ekspansja tych magazynów pod miastami, różnych aplikacji do zamawiania jedzenia czy taksówki, obce sieci… Czytaj więcej »

Rzeczywiście Panie Jach na ekonomii się Pan nie znasz. Ale co tam kocopoły można napisać. Żenada jaki poziom wiedzy reprezentują pabianickie media

Iza, oświeć mnie swoją mądrością ekonomiczną

konkrety iza konkrety! bo bez nich, to takie sobie pisanie, to jach grochem o ściane 😉

Iza, je tez jestem ciekaw Twojego geniuszu ekonomicznego. Napisz coś więcej.

Zerknij lepiej na komentarze. Żenada jaki poziom reprezentują niektórzy pabianiccy czytelnicy.

Last edited 10 miesięcy temu by StopIdiotom

Pisowska ferajna sama ukręciła na siebie bat z tym VAT-em, bo jak się z niego wycofają to benzyna wywali po 8 ziko i ludzie ich rozszarpią.

Wtedy Polacy beda jezdzic do Niemiec tankowac 😀

Daje się tu zaważyć ciekawe zjawisko. Z każdym razem, kiedy redaktor pokazuje nieudolność PiSu, pod artykułem zaczynają się pojawiać komentarze na temat remontu Zamkowej, mające na celu zdyskredytowanie władz miasta i odwrócenie uwagi od opisywanego problemu. Te same osoby, ten sam sposób pisania. Żenujące.

Last edited 10 miesięcy temu by Obywatel

Słusznie zauważyłeś, że nieudolnie prowadzony remont, obciąża nieudolne władze miasta. Prezydent to całkiem miły człowiek, ale kompletny gamoń w zarządzaniu miastem. Jest taki wierszyk Tuwima, który idealnie do niego pasuje: „ Idzie Grześ przez wieś, worek piasku niesie, a przez dziurkę piasek ciurkiem, sypie się za Grzesiem…”.

Słusznie zauważyłem, jesteś jednym z tych, którzy chcą wszelkimi sposobami odwrócić uwagę od nieudolności PiSu. Zamkowa stała się dla lokalnych wyznawców PiSu swego rodzaju „winą Tuska”, którą próbują tłumaczyć krajowe i międzynarodowe niepowodzenia rządu PiS.

Last edited 10 miesięcy temu by Obywatel

***** POPiS

Dokładnie

Proszę podać przykłady.

Przykłady nieudolności PiSu, czy przykłady, że pod każdym artykułem wytykającym ich nieudolność są komentarze o Zamkowej, mające na celu odwrócenie uwagi ?

Last edited 10 miesięcy temu by Obywatel

Przykłady o Zamkowej to już przeczytałem sam . Pożyjemy zobaczymy , jeszcze terminy umów nie upłynęły. Podaj przykłady nieudolności PiS w kraju i zagranicą. A żeby było ciekawiej , to dla równowagi podaj może kilka ,,udanych ” prac wykonanych przez PO .

Ależ bardzo proszę, odsyłam np. do oficjalnych danych GUS i proszę sprawdzić np. poziom inwestycji krajowych i zagranicznych przed i po 2015 r. A przy okazji: Alma upadła, stadniny w Janowie upadły, Solaris sprzedany, Piotr i Paweł sprzedany, Zakłady Henryka Kanii upadły, Zakłady Zbyszko sprzedane (i to Żydom!) itd. itd. Teraz jeszcze sprzedajemy LOTOS i to m.in. muzułmanom (z Arabii Saudyjskiej) przed którymi tak bohatersko bronimy wschodniej granicy. Wcześniej w latach 2005-2007 rząd PiS sprzedał m.in. HORTEX i Stocznię Gdańską (potem znacznie drożej ją odkupił od Ukraińców). A to podobno Tusk wszystko sprzedawał, tylko jakoś nikt nie potrafi powiedzieć co… Czytaj więcej »

Żenada, kłamstwa i marne wypociny. Poza tym nie podałeś żadnych konkretnych przykładów ,,udanych ” prac wykonanych za swoich rządów przez PO. Mnie przychodzi na myśl tylko jedno ,boiska szkolne tzw. orliku. I mówię to zupełnie serio. Reszta to jeden wielki WSTYD. Czyli. ,, państwo teoretyczne ” i ,, … i kamieni kupa ” .

Zgadzam się z artykułem w 100%, a jeśli ktoś nie wie czemu tak jest, to podpowiem: otóż przedsiębiorcy raczej nie są grupą wyborczą obecnie rządzących, natomiast są nią ludzie biedniejsi szczególnie obszarów wiejskich i to do nich jest skierowana ta obniżka VAT-u, oni się ucieszą i powiedzą że są zadowoleni z rządu. Zastanawiam się tylko jak to udźwignie nasz budżet, albo gdzie dowalą większy podatek przedsiębiorcą żeby sobie to wyrównać. Pozdrawiam.

Proszę się nie martwić będzie dobrze. Wszystkiemu zaradzi ponoć ekonomista Ryszard Petru który zamierza wrócić.

Wg mnie Morawiecki, Duda Czarnek to zaprogramowany Boty , inaczej być nie może. Skoro wielu tłumaczy że białe to białe oni to potwierdzają że tak oczywiście białe to czarne. To boty.

A czy wam zawsze musi być źle paliwo w dół źle, 500plus źle, VAT na jedzenie źle, was czerwonych Pabianiczan to chyba już całkowicie po……..

A dlaczego „czerwonych”? Przecież „czerwoni” to zasiadają dziś w Trybunale Konstytucyjnym jak Piotrowicz, albo są ambasadorami w Berlinie jak TW „Wolfgang” albo są doradcami obecnego prezydenta jak ideolog PZPR prof. Zybertowicz, tudzież są reanimowanym gwiazdami kabaretu jak absolwent Akademii Nauk Społecznych przy KC PZPR Jan Pietrzak. O wielu innych jak np. Marcin Wolski, TW „Ryszard” czy Zelnik z litości nie wspomnę.

Chcę stanowczo podkreślić , nie staję w niczyjej obronie. Jednak jedni z tego jakoś wychodzą, zaś inni brną w to szambo coraz głębiej.

Tak, źle, bo na te wszystkie pisowskie „plusy” składamy się w podatkach.

No masz racje składamy się i mamy z tego benefit a za PO składałem się tyle samo i co jeszcze ci zaj….. OFE wiek emerytalny sorki taki mamy klimat tak mówili ale jak widać na tym forum jest grono ludzi którym to odpowiada żeby ich przekręcić.
Albo chcą starego żeby nas zwykłych obywateli okradać np pensja 2,5zl/h

Widzę, że wieloletni brak matematyki na maturze zbiera teraz swoje okrutne żniwo. OFE zlikwidował Morawiecki kradnąc w majestacie prawa każdemu 15%. Tusk zastosował natomiast tzw. „kreatywną księgowość” tzn. przesunął część pieniędzy z OFE do ZUS. Proszę sobie sprawdzić swoje indywidualne konto emerytalne w ZUS przed i po owej „kradzieży”. Przy okazji przypominam, że w tamtym czasie ZUS miał wyższą stopę zwrotu niż OFE. Kto tu zatem kogo okradł? Przy obniżeniu wieku emerytalnego przy okazji wydłużono tzw. „średnią długość dożycia” więc proszę policzyć kto kogo okradł z emerytury. Co do sztandarowego 500+ to przypominam, że w swoich założeniach nie był to… Czytaj więcej »

No takich ja ty to Tusk lubi, zwroty -kreatywna księgowość, średnia długość życia i te inne twoje wypociny to dla mnie zwykła kradzież a dla ciebie coś normalnego. A co do 500 to nie tylko
Demografia tylko też walka z ubustwem które w tym miescie było mega duże.
Może warto ruszyć się za biurka i wyjść na miasto wtedy dotrze coś do ciebie.

Nie tylko na te ,,plusy ” idą nasze podatki. Przyznaj tylko tak uczciwie czy Ty lub ktoś z twojej rodziny dawniej lub obecnie nie brali choć jednego ,, plusa ” .

Co do plusów za PO to nie przypominam sobie nic żebym dostał jak przyszedł kryzys na świecie to dla firm nic nie było prowadzę działalność więc coś o tym wiem.
Może teraz nie jest kolorowo w porównaniu do Niemiec jak to nasze media zawsze nas porównują ale cieszę się że dążymy do tego rozwoju bo za czasu PO -sorki taki mamy klimat bida będzie i nie ma żadnych przycisków aby to zmienić pewnie znacie ten tekst swojego króla.

Boże chroń Polskę przed sprzedawczyka mi z PO.
Pozdrawiam

Ty i siwy jesteście podręcznikowym przykładem ciemnej masy. Rząd nic Wam nie daje bo nic nie ma, żeby coś dać musi najpierw zabrać komuś innemu. Ale Wam to pasuje, wystarczy wrzucić coś do koryta i już morda się cieszy, a to że ktoś inny traci to tym lepiej. Jak to mówił JKM „Tylko żreć i żyć”!

Miałem Ci nie odpisywać gdyż poziom i zakres Twojego słownictwa nie zasługuje nawet pomieszczenia w którym znajduje się naczynie o którym piszesz. Jednak spróbuję. Wystarczyło tylko zwiększyć ściągalność Vat-u i ukrucić przekręty złodzieją. To jest tylko jedno z wielu . Jeśli tak lubisz cytować swojego guru to spróbuj zgadnąć kto powiedział, ,, pieniądze się zawsze znajdą, wystarczy tylko nie kraść ” .

O poziomie i zakresie słownictwa wypowiada się gość, który sam wali błędy jak mierny uczeń trzeciej klasy podstawówki. Oto oblicze Wielkiego Polaka Patrioty, co to własnego języka nie zna xD
Przekręty złodziejów to masz teraz, gdy Ty i Twoi panowie w rządzie sięgacie do kieszeni ciężko pracującym ludziom i rozdajecie zrabowane pieniądze społecznej patologii, przy okazji samemu napychając sobie kabzy.
A, i nie wiem co masz na myśli pisząc o jakimś moim guru, ale Twoje wątłe procesy myślowe chyba uniemożliwiły Ci rozszyfrowanie skrótu „JKM”.

Drogi Witoldzie

Jak ci nie odpowiada nasz rząd i życie w tym kraju zawsze masz swoja przystań w Niemczech na polu z szparagami
Pozdrawiam owocnego zbioru

Szanowny Niunio (bo piszesz o sobie w formie męskiej, nie wiedzieć czemu),

Jak komuś nie odpowiada rząd to stara się odsunąć go od władzy i do tego właśnie będę dążył. Na tym polega demokracja, chociaż Ty i siwy możecie tego nie rozumieć, bo w Waszym zamordystycznym, postkomuszym wyobrażeniu wszelkich „nieprawomyślnych” należałoby po prostu wygnać z kraju albo fizycznie wyeliminować. Pamiętaj, los jest przewrotny i może koniec końców to Ty będziesz ze łzami w oczach zrywał ogórki u Hansa.

Pozdrawiam cieplutko 🙂

Drogi Witoldzie Tak ci niechęć nic przypominać kto kogo chce niszczyć lub eliminować twoja partyjka powołująca się na wszelkie miłości jakie tylko istnieją LGBT plus, minus z krzyżykiem już się gubię ile ich jest sama nie miała tej miłości dla Pana z Gdańska chyba wiesz o kim mówię został tak zaszczuty że skończył w worku na WOŚP. Ale ja wiem doktryna Nojmana zawsze działa. A wracając co napisałeś o odsuwaniu władzy to jak na razie słabiutko to idzie może coś napisał byś jakie plany ma twoja partia na rządzenie? Może warto mnie przekonać do zmiany poglądów w sposób przedstawiajac pomysły… Czytaj więcej »

Szanowny Niunia, Nie radzę Ci poruszać tematu LGBT, bo tu już można długo opowiadać jaką to politykę „miłości” wobec tej grupy społecznej uprawia Twoja kochana Partia 🙂 Tak samo nie wiem, czemu poruszasz temat Adamowicza, bo równie dobrze ja mogę powiedzieć, że jego śmierć była efektem działań pisowskiej szczujni, którą tak chętnie oglądasz – dowodzą tego liczne przesłanki, chociaż pewnie i tak nie dotrą one do Twojej urobionej pisowską propagandą mózgownicy, skoro tak lekko powtarzasz przekaz tego pieczeniarza Pereiry. Ciekawi mnie natomiast, że już sobie wydedukowałeś, jakiej partii jestem wyborcą, choć nigdzie o tym nie wspomniałem xD Trybalizm w Tobie… Czytaj więcej »

A dlaczego próbujesz komuś wiązać usta radzić to możesz swoim dzieciom oczywiście jak je masz żebyś znowu nie poczuł się urażony nie wiem jaka tam miłość preferujesz Dlaczego sądzę że jesteś wyborca sprzedawczyków bo po twoich wypowiedziach można się zorientować jestem osobą która duzo obserwuje i właśnie widać w twoich wypowiedziach atak na mnie zachowujesz się dokładnie jak twój władca umysłu. Jak widzisz zadałem ci pytanie czy jesteś wstanie mnie przekonać do głosowania na opozycję i co się dowiedziałem że jestem betonem więc to mi pokazuje że poziom twojego myślenia oraz rozsądku sięga wysokości opozycji merytoryczne sięgają slamsy. Reasumując żebyś… Czytaj więcej »

Mój drogi, Pozwolę sobie pominąć całe to żałosne szczekanie o miłosnych preferencjach, sprzedawczykach etc. godne pisowskiej marionetki – ewidentnie nie zrozumiałeś nic z mojego komentarza, ale to akurat specjalnie mnie nie dziwi – jednak zdradzę Ci, że przekonywanie kogokolwiek ma sens tylko wtedy, gdy ta osoba przejawia cień refleksji i wątpliwości. Powtarzam, Ty jesteś partyjnym betonem i zagłosowałbyś na PiS nawet jakby zabrali Ci dom, rodziców i psa, vide – nie ma sensu strzępić na Ciebie klawiatury. Powiem tylko, że na naszym podwórku jest tylko jedna partia, ceniąca sobie wolność i mająca Polskę w sercu. Nie jest nią PiS i… Czytaj więcej »

Zero przecinków. Nie da się tego czytać 🧐🧐🧐🧐🧐🧐

1. Jesteśmy Polakami. 2. Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci. 3. Polak Polakowi bratem. 4. Co dzień Polak Narodowi służy. 5. Polska Matką naszą — nie wolno mówić o Matce źle.

1938 r. -Prawdy Polaków spod Znaku Rodła.

Mamy zawsze żądać tak wiele, by nie można było nas nigdy zaspokoić.

1938 r. – Adolf Hitler. K

Witold
Nie denerwuj się tak bo ci pęknie.
Mówisz że nic nie zrozumialem może dasz w końcu jakiś argument bo jak na razie ciężko mi się do czegoś odnieść bo tylko potrafisz wyzywać innych w swoich wypowiedziach a merytoryki zero.
A co do twojej partii to może masz racje kocha nasz kraj ale inaczej.
Jeszcze tylko jedna sprawa jakie ty media oglądasz że masz taką wpojona nienawiść do mnie?

Bardzo to ciekawe i wydaje się nawet, że ma sens. Ciekawe tylko dlaczego ta zależność działa tylko w jedna stronę. Dlaczego ceny towarów czy usług rosną gdy rosną ceny paliwa? Dlaczego Ci sami przedsiębiorcy (którzy odliczają vat) tłumaczą wtedy wzrost cen właśnie wzrostem cen paliwa???

To serio jest proste i red. Jach to wyjaśnił. Rosnące ceny paliwa podnoszą ceny towarów i usług, ponieważ przedsiębiorcy kalkulują swoje ceny netto, uwzględniając ceny paliwa netto. Fakt odliczania vatu nie ma tutaj nic do rzeczy. Ja wiem, że ustawa o VAT jest skomplikowana, ale temat artykułu to zwyczajna i prosta matematyka. PS. Czytam komentarze pod tym artykułem i jestem w szoku jak wielka panuje wśród ludzi niewiedza na temat systemu podatkowego w Polsce. A to, że RADNY z którym rozmawiał red. Jach nie ogarnia takich rzeczy jest niebywałe. Ten człowiek powinien natychmiast oddać swój mandat radnego, bo ignoranci nie… Czytaj więcej »

Serio…?
Rednacz zwraca uwagę, że gdyby sprzedawał jakieś usługi, to obniżka VATu nijak nie wpłynie na ich wycenę, bo efektywnie za paliwo płaci w po cenie netto.
Natomiast jeśli to cena netto wzrasta (bo koszt surowca wyrażony w dolarach wzrasta albo kurs złotego pikuje), to przeciez oczywiste, że przerzuci ten wzrost kosztów na klienta.

Czy to jest takie skomplikowane, żeby ogarnąć we własnym zakresie,?

Jeśli się pisze, to trzeba wiedzieć o czym się pisze i czy się zna temat a także czy się nie manipuluje faktami. Dla dociekliwych tutaj artykuł na en temat i dokładne wyliczenia:
https://www.kontrowersje.net/vatowska-brednia-rozprowadzana-w-internecie-przez-przedsiebiorce/

Inflacja czyli wzrost cen i spadek siły nabywczej pieniądza nie bierze sie z cen paliwa tylko z zaciągniętych kredytów.
To każdy kredyt zaciągnięty przez obywatela oraz przez państwo obniża wartość pieniądza w twoim portfelu z powodu dodruku pustych pieniędzy.
Żeby wyrównać siłe nabywczą przedsiebiorcy podnoszą ceny.
To banki i system bankowy jest przyczyną galopujących cen .