Strona główna Aktualności Jach grochem o ścianę Jach grochem o ścianę: do schronu! Jakiego schronu?

Jach grochem o ścianę: do schronu! Jakiego schronu?

55
Miałem na razie nie pisać tego tekstu, bowiem jak w przypadku informowania o kolejkach na stacjach benzynowych, posądzony będę o sianie paniki. Niemniej jednak coraz więcej osób zadaje pytania związane ze schronami w naszym mieście.

Temat pojawił się oczywiście w związku z wojną na Ukrainie, a tym bardziej, gdy Wladimir Putin postawił w stan gotowości bojowej rosyjskie siły nuklearne.

Przysłuchując się ekspertom z dziedziny geopolityki mało prawdopodobny jest atak Rosji na Polskę. Dopóki jesteśmy w NATO, możemy być spokojni. Mam nadzieję. Tym bardziej mało prawdopodobny jest atak na same Pabianice, choć w niedalekiej odległości jest strategiczny obiekt wojskowy, czyli łaskie lotnisko.

Jednak jeśli pytacie o schrony w Pabianicach, to nie mam dobrych informacji. Z tego co udało mi się ustalić mamy w Pabianicach 3 schrony, a łączna liczba miejsc w tych budynkach nie przekracza 800. Przypomnę jedynie, że w Pabianicach jest ok. 65 000 osób.

Największy schron jest w budynku dawnych Tkanin Technicznych. Tam zmieści się 500 osób. Niestety, nieruchomość jest od dawna nieużytkowana, a w 2020 roku wystawiona była na licytację komorniczą. Jaki jest stan pomieszczeń, systemu wentylacji, wyposażenia? Trudno powiedzieć.
Kolejny schron jest w Sądzie Rejonowym przy ul. Partyzanckiej. Tam mogłoby ukryć się około 150 osób. Słyszałem jednak, że w tamtejszym schronie pracownicy sądu zrobili sobie archiwum, jednak nie mam potwierdzonej tej informacji.
Kolejne schrony mieści się w Pabian Medzie (120 miejsc).

W mieście funkcjonują również tzw. ukrycia. Są to budowle, które doprowadza się do gotowości technicznej dopiero w okresie zagrożenia. Ze względu na to, że nie mamy w mieście metra czy parkingów podziemnych (jest przejście podziemne na dworcu PKP), to za ukrycia służą niektóre bloki, gdzie wzmacniane były ściany piwnic. Takich budynków jest w mieście około 30 m.in. na ulicy św. Rocha czy Robotniczej. Ukrycia są też w budynku Pabii oraz w „narzędziówce”.

Myślę, że bardziej szczegółowy tekst powstałby w czasie realnego zagrożenia, tymczasem chciałem jedynie uświadomić mieszkańcom jak wygląda nasza sytuacja.

Przemysław Jach – redaktor naczelny portalu epainfo.pl
REKLAMA
Poprzedni artykułPanattoni już w czerwcu otwiera olbrzymi magazyn przy ul. Lutomierskiej
Następny artykułPowiat pabianicki pomaga Ukrainie
Subskrybuj
Powiadom o
55 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

tldr: wszyscy zginiemy

Masz na myśli wszyscy mieszkańcy Pabianic – 770 osób 🙂

Akurat schronienie dla radnych i ich rodzin.

podczas wojny nie ma znaczenia kto jest radnym i kto jest ich rodzina hue hue

Jesteś naiwny…..

Nie jestem ekspertem ale tak na zdrowy rozum:
W przypadku ataku za pomocą głowic nuklearnych te schrony jak i miejsca ukrycia można sobie darować. Nawet jeżeli przeżyje się samą eksplozje na co szansę są marne biorąc pod uwagę ich prawdopodobny stan, to będzie trzeba w końcu wyjść. Bez odpowiednich środków będzie to niemożliwe do przeżycia. Pomijam kwestie czy ktokolwiek zdążył by się tam ewakuować oraz realne szanse na to że wogole ktoś by marnował głowice na takie obiekty jak w Pabianicach. Lotnisko koło Łasku to całkiem inna kwestia a i sens bombardowania głowicami nuklearnymi nikły.

Last edited 1 rok temu by Aerospace

Kto ma podwórko, może sobie wykopać samemu, urządzić pod siebie, w Stanach są firmy, które robią takie schrony 🙂

Po co ten defetystyczny tekst?
Zadnej to wartosci nie przynosi poza nakreceniem ludzi ze zgina marnie.
Serio, morale w zagrozonym wojna kraju buduje sie inaczej.

Tak buduje się bajdurzeniem, czy realną wiedzą?
Bardzo ważny artykuł teraz naszych utrzymanków (urzędników) powinniśmy pytać co z tym zrobią?

Atomowy jest jeszcze z czasów postkomunistycznych dla ówczesnych dygnitarzy z łódzkiego.znajduje się pod laskiem w Nowej Woli.Glowne wejście jest w budynku dzisiejszego Monaru tam gdzie drewniany Chrystus.

To już ruina a nie schron.

Można byłoby chować się w lesie… upss… w takim tempie wycinki tam tez raczej odpada…

A skąd takie dane?
(informacje)?

Z pewnych źródeł, na płocie tez jest dupa napisane. Słaby ten artykuł. Schronów jest o wiele wiecej. Zmień Pan źródła informacji.

Musisz jednak się dokształcić, bo ktoś Cię wprowadził w błąd.

W tym kraju „z paździerza” przez 30 lat nie udało się stworzyć żadnego systemu obrony cywilnej. Raporty NIK gromią wszystkie rządy za brak działań w tym zakresie. Jeśli dodać do tego ilość sztuk broni na sto osób plasującą nas za większością krajów azjatyckich i afrykańskich to wyłania się tragiczny obraz.

mamy za to niezawodne syreny, które upamiętniają wszystkie rocznice. poinformują nas kiedy schować się pod łóżkiem lub w szafie.

Nie zapomnij o kościele na Bugaju, który przypomina, że żyjemu w państwie koścelnym

Schron TT faktycznie istnieje. Jednak z powodu braku zasilania w obiekcie (od kilku lat) oraz faktu że nie były tam wykonywane żadne przeglądy od kilkudziesięciu lat, na pewno nie może służyć jk schron przeciwatomowy. Wszystkie uszczelnienia są sparciałe lub ich już nie ma, instalacje wentylacyjne podobnie. Pozostaje jedynie schronienie a uwagi na grube stropy. Dostęp mocno ograniczony. Albo od stony sądu lub z wnętrza które jest zamknięte na 3 spusty…

A schron pod „Gubałówką”? Te lokale są na podwyższeniu tam podobno też jest jakiś schron…

Niczym opowieści z Narni 😂😂

Czy tylko ja mam wrażenie, że w tej redakcji pracuje tylko jedna osoba?

Pani miała na myśli sprzątaczkę.

Dlaczego w takim razie tylko Pana nazwisko lub enigmatyczny „zespół redakcyjny”?

Drogi Jachu pozwól, że Cię zacytuję
,, Przysłuchując się ekspertom z dziedziny geopolityki mało prawdopodobny jest atak Rosji na Polskę.,,

W listopadzie ci sami eksperci pisali, że żadnej wojny nie będzie.

Wracając do tematu. Każda piwnica w bloku to już jest jakiś tam schron. Tak wykorzystują piwnice mieszkańcy Ukrainy.

Pisz dalej robisz super robotę

Ta rozmowa to stek bzdur dramat.

ciekawe po co w mieście trzyma się stanowiska typu IN czy OC. Zawsze tacy skryci ludzie, do pokoju nie wpuszczą bo tajne itd. a teraz wychodzi na to że nie wpuszczają bo pusto mają i nic nie robią. tylko alerty zgłaszają radiostacją i syreny na imprezy okolicznościowe aktywują. po uja takie stanowiska płatne latami?

Do przeprowadzania kwalifikacji wojskowej, przygotowania ewakuacji urzędów, archiwizacji dokumentów w czasie zagrożenia, w niektórych gminach dodatkowo do utrzymywania magazynów przeciwpowodziowych i wielu innych spraw.

A gdzie niby chcesz przenieś te urzędy i archiwa skoro wszystkie obiekty o których tu mowa zrujnowane? i kto miałby to zrobić ? ta jedna osoba w urzędzie? reszta dotycząca mediów, to rozumiem.

Tego masz nie wiedzieć. Po to są te stanowiska.

Każdy urząd ma zapasowe miejsce pracy, a gdzie? To są właśnie te informacje niejawne. Każdy urząd ma też etat na czas wojny. Zapewniam, że nie zajmuje się tym jedna osoba. Są też wytypowane osoby do ochrony dóbr kultury w czasie wojny np. starodruków z bibliotek. Jeśli chcesz wiedzieć jak? To poczytaj trochę jak przechowywana była Bitwa pod Grunwaldem Matejki w czasie wojny.

To mało wiesz na temat Pabianic i schronów. W Pabianicach jest blisko 70 obiektow.

A co do tych 3 które wymieniłeś to jest więcej danych dostepnych

Żadna tajemnica. Wystarczy pochodzić po archiwach państwowych, wysłać pisma do urzędów i przeglądać zdjecia lotnicze np. Archiwum Wojskowe.

W wielu miastach znajdziesz także obiekty wykreślone z ewidencji we wczesniejszych latach.

Mapa województwa Łódzkiego będzie gotowa pod koniec marca. Teraz dokończamy woj. Lubelskie i Małopolskie

Jeżeli za obiekt uznać wnękę betonowa na klatce schodowej to może 70. Nie ma mowy, żeby na terenie Pabianic było 70 schronów, czy nawet ukryć.

Jest sporo tego. Oczywiście nie na bugaju….

.

Last edited 1 rok temu by Krzysztof

Autor zapomniał o Bunkrze Księdza Olszewskiego

Jeśli chodzi o miejsca ukrycia to pamiętam z dzieciństwa że jest kilka takich w piwnicach bloków na piaskach (okolice ulic odrodzenia, ludowa i robotnicza) ponoć mieszkańcy zrobili tam składowiska ale zawsze można sprzątnąć.

proszę państwa właśnie lecą rakiety . będą tu za 4minuty. proszę posprzątać pomieszczenia, wynieść elementy pralni, rowery i składowiska starych telewizorów. Proszę o pilne potraktowanie sprawy! Acha najważniejsze który z sąsiadów w tym tygodniu ma klucze do schronu?

Są jeszcze przynajmniej dwa w blokach na sklodowskiej (osiedle 1000-lecia) na Św. Jana (Oki przy elektryku). Pozdrawiam wszystkich którzy choć trochę poznali historię naszego miasta 😁😁😁

Przy Skłodowskiej są schrony. Takich jak przy Skłodowskiej jest więcej, ale palcem w tym momencie nie wskaże. Dodatkowo nie uwzględniłeś Przemku że są schrony w kamienicach. W jednym z takich moja ciotka podczas nalotu się chowała w czasie 2 wojny światowej.

W blokach przy Skłodowskiej 23 są co najmniej dwa, do których wchodziliśmy jako dzieciaki przez tzw. „daszek”, znajdujący się poza blokiem, podziemnym korytarzem. Korytarz po kilkunastu metrach skręcał w prawo i za chwilę w lewo, prawdopodobnie w celu zmniejszenia ewentualnej fali uderzeniowej, a koniec korytarza wieńczyło dwoje pancernych drzwi. Wiele takich daszków widać w mieście między innymi właśnie przy starych blokach na Szarych Szeregów, Wiejskiej i Ludowej. Ale czy są to schrony, czy ukrycia, czy jak się je powinno nazywać i w jakim są dziś stanie, nie wiem.

Last edited 1 rok temu by Malcik

Jeżeli mnie pamięć nie myli to jest też schron w SP 15 Na Skłodoskiej. Część podziemi gdzie były szatnie była schronem.

należy rozróżnić schron od ukrycia zabezpieczającego !!!
W mieście są jedynie 3 schrony, reszta to ukrycia zabezpieczające.

Różnica pomiędzy schronem a ukryciem.
http://schrony.edu.pl/definicje.html

Zapewne tak,.co nie zmienia faktu, że z pewnością nie ma ich w Pabianicach aż 70

wszystkim z y e bom polecam aluminiową czapeczkę , od 5 g chroni to i pomoże na promieniowanie po zrzucie atomu :)))))