Zakup pompy ciepła to najlepsze rozwiązanie dla tych, którzy chcą ogrzewać swój dom i wodę dla całej rodziny w sposób efektywny i wygodny, a zarazem ekologiczny. Nic więc dziwnego, że urządzenia te cieszą się tak ogromną popularnością. Do tego, aby mogły one działać prawidłowo, niezbędne jest jednak dokonanie ich właściwego montażu. Jak wygląda profesjonalna instalacja pompy ciepła krok po kroku? Wyjaśniamy.
W pierwszej kolejności należy wykonać projekt instalacji i dobrać właściwą pompę
Pierwszymi, a zrazem najważniejszymi, etapami montażu pompy ciepła są wykonanie odpowiedniego projektu oraz dobór urządzenia. Zapewni to idealne dopasowanie systemu do potrzeb budynku, a co za tym idzie, jego optymalną efektywność. Projekt instalacji pompy ciepła bezwzględnie powinien zostać wykonany w oparciu o obliczenia zapotrzebowania energii cieplnej budynku.
Należy wziąć przy tym pod uwagę najczęściej panującą temperaturę zewnętrzną, co zależy od strefy klimatycznej, których w Polsce wyróżnia się aż 5, oraz powierzchnię ogrzewanych pomieszczeń. Istotnymi czynnikami mającymi wpływ na zapotrzebowanie energii cieplnej są także współczynnik przenikania ciepła przez przegrody termiczne i stan budynku.
Ściśle związane z projektem instalacji jest dobranie właściwego typu i wielkości pomy ciepła. Jej parametry powinny być zgodne ze wspomnianym zapotrzebowaniem na moc cieplną. By cała instalacja była efektywna, a zarazem energooszczędna i ekonomiczna, urządzenie musi mieć moc, która nie będzie jednocześnie zbyt wysoka i niska. Należy dobrać do niej także instalację grzewczą. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest wybór niskotemperaturowej pompy ciepła wraz z ogrzewaniem podłogowym.
Czytaj także: Etapy montażu pompy ciepła
Później należy zadbać o odpowiednie miejsce montażu i dokonanie niezbędnych formalności
Mając wybraną pompę ciepła, pora na wybór miejsca, w którym zostaną zamontowane poszczególne elementy systemu. Szczegółowe wytyczne dotyczą przede wszystkim instalacji jednostki zewnętrznej. Ta musi być zamontowana na odpowiedniej wysokości, przynajmniej 30 cm od ściany budynku. Wiele zależy jednak od konkretnego typu i wielkości pompy.
W zależności od rodzaju urządzenia, niezbędne może okazać się także dokonanie różnych formalności. Co do zasady nie wymagają one zgłoszenia, natomiast istnieją od tego pewne wyjątki. Mowa tutaj chociażby o powietrznych pompach ciepła typu split, których pojemność układu chłodniczego wynosi ponad 5 kg ekwiwalentu CO2. Wówczas należy zarejestrować urządzenie w Centralnym Rejestrze Operatorów (CRO).
Na koniec pozostaje montaż pompy i pozostałych urządzeń oraz jej uruchomienie
Ostatnimi etapami są instalacja pompy ciepła oraz jej uruchomienie. Prace te najlepiej powierzyć doświadczonej firmie, która wykona to dobrze, dbając o maksymalnie efektywną pracę urządzenia. Sposób montażu pompy oraz jej konfiguracja mają ogromny wpływ na to, czy będzie działać ona tak, jak należy. Nieprawidłowe ustawienia mogą skutkować zużywaniem zbyt dużej ilości energii, a nawet znacznym skróceniem jej żywotności.
Sprawdź pełną ofertę Kliwent – klimatyzacja, wentylacja, pompy ciepła
Mówimy o komunikacji – jest Ok ale co kierowca może jak zrobi się korek i autobus się opóźni, ale nie jest to często – ogólnie jest ok.