Strona główna Aktualności Gdyby nadeszła powódź, praktykę już mają…

Gdyby nadeszła powódź, praktykę już mają…

1
fot. PSP w Pabianicach
Ponad stu strażaków z całego powiatu zostało dzisiaj skierowanych do Konstantynowa Łódzkiego, aby umocnić tam wał na rzece Łódce i przepompować wodę, która wezbrała przed przepustem na ul. Kościelnej. Żadnego zagrożenia jednak nie było. 

Działania zostały bowiem przeprowadzone w ramach manewrów przeciwpowodziowych. W ćwiczenia włączyło się również wojsko – na miejsce przyjechał liczący 21 osób oddział Wojsk Obrony Terytorialnej, a jednym i drugim pomagała policja, zabezpieczając ul. Łaską, czyli fragment drogi krajowej nr 71.

Strażacy (zawodowi i ochotnicy; w sumie osiemnaście zastępów) układali worki z piaskiem na długości 40 – 50 metrów.

– Nie chodziło tylko o umocnienie wału, ale też sprawdzian łączności, zorganizowania wyżywienia i innych kwestii logistycznych – wyjaśnia ogn. Szymon Giza, rzecznik prasowy komendy powiatowej PSP w Pabianicach.

Trzy zastępy zostały zadysponowane do przepompowania wody na rzece Łódce, na jednym z przepustów w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Zrobiono to z wykorzystaniem pompy wysokiej wydajności (5,4 tys. litrów wody na minutę).

W ćwiczeniach uczestniczyły jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z Konstantynowa Łódzkiego, Niesięcina, Lutomierska, Kazimierza, Górki Pabianickiej, Piątkowiska, Pabianic, Woli Zaradzyńskiej, Dobronia, Chechła, Dąbrowy, Srebrnej, Bechcic i Konina. W manewrach brali też udział zawodowi strażacy z Pabianic, Zgierza i Łasku. Trwały one niespełna cztery godziny.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

tylko że u nas, kiedy pada, częściej wylewają studzienki i kible w domach niż rzeki….