Strona główna Aktualności Z miasta Eksperci wezmą się za starówkę

Eksperci wezmą się za starówkę

0

Ministerstwo zapłaci za pracę specjalistów, którzy pomogą naszym urzędnikom w przygotowaniu programu rewitalizacji Traktu Kapituły Krakowskiej wraz ze Starym Rynkiem.

Zarys projektu został przygotowany przez pabianickich urzędników i złożony do dwuetapowego konkursu pod nazwą „Modelowa rewitalizacja miast”, który w maju ogłosiło Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Dzięki wysokiej ocenie projektu, w sierpniu Pabianice przeszły do drugiego etapu konkursu (spośród 240 do drugiego etapu wybrano 57). Nagrodą była pomoc merytoryczna – szkolenia dla urzędników i wsparcie eksperta z ministerstwa. Teraz Pabianice walczą o dotację na wykonanie pełnej dokumentacji wskazanego projektu oraz opracowanie Programu Rewitalizacji. Na początku przyszłego roku, resort ponownie oceni i zweryfikuje złożone dokumenty.

Dofinansowanie dostanie 20 miast z najlepiej zaplanowanymi działaniami rewitalizacyjnymi. Przygotowana dokumentacja będzie wzorem dla innych miast w Polsce realizujących projekty rewitalizacyjne. Działania miasta będą prowadzone w oparciu o nową ustawę rewitalizacyjną, która weszła w życie 18 listopada.

– Rewitalizacja to nie jest tylko remont budynków, bo do tego mylnie jest sprowadzana, lecz wielowymiarowe, kompleksowe przekształcanie zdegradowanych obszarów miasta w sferze ekonomicznej, społecznej czy dostępności usług. To działania na rzecz i dla dobra mieszkańców i użytkowników tych obszarów. Działania remontowe i techniczne mają być metodą a nie celem rewitalizacji. Główna idea to we współpracy z mieszkańcami pobudzić do działania „zapomniane” fragmenty miasta i zrobić z nich lepsze miejsce do mieszkania i życia  – mówi Renata Sielczak, naczelnik Wydziału Urbanistyki UM.

fot. www.ujeciezgory.com

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments