Strona główna Aktualności Z miasta Dzielą się najcenniejszym z leków. Od 45 lat

Dzielą się najcenniejszym z leków. Od 45 lat

1
fot. Andrzej Styczyński
Pracownicy tego zakładu wiedzą, że krew jest najcenniejszym z leków i dzielą się nim z innymi już od 45 lat. Właśnie tak dawno w Pabianickiej Fabryce Narzędzi PAFANA powstał klub honorowych dawców krwi.

W miniony piątek świętowano tam jubileusz. Uroczystość stała się okazją do podsumowania dotychczasowej działalności i podziękowania zasłużonym krwiodawcom. Odznakę „Honorowy dawca krwi” (II stopnia) wręczono Konradowi Klimkowi, a tę „Za zasługi dla Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa” otrzymali Justyna i Mateusz Grochowalscy.

Klub został założony w maju 1974 roku. Początkowo liczył kilkanaście osób, ale czerwonokrzyska idea szybko znalazła poparcie wśród załogi „Narzędziówki”. Dzisiaj skupia on 40 członków. Za osiągnięcia wyróżniano go wielokrotnie, a krwiodawcy dostawali najwyższe odznaczenia państwowe (m.in. krzyże zasługi).

W ciągu minionych 45 lat „uzbierało się” ponad 1000 litrów krwi . Wśród najbardziej ofiarnych krwiodawców są: prezes Jan Skibiński (55 litrów), Zbigniew Szemraj (53 litry), Sławomir Izaszek (51 litrów), Radosław Saładaj (34 litry) i Jarosław Jach (30 litrów).

Członkami przyzakładowego klubu są także strażacy – ochotnicy z OSP w PAFANIE. Ten dzięki ich ofiarności wielokrotnie otrzymywał wyróżnienia za udział w programie „Ognisty ratownik – gorąca krew”.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Cóż ?
Żaden wyraz języka polskiego nie jest w stanie złożyć podziękowania za tak wspaniałomyślną postawę i najcenniejszy dla życia dar.
Nic się nie zmieniło, Pafana na topie, była i jest. Znałem tam wielu wspaniałych ludzi, również z HDK.
Przy okazji pozdrawiam miejskiego bojownika w tym temacie, A. Ch..
Wszystkim serdeczne dzięki !