Strona główna Styl życia „Dlaczego młodzi kierowcy płacą zwyżki za OC?”

„Dlaczego młodzi kierowcy płacą zwyżki za OC?”

2

Cena ubezpieczenia OC zależy od ryzyka, z jakim wiąże się dany kierowca. To główny powód, dla którego młode osoby za obowiązkową polisę płacą nawet kilkakrotnie więcej w porównaniu do bardziej doświadczonych kierowców. Sprawdź, z czego dokładnie to wynika.

Im ryzyko ubezpieczeniowe jest wyższe, tym z większym kosztem OC musi liczyć się kierowca. Ubezpieczyciel – poprzez podniesienie ceny – musi zrekompensować sobie ewentualną wypłatę odszkodowania, które jest wielokrotnie większe niż składka.

Młody kierowca, czyli kto?

Czy wiesz, ze termin „młody kierowca” może być różnie interpretowany przez towarzystwa ubezpieczeniowe? Dla jednym firm będzie to osoba w przedziale wiekowym 18-25 lat, a dla innych limit wiekowy będzie nieco wyższy.

Wielu ubezpieczycieli uwzględnia również moment uzyskania uprawnień – im mniej czasu upłynęło, tym za młodszego kierowcę jest uznawana dana osoba.

Ile kosztuje OC dla młodego kierowcy?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o to, ile będzie kosztować ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy. Składka wyliczana jest w oparciu nie tylko o wiek i doświadczenie w prowadzeniu pojazdów, ale wiele innych czynników. Znaczenie mają m.in. miejsce zamieszkania, rocznik i marka pojazdu, pojemność silnika, rodzaj silnika.

Jednak jak wynika z danych dostępnych pod adresem https://rankomat.pl/samochod/gdzie-tanie-oc-dla-mlodego-kierwocy-ranking, uśredniona cena OC dla młodej osoby wynosi 2002 zł (dane na pierwszy kwartał 2022 roku). Dla porównania – osoba w wieku ok. 63 lata płaci zaledwie 440 zł.

Dlaczego młodzi kierowcy płacą wysokie składki?

Warto ponownie wrócić do ryzyka ubezpieczeniowego – jest ono znacznie wyższe w porównaniu do kierowców w innym przedziale wiekowym. Potwierdzają to statystyki policyjne – młodzi kierowcy powodują sporą liczbę kolizji i wypadków. Jest to najczęściej spowodowane brakiem doświadczenia, brawurą, niedostatecznymi umiejętnościami i trudnościami w szybkim reagowaniu na nagle zmieniającą się sytuacją na drodze.

Oczywiście nie wszyscy młodzi kierowcy powodują kolizje, ale ubezpieczyciel musi mieć punkt zaczepienia. Dlatego najlepiej zdecydować się na indywidualną kalkulację.

Jak kupić najtańsze OC dla młodego kierowcy?

To, że uśredniona składka OC wynosi ponad 2000 zł, wcale nie oznacza, że właśnie tyle zapłacisz. Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile będzie kosztować ubezpieczenie twojego auta, najlepiej dokonać indywidualnej kalkulacji.

Najszybciej i najwygodniej zrobisz to za pośrednictwem serwisu porównywarkowego. Na stronie https://rankomat.pl/ubezpieczenie-oc znajdziesz kalkulator, który pomoże oszacować wysokość składki w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych.

Podaj swoje dane i ubezpieczanego pojazdu, a w ciągu kilkunastu sekund otrzymasz informację zwrotną. Potem wystarczy wybrać najtańsze OC i cieszyć się poczynionymi oszczędnościami.

Pamiętaj! Za ubezpieczenie OC nie ma sensu przepłacać. Zakres ochrony i sumy gwarancyjne nie zależą od wysokości składki. Jeśli więc chcesz zaoszczędzić, najtańsze ubezpieczenie to najlepszy wybór. Przekonaj się o tym!

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

W Polsce młody kierowca od samego początku płaci karę za to, że jest młodym kierowcą! Taki to jest poje…ny kraj!

Dobrze, że za granicą młody kierowca nie płaci kary za bycie młodym kierowcą. Oh, wait…