Strona główna Styl życia Czyste Powietrze i Ciepłe Mieszkanie – jak skorzystać z dotacji?

Czyste Powietrze i Ciepłe Mieszkanie – jak skorzystać z dotacji?

3
To programy, dzięki którym możemy wymienić nieefektywne źródło ciepła na paliwo stałe i zastąpić je nowym i ekologicznym, oraz przeprowadzić termomodernizację budynków, czyli ocieplić nieruchomość, wymienić okna czy drzwi. 

Wystartowała właśnie druga edycja programu „Ciepłe Mieszkanie”. Właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych, najemcy mieszkań komunalnych i wspólnoty od 3 do 7 lokali mieszkalnych mają szanse na dotacje do wymiany kopciuchów i poprawę efektywności energetycznej. Wsparcie z programu „Ciepłe Mieszkanie” – z budżetem 1,75 mld zł – wyniesie do 41 tys. zł dla osób fizycznych i do 375 tys. zł dla wspólnot mieszkaniowych. Na więcej mogą liczyć mieszkańcy najbardziej zanieczyszczonych gmin. Nabór wniosków dla gmin rozpoczął się 29 września.

„Ciepłe Mieszkanie” to uzupełnienie programu „Czyste Powietrze” kierowanego do właścicieli domów jednorodzinnych.

„Czyste mieszkanie” kwoty dofinansowania

Podstawowy poziom dofinansowania – przy dochodach do 135 tys. zł rocznie – to szansa na dotację do 16,5 tys. zł, nie więcej niż 30 proc. kosztów kwalifikowanych na jeden lokal mieszkalny oraz do 35 proc.
w przypadku lokali z gmin najbardziej zanieczyszczonych (do 19 tys. zł).

Podwyższone dotacje przewidziano przy dochodach do 1894 zł w gospodarstwie wieloosobowym i do 2651 zł w jednoosobowym (chodzi o przeciętny miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego). Wówczas można starać się o 27,5 tys. zł, do 60 proc. kosztów kwalifikowanych lub 29,5 tys. zł (do 65 proc. kosztów), jeśli to lokal z listy gmin najbardziej zanieczyszczonych.

Najwyższe wsparcie otrzymają ci, których przeciętny miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza 1090 zł w gospodarstwie wieloosobowym i 1526 zł w jednoosobowym lub jest ustalone prawo do zasiłku stałego, okresowego, rodzinnego lub opiekuńczego. Wówczas na przedsięwzięcie przewidziano aż 41 tys. zł wsparcia (do 90 proc. kosztów kwalifikowanych) lub 43,9 tys. zł (95 proc. kosztów) dla budynków w miejscowości ujętej na liście najbardziej zanieczyszczonych gmin.

Czwarta część programu, adresowana do wspólnot mieszkaniowych, to też różne opcje dotacji, każda maksymalnie do 60 proc. kosztów kwalifikowanych. Do 350 tys. zł wsparcia można uzyskać w przypadku kompleksowej termomodernizacji z wymianą źródła ciepła, do 360 tys. zł jeśli przedsięwzięcie obejmuje dodatkowo zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej (lub 375 tys. zł dla zadania uwzględniającego pompy ciepła) oraz do 150 tys. zł, jeśli projekt zakłada tylko termomodernizację bez wymiany źródeł ciepła.

Czyste powietrze 3.0

Czyste Powietrze to program, dzięki któremu Polacy mogą wymienić nieefektywne źródło ciepła na paliwo stałe i zastąpić je nowym i ekologicznym, a także ocieplić dom, wymienić okna, drzwi, itp. To co najbardziej interesuje każdego inwestora, to oczywiście kwestie finansowe i odpowiedź na pytanie o to, ile pieniędzy może otrzymać i na co. Zanim jednak do tego przejdziemy, przypomnijmy, że dotacje w programie Czyste Powietrze zostały podzielone na trzy poziomy dochodowe: podstawowy, podwyższony i najwyższy. To do którego poziomu zalicza się inwestor zależy od tego ile zarabia lub jaką kwotę ma do dospozycji na miesiąc w przeliczeniu na członka rodziny. W pierwszej kolejności sprawdź więc, do jakiego poziomu się zaliczasz.

  • Podstawowy poziom dofinansowania – próg dochodowy 135 tys. zł/rok
  • Podwyższony poziom dofinansowania – w gospodarstwie wieloosobowym wzrośnie do 1 894 zł, a w gospodarstwie jednoosobowym z 2189 zł do 2 651 zł.
  • Najwyższy poziom dofinansowania – próg dochodowy w gospodarstwie wieloosobowym wzrośnie z 900 zł do 1 090 zł na osobę, w gospodarstwie jednoosobowym z 1260 zł do 1 526 zł.

Maksymalne kwoty dofinansowania

Oprócz tego, że każda usługa i urządzenie charakteryzują się innym poziomem dotacji, w programie przewidziano również maksymalne kwoty dotacji. Oznaczają one, że nawet jeśli suma poszczególnych elementów podlegających dofinansowaniu będzie większa, to i tak inwestor nie może otrzymać większej dotacji niż ta maksymalna. Kwoty różnią się w zależności od poziomu dofinansowania.

  • Podstawowy poziom dofinansowania – 66 tys. zł
  • Podwyższony poziom dofinansowania – 99 tys. zł,
  • Najwyższy poziom dofinansowania – 135 tys. zł.

Szczegółowe informacje można znaleźć TUTAJ.

W przypadku podwyższonego i najwyższego poziomu dofinansowania istnieje możliwość prefinansowania. Podane kwoty dotyczą kompleksowej termomodernizacji oraz inwestycji w mikroinstalację fotowoltaiczną i wymiany źródła ciepła na pompę ciepła. Warto dodać, że za kompleksową modernizację uznaje się zmniejszenie zużycia energii użytkowej (EU) na cele ogrzewania budynku do wartości nie większej niż 80 kWh/(m2*rok) lub o minimum 40%.

Pomoc w przygotowaniu wniosków

Kompleksową obsługę wniosków z obu programów oraz profesjonalne doradztwo w kwestii zakupu optymalnych urządzeń i instalacji prowadzi Centrum Grzewcze i Sanitarne Hydra (Grupa SBS) z ul. Lutomierskiej 42 w Pabianicach. Specjaliści z Hydry pomogą wypełnić dokumenty potrzebne do złożenia wniosków oraz podpowiedzą w kwestiach technicznych.

– Zawsze staramy się przedstawiać klientom wszystkie aspekty danego rozwiązania – wskazywać nie tylko jego zalety, ale i wady, co pozwala unikać niespodzianek i czuć się pewnie we własnym domu – zapewniają specjaliści z ul. Lutomierskiej.

HYDRA
Lutomierska 42
95-200 Pabianice
tel. 42 215 71 60
fax 42 215 41 78
pabianice@hydra.com.pl
http://www.hydra.com.pl/
Godziny otwarcia:

poniedziałek – piątek: 7:30 – 17:30
sobota: 8:00 – 13:00

REKLAMA
Poprzedni artykułPoczekamy na nowego starostę
Następny artykułJach grochem o ścianę: paliwo drożeje z dnia na dzień. Wina Tuska?
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Ciepłe powietrze i czyste mieszkanie lepiej brzmi 🙂

Jak widać cały ten program do dyskryminacja.. zmuszamy do wymiany wszystkich, a dotujemy wybranych..a Co co zarabiają powyżej progów, ale są zmuszeniu do odkładania pieniędzy na emeryturę, na lekarzy, leki, zdrową żywność ? Może czas najpierw dojść do momentu, że każdy Polak będzie zarabiał tyle, że będzie go stać na to bez żadnego ale.. Ta tak ją wziąć kredyt na nowe Porsche, bo ekologiczne i fajne, a fakt spłacania mieć głęboko w poważaniu..przecież jakoś to będzie. Najgorsze możliwe myślenie.

kwestia wyboru…