Strona główna Aktualności Czy po szkole zawodowej można znaleźć pracę?

Czy po szkole zawodowej można znaleźć pracę?

0

Jeszcze kilka lat temu szkoły zawodowe, popularnie nazywane zawodówkami, cieszyły się złą sławą. Były to placówki, w których poziom nauczania i zakres zdobywanej wiedzy teoretycznej i praktycznej pozostawiał wiele do życzenia. Świadectwo ukończenia takiej szkoły nie stanowiło zaś przepustki do udanej kariery. A jak sytuacja wygląda obecnie i czy po zawodówce można znaleźć dobrą pracę? Sprawdźmy!

Rewolucja w szkołach zawodowych i lepsze perspektywy dla absolwentów

Obecnie można zaobserwować znaczące zmiany w sposobie prowadzenia edukacji w szkołach zawodowych. Priorytetami są: nauka umiejętności praktycznych oraz zdobywanie gruntownej wiedzy teoretycznej w danej dziedzinie. Bardzo często zdarza się, że to właśnie pracodawca na praktykach zawodowych od podstaw uczy swoich przyszłych pracowników. Po ukończeniu szkoły przechodzą oni bowiem płynnie z praktykantów na pełen etat i otrzymują umowę o pracę.

W niepamięć odchodzą czasy, gdy uczniowie szkół zawodowych na zajęciach praktycznych byli angażowani wyłącznie do sprzątania lub parzenia kawy przełożonym. Praktyki zawodowe, realizowane w zakładach pracy, są obecnie doskonałą okazją, by młodzi ludzie mogli zobaczyć od podstaw, jak wygląda typowy dzień pracy w danej firmie. Najlepsi praktykanci, którzy wykazują zainteresowanie i zaangażowanie, już podczas praktyki w zakładzie awansują ze stanowiska biernego obserwatora na pozycję pracownika.

Rośnie popyt na rzemieślników i fachowców

Kiedy prześledzimy ogłoszenia, dostępne na Pracuj.pl i na wielu innych portalach lokalnych, odkryjemy, że stale rośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych rzemieślników. Potrzebni są fryzjerzy, mechanicy, hydraulicy, elektrycy, murarze, a także cukiernicy czy stolarze. Osoby, które dysponują branżową wiedzą i potrafią szybko rozwiązać problem klienta, mogą liczyć na wysokie zarobki. Wynagrodzenie absolwenta szkoły zawodowej po kilku latach pracy w zawodzie jest zwykle na poziomie równym przeciętnemu wynagrodzeniu w kraju.

W Polsce bardzo rozwinęła się branża budowlana, wykończeniowa oraz beauty. W związku z tym firmy nieustannie poszukują doświadczonych pracowników, oferując im atrakcyjne formy zatrudnienia i wiele benefitów. Na znalezienie pracy w zawodzie po ukończeniu zawodówki mogą więc liczyć zarówno dziewczęta, jak i chłopcy.

REKLAMA