Strona główna Styl życia Czy można kupić OC w niedzielę?

Czy można kupić OC w niedzielę?

0

Jako kierowcy, często zdarza nam się zwlekać z zakupem ubezpieczenia naszego pojazdu do ostatniej chwili. Nie jest to dużym problemem, jeśli ostateczny termin wypada w zwykły dzień roboczy. Gorzej jednak, gdy jest to niedziela. Wyjaśniamy, jak kupić ubezpieczenie samochodu w niedzielę lub inny, świąteczny dzień.

Zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju przepisami, ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego zarejestrowanego w Polsce pojazdu mechanicznego. Co ważne, przepisy zostały skonstruowane w taki sposób, by spóźnialscy lub zapominalscy nie pozostali bez ochrony ubezpieczeniowej. Obowiązkowe OC odnawia się automatycznie. Jeżeli zapomnisz o wykupieniu ubezpieczenia na kolejny rok, to dotychczasowy ubezpieczyciel i tak zwróci się do z żądaniem uregulowania płatności za nową polisę.

Jednak pamiętajmy, że od tej reguły są wyjątki. Jeżeli kupiłeś używane auto i korzystasz z OC poprzedniego właściciela, to taka polisa nie odnowi się automatycznie. Podobnie jest w przypadku tych polis, które zostały wcześniej wypowiedziane z końcem okresu ich obowiązywania. I tutaj dochodzimy do sedna. Jeżeli przypomniałeś sobie, że twoje OC kończy się kolejnego dnia a jest niedziela, to czy możemy kupić nowe ubezpieczenie dla swojego samochodu?

Oczywiście że tak, w dodatku bez wychodzenia z domu. Towarzystwa internetowe już od wielu lat oferują swoim klientom możliwość zakupu polisy poprzez Internet. Rozwiązaniem jest kalkulator OC online. Na rynku istnieje już wiele tego typu rozwiązań, jednak narzędzie firmy Beesafe.pl wyróżnia się tym, że do obliczenia wiążącej składki na ubezpieczenie samochodu wystarczą dwie informacje – data urodzenia właściciela oraz numer rejestracyjny samochodu.

Cały proces, wraz z zakupem ubezpieczenia, trwa maksymalnie 5 minut. Polisę otrzymasz na adres mailowy podany podczas wykonywania kalkulacji. A dlaczego posiadanie ubezpieczenia OC jest tak ważne?

Z jednej strony jest to spowodowane wymogami prawnymi. Jak już wspomnieliśmy, posiadanie OC nakłada nas ustawa. Z drugiej strony, konsekwencje finansowe braku ubezpieczenia samochodu mogą okazać się fatalne. W przypadku kary za brak OC w 2022 roku, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może na nas nałożyć karę w wysokości od 1200 do nawet przeszło 6000 złotych! Wszystko zależy od długości okresu bez ważnego ubezpieczenia OC. Ale to nie wszystko. Jeżeli spowodujemy wypadek bez ważnej polisy, wówczas będziemy musieli pokryć odszkodowanie za poniesione szkody z własnej kieszeni. A te, w przypadku uszczerbku na zdrowiu, mogą wynosić nawet ponad milion złotych. Dlatego właśnie posiadanie ważnego OC jest tak ważne.

REKLAMA
Poprzedni artykułKolejne samobójstwo w Pabianicach
Następny artykułJaka powinna być maszynka do makijażu permanentnego?
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments