Strona główna Aktualności Człowiek sportów walki

Człowiek sportów walki

0

Mateusz Domagała, który wywalczył niedawno złoty medal w mistrzostwach Europy w sumo, to nie tylko świetny sumita, ale także doskonały zapaśnik.

Mateusz Domagała ma 16 lat. Jest absolwentem Szkoły Podstawowej nr 13 oraz Gimnazjum nr 1 w Pabianicach. Aktualnie uczy się w Technikum Zespołu Szkół nr 1 w Pabianicach.

Przygodę z zapasami rozpoczął 6 lat temu. Pierwsze kroki na macie stawiał w IV klasie szkoły podstawowej pod okiem nauczyciela wychowania fizycznego Sebastiana Grzelczyka. Z dziesięcioosobowej grupy zawodników trenujących zapasy w klubie PTC jako jedyny trafił do trenera Przemysława Kłębowskiego, dzięki któremu rozwijał swoje sportowe umiejętności. Wkrótce jego talent, zaangażowanie i dążenie do zamierzonego celu zauważyli kolejni trenerzy – Grzegorz Szyszka oraz Waldemar Sawosz, którzy wspierając go swoim doświadczeniem przyczynili się do jego dalszych sukcesów.

Największym osiągnięciem Mateusza było zdobycie w wieku 14 lat brązowego medalu w Mistrzostwach Polski Młodzików w zapasach w kategorii wagowej do 85 kg. Wcześniej jako najmłodszy kadet brał po raz pierwszy udział w Pucharze Polski, w którym zajął 5. miejsce.

Los nie zawsze jednak Mateuszowi sprzyjał. Doznana kontuzja uniemożliwiła mu zajęcie miejsca medalowego w kolejnym Pucharze Polski, który odbywał się w Poznaniu. W konsekwencji nie miał on możliwości wzięcia udziału Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w 2013 roku. Rok później jednak wziął udział w Pucharze Polski w Radomiu, gdzie zajął 3. miejsce i udowodnił, że ciężka praca i wytrwałość są kluczem do sukcesu.

Przełomowy dla Mateusz był 2013 rok, gdy został doceniony i powołany do kadry Polski kadetów. Dzięki temu mógł wziąć udział w obozach szkoleniowych oraz zawodach zarówno w kraju jak i za granicą. W następnym roku zakwalifikował się na Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży, na której zdobył srebrny medal oraz tytuł wicemistrza Polski kadetów w kategorii do 100 kg.

Oprócz zapasów sportową pasją Mateusza jest także sumo, którego trenowanie rozpoczął w 2011 roku. W pierwszych zawodach wziął udział jako młodzik, a pierwszym znaczącym sukcesem było wygranie Mistrzostw Polski Kadetów w 2014 roku.

Zwycięstwo to dało mu możliwość uczestnictwa w Mistrzostwach Europy, które odbyły się w 2014 roku na Białorusi. W mistrzostwach tych reprezentował on Polskę w kategorii wagowej do 95 kg zdobywając złoty medal oraz tytuł mistrza Europy w sumo. Został również wytypowany do czteroosobowej drużynowej reprezentacji Polski, która wywalczyła trzecie miejsce i zdobyła brązowy medal.