Strona główna Aktualności Z miasta Co z węglem dla Pabianic?

Co z węglem dla Pabianic?

30
Prezydent Pabianic zorganizował dziś konferencję prasową, podczas której omówione zostały tematy związane z dostawami węgla dla ciepłowni i bezpośrednio dla mieszkańców. 

W konferencji uczestniczył również wiceprezydent Marek Gryglewski oraz prezes Zakładu Energetyki Cieplnej – Krzysztof Mondzielewski.

Umowy na węgiel dla ZEC

Aktualnie na placu ZEC znajduje się 9000 ton miału węglowego, a spółka ma podpisaną umowę na dostarczenie kolejnych 6000 ton. Zrealizowane będą jeszcze 3 dostawy. Taka ilość powinna zapewnić ciepło systemowe (na potrzeby centralnego ogrzewania) dla mieszkańców do końca stycznia bądź nawet do połowy lutego 2023 roku.

– W przyszłym roku będziemy kontynuować dostawy węgla, aby starczyło go do końca sezonu grzewczego – zapewnia prezes. – Cena za giga dżul jest poniżej stawki 103 złote, co oznacza, że nie będziemy musieli korzystać z rekompensaty ze skarbu państwa.

Do pabianickiej ciepłowni dostarczany będzie węgiel z polskich kopalni.

Węgiel dla indywidualnych odbiorców 

W tej chwili w parlamencie procedowana jest ustawa dotycząca zakupu węgla dla obiorców indywidualnych po preferencyjnych cenach. To będą 3 tony węgla dla gospodarstwa domowego w cenie nie większej niż 2000 złotych (1,5 tony do 31 grudnia i kolejne 1,5 tony po 1 stycznia).

Dystrybucji ma się podjąć Urząd Miejski w Pabianicach za pośrednictwem ZEC.

– Zdecydowaliśmy, że wejdziemy w tę ustawę i dla dobra mieszkańców podejmiemy to wyzwanie, choć zastrzegam, że jest ono bardzo trudne – tłumaczył Grzegorz Mackiewicz.

Ratusz szacuje, że z ustawy skorzysta około 5000 gospodarstw domowych w Pabianicach co oznacza, że do Pabianic będzie trzeba zakupić 15000 ton węgla (w dwóch frakcjach: kostka i groszek).
Miasto za tonę zapłaci 1500 złotych brutto. Po doliczeniu kosztów transportu i rozładunku itp. cena za tonę dla mieszkańców wyniosłaby 1970 złotych.

– To wielkie przedsięwzięcie nie tylko pod względem logistycznym, ale również administracyjnym, dlatego prosimy o wyrozumiałość – apeluje Marek Gryglewski. – Trzeba będzie złożyć odpowiedni wniosek. Po jego złożeniu będzie on weryfikowany z Centralną Ewidencją Emisyjności Budynków. Chodzi o sprawdzenie czy dany wnioskodawca faktycznie korzysta z pieca węglowego.

Po poprawnej weryfikacji wnioskodawca będzie musiał wnieść opłatę, a następnie w wyznaczonym terminie udać się do ZEC po odbiór z własnym transportem.

Węgiel dla indywidualnych odbiorców będzie importowany, najprawdopodobniej z Kolumbii.

Kiedy możemy spodziewać się pierwszych dostaw węgla?

– Jeśli w końcówce listopada będzie można odbierać pierwsze dostawy to będzie to rewelacyjny czas, realnie myślę, że w grudniu będzie można dokonywać pierwszych odbiorów – wyjaśnił prezydent.

Tymczasem oszczędzajmy ciepło 

Samorządowcy apelują również o oszczędzanie ciepła w domach. W akcję edukacyjną zorganizowaną przez Izbę Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie włącza się pabianicki ZEC.

– Kampania ma zaapelować do odbiorców systemowych, aby z tego ciepła korzystać w sposób racjonalny. Informacje wskażą jakie proste metody wykorzystać, aby oszczędnie gospodarować ciepłem – mówił prezes ZEC.

Kampania ma ruszyć w najbliższy poniedziałek. Materiały informacyjne trafią do mieszkańców za pośrednictwem ulotek czy mediów.

 

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
30 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Po pierwsze to jakiś śmiech na sali że nie moge kupić sobie wegla. po drugie sami sobie w styczniu na śniegu przewalajcie 9 ton węgla do komórki, które to musiałbym sobie wtedy kupić… przechodzę na palety z zakończonej budowy!

Kolego, palety do skupu a kasa z palet na drewno opałowe. To wychodzi lepiej. Pozytywnie się zaskoczysz ile kasy za palety dostaniesz.

palety – ładne nie uszkodzone odbierają po około 30zł szt. do tego hades po odebranie palet jakieś 120zł musze dożucić. Nie no interes życia!. Za drewno opałowe z 3 tysia za przywózkę. Już wole postrugać te palety na pelet 🙂

podziękuj rządowi a nie samorządom 🙂

Last edited 1 miesiąc temu by x

wypłacz się sasinowi

Mieszkańcy gminy Pabianice też będą mogli skorzystać i zakupić ten węgiel?

Twoj rejon jest w Dlutowie lub Lutomiersku

Gdzie masz napisane ze dlutow? Pabianice maja swoja gminę? Caly swiat ma problem z weglem a wy jak zwykle ujadacie..przepraszam, od czego sa urzędnicy gminy czy miasta? Niech organizują place, ladowarki i ludzi zatrudnia, mamy urzad pracy prawda? Jak sie chce to wszystko mozna a nie siedziec i biadolic, rzad to rzad tamto…. Lokalni urzędnicy tez do roboty a nie wiecznie płakać…

słyszałem, że ochroniarze Kaczyńskiego mają pomagać w ładowaniu węgla.

pretensje to do putina i makreli

a czemu nie do rządu kraju, który pokłady własnego węgla ma dosyć spore? i rząd tego kraju sprowadzał rekordowe ilości z o ironio, Rosji. a następnie wprowadził emargo na ten węgiel w momencie gdy o ironio, zapotrzebowanie krajowe nie było pokryte?

Last edited 1 miesiąc temu by x

Ty naprawdę czy żartujesz?

Ale ci zryli banie

Proponuję Ci wymianę mózgu póki jest refundacja z NFZ.

Tak. Na ten moment zbierane są dane odnośnie zapotrzebowania https://bip.pabianice.gmina.pl/6426/205/formularz-zapotrzebowania-na-wegiel.html

Jaka jest różnica między Polską a Tytanikiem?
Jak Tytanik tonął, miał węgiel, prąd i światło…..

Nie mieli szczęścia do sterników

To akurat nie różnica, a podobieństwo.

Racja, na pewno my nie mieliśmy dotąd dobrych sterników. Ostatnio pojawił się kandydat , który wygląda na rozdygotanego emocjonalnie i sflustrowanego człowieka. wali pięściami w pulpit mikrofonu , wygraża pięściami i ciągle straszy i nie wiadomo kiedy mówi prawdę jeżeli w ogóle mówi. Zanim taki stanie za sterami to już zatopi swoją łódź.

Naucz się pływać, to nie utoniesz!

A ty umiesz pływać lemingu pisowski?

Wyborcy partii słońca zamiast kapoków, trzymają cegły.

Skąd taka pewność…..Czy brakuje ci prądu i światła? martw się dniem dzisiejszym i swoją postawą życiową.

Kościół podpisał umowe z rządem na handel węglem, wegiel bedzie sprzedawany przez parafie wg przydziału plus dwie tony dla wierzących.

Ha ha . Dostawa prosto z Torunia

To nie dostaniesz, lemingu.

w łodzi jest pobyt na śmieci ludzie skupują meble i inne rzeczy przynajmniej pod śmietnikami zrobi się czysto z koszy PCK wybierają ciuchy na palenie wszystko zbierają czym się da palić

Jak to dobrze, że mam ruski miał z marca, po 900 kupiłem 🙂

No i co. Nasz rząd z premierem śmierci (to ksywa za covid) na czele i marzącym żeby Polacy zasuwali za miskę ryżu umył rączki i ma wszystko w d… piu. 8*

Faktycznie, preferencyjne… 2000 zł/t.:)))) A tymczasem na UPAinie… polski węgiel I kl 4000 hr (niecałe 500 zł)!!! Można? Można…. Banda dziada z PiS-PO. Złodzieje i polityczne tutki