Strona główna Aktualności Z miasta Co stanie się ze szczątkami? Zapadła decyzja

Co stanie się ze szczątkami? Zapadła decyzja

12
Groby na ul. Warszawskiej
Wiadomo już, co stanie się ze szczątkami wydobytymi z dawnego cmentarza, który znajdował się w miejscu, gdzie biegnie ulica Warszawska: zostaną przeniesione na cmentarz komunalny. 

Zanim to jednak nastąpi. prace musi zakończyć grupa archeologów, odkrywająca kolejne groby między ulicami Kapliczną i 3 Maja. Tych, tylko w jednym pasie jezdni, znajduje się około siedemdziesięciu.

– Do tej pory przeprowadziliśmy ekshumację szczątków z ponad dwudziestu grobów. Są wśród nich podwójne, w których pochowano osobę dorosłą i dziecko. Zarówno kości, jak i trumny zachowały się w złym stanie – mówi Przemysław Muzolf, archeolog kierujący pracami.

Do archeologów dołączył niedawno antropolog, którego zadaniem będzie określenie płci i wieku pochowanych tutaj zmarłych.

Przed badaczami jeszcze sporo pracy, bo jest w zasadzie pewne, że ziemia pod drugim pasem również skrywa trumny. Ile? Prawdopodobnie również kilkadziesiąt. To okaże się jednak dopiero w kolejnych tygodniach.

Podjęto natomiast decyzję, co stanie się ze szczątkami – zostaną pochowane na cmentarzu komunalnym, wszystkie w jednym miejscu, gdy ekshumacja definitywnie dobiegnie końca.

– Mamy już wybrane miejsce, w którym chcielibyśmy urządzić pochówek. Później planujemy postawić w tym miejscu pomnik – wyjaśnia Grzegorz Janczak, dyrektor zarządzającego nekropolią Miejskiego Zakładu Pogrzebowego.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
12 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

z całym szacunkiem do szczątków, ale nie rozumiem? kiedy na cmentarzu grób jest zaniedbany, nieopłacony przez rodzinę, to szczątki się wykopuje i utylizuje a grób na sprzedaż. A tutaj się urządza friko pochówek i jeszcze pomniczek wybuduje?

Last edited 1 rok temu by pytajnik

Dokładnie o tym samym pomyślałam czytając ten artykuł.

Gdzie utylizują, na pabianickim cmentarzu? Pierwsze słyszę o takiej procedurze, zwykle kopie się głębiej i szczątki zakopuje w tym samym miejscu..

no normalnie. gotują tak długo aż mięso odejdzie od kości. kości oddają do schroniska dla zwierząt, a mięso skupują okoliczni budkarze na kebaba.

Dziwne że nikt nie znalazł tych grobów gdy budowali tą ulicę

Oczywiście że o grobach w tym miejscu było wiadomo już dawno, bo cmentarz nie znika od tak.
Po prostu, gdy bardzo dawno temu budowali ulicę, czyli kładli bruk, to mieli w d… na czym go kładą.
Facetom w sukienkach też jakoś to nie przeszkadzało, a wiadomo jest, że to był ich teren.
Po tym widać jakie to były czasy.

A to nie czszami Niemcy wybudowali tą drogę?A jak nie to kto ?

jak w westernie – miasto duchów!

Jeszcze się okaże, że pobliskie kamienice też stoją na cmentarzu 😉

jedno jest pewne asfalt w tym miejscu będzie tak w okolicach 2025 r.

A wziąć to w piecu spolic i tyle

I już po tramwaju.