Strona główna Dzieje się Bychlewianka oczarowała międzynarodową publiczność

Bychlewianka oczarowała międzynarodową publiczność

3
fot. Bychlewianka
Bychlewianka podbiła serca międzynarodowej publiczności na festiwalu Hora din Strabuni w Rumunii. Nie tylko tańcem, ale też, a może przede wszystkim… strojami.

Tancerze właśnie wrócili z Vaslui, niedaleko granicy z Mołdawią, gdzie zaprezentowali polski folklor w jego wyjątkowo żywiołowym wydaniu. Wielokrotnie.

Na festiwal zaproszono zespoły m.in. z Ukrainy, Albanii, Serbii i Bułgarii. Ale to Bychlewianka otwierała wydarzenie.

– Zostaliśmy więc wyróżnieni. Ale sami też wyróżnialiśmy się na tle grup bałkańskich – mówi Radosław Kierzek, kierownik zespołu. – Bardzo kolorowe stroje łowickie sprawiły, że oczy wszystkich kierowały się na nas. Publiczność zgromadziła się tak licznie, że mimo doświadczenia można było poczuć się onieśmielonym.
fot. Bychlewianka

Występ transmitowały dwie rumuńskie stacje telewizyjne o zasięgu ogólnokrajowym. Pozostałe występy, na mniejszą skalę, w okolicach Vaslui, trwały do 2 sierpnia i stanowiły spore wyzwanie. Z powodu pogody.

– Czterdziestopniowy upał w połączeniu z ciężkim strojem każdemu dawał się we znaki – przyznaje Radosław Kierzek.

Do Rumunii pojechała najstarsza, reprezentacyjna grupa Bychlewianki, w sumie 32 osoby (śród nich 6 z kapeli). Nie zabrakło wśród nich nowych tancerzy. Dla innych był to kolejny udział w tym festiwalu, bo pierwszy raz zespół został tam zaproszony w 2015 roku.

– Zaprezentowaliśmy m.in. tańce górali żywieckich, najbardziej energiczne w naszym repertuarze. I chociaż nie mieliśmy dużo czasu na próby, wyszło dobrze- mówi kierownik zespołu.
fot. Bychlewianka
REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Brawo, gratulacje dla całego zespołu. Panie Radku naprawdę kawał dobrej roboty. Dzięki. Taki zespół przynosi dumę i chlubę.👍🇵🇱🙏

Bo łowickie stroje są najpiękniejsze i spódnice i zapaski i haftowane bluzki, ale najpiękniej wyglądają upięte na głowach chusty.

Brawo dla całego zespołu!!!!!