Strona główna Styl życia Moda i styl Buty sportowe – jak dobrać rozmiar i pielęgnować?

Buty sportowe – jak dobrać rozmiar i pielęgnować?

0
Buty sportowe to najwygodniejszy rodzaj obuwia znajdującego zastosowanie na co dzień. W aktualnej modzie są one wykorzystywane w różnych stylizacjach, nie tylko przez osoby uprawiające sport. Doskonale odnajdują się jako obuwie typu lifestyle, czyli noszone do pracy, szkoły i na inne okazje.

Buty sportowe – modne modele

Buty sportowe to ponadczasowy element świata mody. Ich historia sięga połowy XIX w., kiedy po raz pierwszy zaczęły pojawiać się na rynku. Początkowo były one tworzone z myślą o graczach tenisa i krokieta. Największe sportowe marki, które do dziś są rozpoznawalne na całym świecie, zyskiwały stopniową popularność od drugiej połowy XX wieku. We współczesnej modzie znaleźć można wiele różnych modeli butów sportowych. Wzrost zainteresowania aktywnością fizyczną sprawił, że w sklepach pojawiają się specjalne buty zaprojektowane do fitnessu, biegania czy gry w piłkę. Buty sportowe aktualnie są wykorzystywane w codziennych stylizacjach – do pracy, szkoły, jak też na rozmaite wyjścia i okazje. Obuwie na płaskiej podeszwie doskonale sprawdza się w pieszych wędrówkach i przy uprawianiu rozmaitych sportów. Aktualnie znajduje także zastosowanie w modzie casualowej. Szczególną popularność zyskały tzw. sneakersy. Niemalejącym uznaniem cieszą się również kolorowe tenisówki, które zestawia się nie tylko ze spodniami, ale także z sukienkami i spódnicami.

Buty sportowe – wybór rozmiaru

Właściwy rozmiar butów sportowych jest kluczowym kryterium wyboru, który decyduje o komforcie użytkowania. Przed zakupem należy zapoznać się z tabelą rozmiarów obuwia konkretnego producenta. Najważniejsze jest jednak dokonanie pomiaru długości stopy, co umożliwia precyzyjne określenie rozmiaru buta. Czynność tę wykonuje się w bardzo prosty i szybki sposób – wystarczy wyposażyć się w klasyczny centymetr krawiecki. Pomiaru można dokonać, przykładając centymetr do stopy lub starannie odrysowując stopę na kartce i mierząc jej całkowitą długość. Na podstawie pomiaru długości stopy wybiera się odpowiednią wkładkę. Uprawiając sporty, zaleca się pozostawić dodatkowe pół centymetra wolnej przestrzeni w bucie, a przy wykonywaniu długich treningów nawet do 1 cm. Kupując buty sportowe, nie należy kierować się rozmiarem na metce. Uwzględnia się natomiast dane zawarte w tabelach rozmiarów producenta obuwia, które odnosi się do uzyskanego wyniku pomiaru długości stopy.

Buty sportowe – pielęgnacja

Buty sportowe wymagają odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych, aby móc je użytkować przez długi czas. Obuwie wykorzystywane do treningów, niezależnie od uprawianej dyscypliny sportowej zawsze należy wytrzeć do sucha za pomocą zwykłej ściereczki lub specjalnej suszarki elektrycznej. W ten sposób zapobiega się rozwojowi grzybów i pleśni wewnątrz buta. Pielęgnacja butów sportowych wiąże się z koniecznością zakupu odpowiednich akcesoriów przeznaczonych do czyszczenia. Ich wybór jest zależny od tworzywa, z jakiego wykonane są buty. Warto stosować także preparaty impregnujące, które chronią przed przemakaniem. Ważne jest, aby mokrych butów sportowych nie umieszczać na kaloryferze ani innym źródle ciepła. Może to doprowadzić do zdeformowania kształtu buta pod wpływem bezpośredniego działania wysokich temperatur. Wskazane jest natomiast suszenie butów w miejscach przewiewnych i zacienionych.

REKLAMA
Poprzedni artykułUmowa na krańcówkę podpisana. „Dwójka” pojedzie dłuższą trasą
Następny artykułO szefach komendy też nie zapomniano…