Strona główna Aktualności Z miasta Bezrobocie spada. Ale i tak jest wyższe niż w województwie i w...

Bezrobocie spada. Ale i tak jest wyższe niż w województwie i w kraju

11
Powiatowy Urząd Pracy.
Systematycznie spada liczba mieszkańców Pabianic i powiatu, którzy nie mają pracy. Tak w każdym razie wynika z danych PUP za ubiegły rok. Widać też pewną prawidłowość.

Jaką? Bezrobocie jest u nas cały czas wyższe niż w regionie łódzkim i w kraju. Potwierdzają to choćby statystyki za styczeń 2019, kiedy te liczby wynosiły odpowiednio 7,0% (powiat), 6,3% (województwo) i 6,1% (Polska), z lipca (odpowiednio 6,4%, 5,6% i 5,2%) oraz z grudnia (6,1%, 5,3% oraz 5,1%).

Wysoki odsetek, bo 32% wszystkich zarejestrowanych w „pośredniaku” bezrobotnych ma ponad 50 lat.

– Część z nich jest zainteresowana podjęciem zatrudnienia, ale inni, gdy na przykład niewiele brakuje im do emerytury, już niekoniecznie. Sami pracodawcy też wolą młodszych pracowników – wyjaśnia Małgorzata Działecka, naczelnik Centrum Aktywizacji Zawodowej w PUP.

Chętnie zatrudniają też obcokrajowców, co znajduje potwierdzenie w liczbach. W styczniu ubiegłego roku (przez cały miesiąc) złożyli 149 oświadczeń o powierzeniu pracy obcokrajowcom. W tym, w ciągu zaledwie dwóch tygodni – 263.

Od początku stycznia zarejestrowało się w PUP 166 osób, kolejnych 40 czeka na rejestrację.

Połowę wszystkich bezrobotnych stanowią ci, którzy nie pracują ponad dwanaście miesięcy.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
11 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Dużo jest patusów którym nie chce się robić. Wolą pochlać, coś ukraść i śmierdzieć na odległość.

Ile lat już minęło i z korony Pabianic zostały tylko PZTT, Suwary, Narzędziówka, Kombinat Mięsny i właściwie już nic. Żarówka od lat już nie jest Żarówką, tak samo jak Polfa. Po PZPB już nawet gruzów z trudem szukać, jedynie markety zatrudniające ułamek tego co wcześniej. Po Paso i Madro na szczęście mury stoją i jeszcze krąży w nich życie w odróżnieniu od papierni, tam tylko duchy… W zburzonej hali FUM-u od lat się paliwo tankuje, a po OSM Pabianice to już nawet pamięć zanika. Nie wspominając o mniejszych spółdzielniach jak Elektromontarz, czy Dąbrowskiego. Mieliśmy tyle miejsc pracy, autobusami nawet z… Czytaj więcej »

Niby racja, ale ty szofer nie bruździj na władzę teraz, tylko napisz, czyja to była zasługa z rozwaleniem tego miasta. Ja znam, na przykład, sprzedaż Pabii… i co zostało ?
Śmieciowe, póki co, to są nadal umowy o pracę.
A Pabianice, to dla inwestorów taka atrakcja, że końca kolejki nie widać …

Władza się zmienia, ale każda tak samo kłamie. Oni rozwali a obecni zamiast odbudować, tylko gruzy zamiatają

Dobre i to… zgodnie z teorią chaosu.

Co z tymi co nie chcą pracować? Są zarejestrowani żeby korzystać z NFZ za nasze podatki a robić nie chcą.

dokładnie. ilu z tych bezrobotnych to osoby, które są zarejestrowane tylko po to by mieć darmowy nfz? ilu pracuje na czarno? do nas do firmy jak poprosilismy PUP o pracowników to wszystcy przychodzili tylko z prośbą o podpis że się nie nadają…. po co komu taki pracownik

A nie pomyślałeś, że są osoby, które chcialyby pracować, ale są przewlekle chore i przez to nie mogą? Jakie maja inne rozwiązanie żeby mogły mieć opiekę zdrowotną i refundaje swoich lekow

Ja nie Tobie od kilku lat I dobrze mi Z tym

Szkoda ze PUP nie jest rozliczamy za skuteczność i wyniki zatrudniania .
Ostatnio wręczali na scenie MOK
czekoladki dobrym pracodawcom ….

A teraz z drugiej strony. Jak to jest możliwe, że PUP wysyła ludzi do miejsc, gdzie potencjalny pracodawca wprost mówi, że nie zarejestruje cię. Bezrobotny to zgłasza i słyszy, że o tym wiedzą. Skandal. Takich, to samemu można znaleźć, bez pomocy szanownego PUP-u.