Strona główna Styl życia Bezpiecznie i oszczędnie, czyli wymiana waluty w Internecie?

Bezpiecznie i oszczędnie, czyli wymiana waluty w Internecie?

0

Zagraniczny wyjazd wakacyjny czy spłata raty kredytu w obcej walucie wymagają wymiany waluty, a obecnie najlepszym miejscem do tego są kantory internetowe. Obsługują nie tylko osoby fizyczne, ale również firmy, dzięki czemu właściciel mogą zaoszczędzić np. na sprowadzaniu towaru zza granicy. 

 

Jak wygląda proces wymiany waluty w e-kantorze?

 Wymiana waluty w kantorze stacjonarnym jest bardzo prosta, ale czy tak samo jest w przypadku kantoru online? Warto przekonać się na własnej skórze, że transakcja zawierana przez Internet także nie należy do skomplikowanych. Zasadniczą różnicę stanowi konieczność posiada konta złotówkowego i walutowego, a także założenia konta do obsługi transakcji na stronie kantoru internetowego. Proces rejestracji w serwisie, a następnie każdorazowego logowania się jest prosty. Aby dokonać wymiany waluty, należy wskazać kwotę, jaka ma zostać przewalutowana. Wskazana suma zostanie przelana na konto walutowe. Pieniądze mogą znaleźć się na koncie walutowym nawet w ciągu kilkunastu minut. Czas oczekiwania może też wynosić kilka godzin lub maksymalnie 2 dni. Cały proces przebiega w podobny sposób jak w przypadku przelewów bankowych z jednego konta na drugie, ponieważ wiąże się w bezpośredni sposób z funkcjonowaniem systemów rozliczeń międzybankowych.

 

Prosto, szybko i bezpiecznie

 Jak widać proces wymiany waluty jest prosty. Walutę otrzymuje się na swoje konto w krótkim czasie. Kantory internetowe zapewniają niebywały komfort korzystania z nich w każdym miejscu i o każdej porze. Pozwalają zaoszczędzić czas, ponieważ eliminują konieczność odwiedzin w wybranym punkcie sprzedaży. Jedyną wątpliwość wzbudza kwestia bezpieczeństwa. Działalność kantorów online regulują identyczne przepisy, co kantorów tradycyjnych. Efektem są luki prawne dotyczące bezpieczeństwa przesyłania pieniędzy i gromadzenia ich chwilowo na obcym koncie. Obawy wzbudzają również kwestie ochrony danych, które trzeba podać, aby transakcja mogła zostać wykonana, a są to przecież tak wrażliwe dane jak numery kont bankowych. Pomimo braku właściwego ustawodawstwa dane są chronione, ponieważ obowiązkiem właścicieli kantorów jest rejestracja zbioru danych w GIODO (Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych). Ponadto strony internetowe są szyfrowane. Na prowadzenie kantoru online musi zostać wydane zezwolenie przez NBP (Narodowy Bank Polski). Działalność jest nadzorowana przez KNF (Komisja Nadzoru Finansowego). Dlatego nie należy obawiać się dokonywania wymiany walut przez Internet. Jak w przypadku każdej transakcji internetowej konieczna jest po prostu ostrożność.

 

Ceny korzystniejsze niż w kantorach stacjonarnych i bankach

 Oszczędność to największa korzyść płynąca z wymiany walut online. Proste przeliczenia pokazują, że spread, czyli różnica między ceną sprzedaży a kupna waluty, jest najmniejszy w przypadku kantorów online. Posługując się kalkulatorem korzyści na stronie https://internetowykantor.pl/, można zobaczyć, ile konkretnie wynosi zaoszczędzona suma w przypadku wybranego banku. Według danych z 18.11.2016 100 EUR w banku Nordea kosztuje 456,37 PLN, a w kantorze online 446,12 PLN, czyli oszczędność wynosi 10,25 PLN. W tym samym banku 100 USD kosztuje 430,65 PLN, podczas gdy w kantorze online 420,50 PLN, co pozwala na zysk w wysokości 10,15 PLN. Nordea oferuje 533,83 PLN za 100 GBP, a w tym samym czasie e-kantor 519,14 PLN, dzięki czemu oszczędzamy 14,43 PLN. Koszt 100 CHF w banku to 427,54 PLN, w kantorze 417,76 PLN. Ponownie transakcja online była opłacalna – różnica w cenie wyniosła 9,79 PLN. W taki sam sposób można porównywać kursy w innych bankach.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments