Strona główna Aktualności Z miasta Będzie mniej kopciło. Mamy szansę na 3,4 mln dofinansowania

Będzie mniej kopciło. Mamy szansę na 3,4 mln dofinansowania

5

Jest szansa, że 230 pieców węglowych w prywatnych domach i firmach zostanie zastąpionych urządzeniami spełniającymi normy ekologiczne i wymogi 5. klasy.

Miasto przystąpiło do programu KAWKA, który ma na celu zmniejszenie niskiej emisji, czyli zanieczyszczeń w powietrzu.

– Miasto złożyło wniosek po zebraniu deklaracji od mieszkańców. Chęć udziału w programie zgłosiło 230 prywatnych właścicieli nieruchomości, firmy oraz wspólnoty mieszkaniowe. Najbardziej popularna była zmiana ogrzewania na gazowe albo na kotły c.o., które spełniają normy ekologiczne i wymogi 5. klasy emisji. „Kawka” oferuje dofinansowanie do 65 proc. poniesionych kosztów – tłumaczy Aneta Klimek z Urzędu Miejskiego w Pabianicach.

Wniosek złożony do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi opiewa na kwotę  5,9 mln zł, z czego 3,4 mln to kwota dotacji.

O problemie niskiej emisji mówili m.in. radni miejscy: Monika Cieśla i Krzysztof Hile. Członkini klubu Prawo i Sprawiedliwość złożyła nawet interpelację w tej sprawie.

O fatalnym stanie naszego powietrza mówili w grudniu specjaliści z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Poinformowali o znacznie przekroczonych dopuszczalnych poziomach zanieczyszczeń powietrza. Urządzenia pomiarowe zlokalizowane przy ul. Kilińskiego 4 wskazują 5-krotnie wyższy dopuszczalny poziom rakotwórczego – benzo[a]pirenu.

Zanieczyszczenia te powstają głównie w tak zwanej niskiej emisji, czyli są to gazy pochodzące z lokalnych kotłowni węglowych i domowych pieców grzewczych oraz pojazdów.

Zdjęcie do artykułu zostało wykonane dziś na ul. Grunwaldzkiej w Pabianicach.

 

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

dokładnie, sam cały czas jestem zainteresowany takim projektem, niestety dowiedziałem się o projekcie dopiero po fakcie. Słabe nagłośnienie projektu, dlatego jeszcze długo na naszym niebie będzie widok jak na załączonym wyżej zdjęciu…

Do mnie do bramy zadzwonił facet z ulotką dotyczącą tego programu. Chociaż program mnie nie dotyczy to przeczytałem ulotkę. Decyzje trzeba było podjąć w ciągu 7dni, bo mijał termin. Troche krótko dla wielu ludzi, którzy muszą przemyśleć sprawe

Zgadzam się z opiniami poniżej. Szkoda, że nie nagłośniono projektu.

Szoda ze Pan Prezydent nie zadecydowal skutecznie w sprawie kotlowni I piekarni GS w ktorej codziennie pali sie smieciami systematycznie oprocz wegla ,ktory jest wykorzystywany do rozpalania pieca w tejze piekarni.Mimo zebrania podpisow okolicznych mieszknacow ten proceder odbywa sie nadal.Odpowiedz dostalismy,ze spaliny ktore sie wydobywja dzien i noc nie sa toksyczne,a kto wogole robil takie badania,czy tez zostaly pobrane probki sadzy z komina,czym tak naprawde pali sie w tej kotlowni.Proceder trwa od lat a rzdzacy miasta i Gs dalej sie smieja w twarz .Teraz bedziemy pisac do mediow i roznych instytucji oprocz pabianickich a nawet do
zagranicznych az do skutku.

na szpitalnej nie byli, a z chęcią bym też wymienił, a tak to lipa