Strona główna Styl życia Uroda i zdrowie Badania profilaktyczne – podejmij męską decyzję

Badania profilaktyczne – podejmij męską decyzję

1

W świecie mężczyzn wizyty u lekarzy specjalistów schodzą w wielu przypadkach na dalszy plan. Szczególnie, gdy pacjentowi nic nie dolega. Bo niby czemu warto korzystać z badań profilaktycznych? Dokładnie z tego samego powodu, dla którego robimy przeglądy naszych aut. Dla bezpieczeństwa.

Plan działania – pomoże internista

Rozmowa z Aleksandrą Miszczak lekarzem medycyny w trakcie specjalizacji z chorób wewnętrznych, młodszym asystentem w Oddziale Wewnętrznym I Pabianickiego Centrum Medycznego.

Lekarz pierwszego kontaktu, to osoba, która zna nasz organizm jak nikt inny. To właśnie internista jest wstanie ocenić indywidualne normy dla poszczególnych pacjentów. Dlatego zanim podejmiemy decyzję o gruntownym przebadaniu się, warto skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który dobierze odpowiednie badania do wieku pacjenta oraz jego ogólnego stanu zdrowia.

Gdy skończyłeś 30 lat

Powinieneś zbadać pomiar BMI, ciśnienie tętnicze, cholesterol całkowity, LDL, HDL, trójglicerydy oraz glukozę na czczo. Czynniki ryzyka w tym wieku stanowią: nadciśnienie tętnicze, dyslipidemia, palenie tytoniu, mała aktywność fizyczna, nadwaga.

Gdy skończyłeś 40 lat

– Tu już pojawiają się konkretne zalecenia odnośnie diagnostyki w kierunku zaburzeń tolerancji glukozy – wyjaśnia Aleksandra Miszczak. – Od 45. roku życia należy przynajmniej raz na 3 lata kontrolować poziom glikemii na czczo, ewentualnie wykonać doustny test tolerancji glukozy. Oznaczenie glikemii na czczo wykonujemy co rok w przypadku mężczyzn z grup ryzyka, do których zaliczamy pacjentów z nadwagą lub otyłością, obwodem talii 94 cm, u pacjentów, których rodzice lub rodzeństwo chorują na cukrzycę, pacjentów wykazujących się niewielką aktywnością fizyczną

Gdy skończyłeś 45 lat

Czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego dzielimy na modyfikowalne i niemodyfikowalne.

Modyfikowalne to: dieta, palenie tytoniu, aktywność fizyczna, ciśnienie tętnicze, stężenie cholesterolu, trójglicerydów, nieprawidłowa tolerancja glukozy, cukrzyca, nadwaga i otyłość.

Niemodyfikowalne czynniki ryzyka to wiek. U panów w tym wieku występuje większe ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego, niż u kobiet przed menopauzą. Inne niemodyfikowalne czynniki ryzyka to wczesna choroba sercowo-naczyniowa w rodzinie (u mężczyzn poniżej 55 roku życia) lub inne choroby na podłożu miażdżycy.

Gdy boli Cię brzuch

W przypadku występowania objawów dyspepsji, czyli dolegliwości bólowych w nadbrzuszu, z uczuciem pełności, wzdęcia lub wczesnym uczuciem sytości, które pojawiły się u pacjentów powyżej 45 lub trwają 2,3 miesiące, mimo leczenia, należy rozważyć badanie gastroskopowe.

Innymi wskazaniami do badania gastroskopowego, niezależnie od wieku, są: utrata masy ciała, dysfagia i odynofagia, czyli dolegliwości podczas połykania pokarmów i płynów, jawne krwawienie z przewodu pokarmowego, wyczuwalny guz w jamie brzusznej, niedokrwistość z niedoboru żelaza.

– W przypadku osób po 50. roku życia, w ramach programu profilaktycznego Ministerstwa Zdrowia, wysyłane są zaproszenia na badania kolonoskopowe – dodaje Aleksandra Miszczak z Pabianickiego Centrum Medycznego. – Zaproszenia wysyłane są do pacjentów z grupy 55 – 64 lata, u których w ciągu ostatnich 10 lat nie wykonywano kolonoskopii. Badania przesiewowe obejmują szerszą grupę: osoby w wieku 50 – 65 lat, bez wywiadu chorób przewodu pokarmowego oraz objawów klinicznych.

Gdy palisz papierosy

– Jeszcze kilka słów o badaniach w kierunku nowotworów płuc dodaje Aleksandra Miszczak.- Jest to nowotwór o największym współczynniku zachorowalności i umieralności wśród mężczyzn. Aktualnie nie ma programów badań przesiewowych oraz programów wczesnego wykrywania raka płuca, jednak istnieją wskazania do wykonania tomografii komputerowej klatki piersiowej z niską dawką promieniowania jonizującego u pacjentów w wieku 50-70 lat, z wywiadem przynajmniej 20 paczkolat (odpowiednik palenia 1 paczki papierosów dziennie przez 20 lat). Dodatkowo szczególnie wskazane jest wykonywanie badania w powiatach o najniższym współczynniku operacyjności nowotworów płuc.

Urolog – specjalista od męskich spraw

Rozmowa z Natalią Abbas, lekarzem medycyny w trakcie specjalizacji z urologii, rezydentem w Oddziale Urologii Pabianickiego Centrum Medycznego.

Urologia zajmuje się chirurgicznymi chorobami nerek, dróg moczowych i męskich narządów płciowych. Typowo męskimi chorobami, które skłaniają mężczyzn do wizyty u tego specjalisty, jest przede wszystkim łagodny rozrost gruczołu krokowego. Dotyczy on 50% mężczyzn przed 60 rokiem życia i aż 90% 85-latków. Utrudnia oddawanie moczu, powoduje zwężenie strumienia moczu, częstomocz dzienny i nocny. Wielu chorych zgłasza też uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza moczowego.

– U niektórych pacjentów w przebiegu tej choroby może wystąpić całkowite zatrzymanie moczu, wymagające cewnikowania pęcherza moczowego, a często leczenia zabiegowego – mówi dr Natalia Abbas, urolog z Pabianickiego Centrum Medycznego

Okazuje się, że młodsi pacjenci również zgłaszają się do urologa. Przyczyną ich wizyt są infekcje układu moczowego, choroby jąder (zapalenie, skręt, uraz a nawet nowotwory), problemy z erekcją lub przedwczesnym wytryskiem, niepłodność.

Ogólne badanie moczu należy wykonać przy każdym podejrzeniu infekcji dróg moczowych. Przed włączeniem leczenia należy także wykonać posiew moczu i antybiogram, zwłaszcza przy nawracających infekcjach.

Pierwsza wizyta u urologa

– Przygotowanie do wizyty polega na określeniu objawów choroby, czasu ich trwania, kiedy się dokładnie zaczęły. Nie zapominajmy o zabraniu pełnej dokumentacji medycznej, która jest niezbędna w ustaleniu źródła naszych dolegliwości – przypomina dr Abbas. – W tym wypadku będą to wypisy ze szpitali, wyniki badań obrazowych i laboratoryjnych, czyli krew i mocz. Należy również mieć ze sobą listę przyjmowanych leków, nawet tych, których przyjmowanie zostało już zakończone – dodaje urolog.

Podczas wizyty może zajść konieczność wykonania USG układu moczowego. Należy pamiętać, że takie badanie wykonuje się przy pełnym pęcherzu moczowym.

Profilaktyka raka prostaty

Pierwsze takie badanie najlepiej wykonać w wieku 45-50 lat. Podstawą badania w kierunku nowotworu prostaty jest badanie przez odbytnicę (per rectum).

– Należy także zadbać o coroczną profilaktykę badania poziomu PSA, swoistego antygenu sterczowego, u mężczyzn powyżej 50 roku życia, a także u Panów powyżej 45 roku życia, u których w rodzinie wystąpił rak stercza – zaleca lekarz. – Podwyższone stężenie PSA nie świadczy o nowotworze w 100%, ale wdraża się dalszą diagnostykę m.in. biopsję stercza, czyli pobranie wycinków do badania histopatologicznego.

Gdy dzieje się coś niepokojącego

Wcześniej wizyty u urologa związane są zwykle z objawami chorobowymi. Objawami, które powinny zmusić Panów do wizyty u urologa są m.in. krwiomocz, ból okolicy lędźwiowej, ból i powiększenie jąder, nietrzymanie lub zatrzymanie moczu.

– Należy natomiast pamiętać, że 1% nowotworów złośliwych u mężczyzn, to nowotwory jądra. Występują u młodych mężczyzn, najczęściej między 25 a 35 rokiem życia, Najczęstszym objawem jest bezbolesne powiększenie jądra. Dlatego ważne jest samobadanie jąder przez pacjentów i w razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultowanie się z urologiem – przestrzega dr Natalia Abbas. – Przy podejrzeniu urolog wykonuje USG jąder. Lekarz może również zlecić badania markerów nowotworowych

„Przegląd”  – wystarczy raz do roku

Rozmowa z dr n. med. Danutą Domańską kierownikiem Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej Pabianickiego Centrum Medycznego.– Bardzo żałuję, że nie ma obowiązku badań profilaktycznych, tak, jak jest to uporządkowane w przypadku naszych pojazdów – mówi Danuta Domańska z PCM. – Bez aktualnego przeglądu nie mamy prawa wjechać niesprawnym pojazdem na drogę. Ale ze szwankującą wątrobą czy nerkami pozwalamy sobie na wiele ryzykownych względem naszego zdrowia zachowań.

Wydawać by się mogło, że młodzi mężczyźni w wieku ok. 20 lat nie muszą zaprzątać sobie głów badaniami profilaktycznymi. Nic bardziej mylnego. To właśnie w tym czasie męska wątroba jest narażona na wiele szkodliwych czynników takich jak alkohol, czy jedzenie typu fast – food. Wielu panów eksperymentuje także z kreatyną oraz białkiem, którego nadmiar może zdecydowanie obciążyć nerki. Dlatego właśnie pomiędzy 20 a 30 rokiem życia warto prócz podstawowych badań laboratoryjnych wykonać te, które pokażą, w jakim stanie są nasze nerki i wątroba.

Andropauza, czyli menopauza po męsku

Jak się okazuje, męskie przekwitanie to nie tylko kwestia wieku, ale i stanu zdrowia mężczyzny. Dlatego im bardziej pacjent dba o siebie, tym większa szansa na odsunięcie tego procesu w czasie. Objawami andropauzy może być m.in. tkanka tłuszczowa pojawiająca się w okolicach brzucha, którą często tłumaczy się jako „piwną oponkę”, problemy ze wzwodem, które są skutkiem obniżenia poziomu testosteronu. Panom w okresie przekwitania mogą dokuczać dolegliwości podobne do tych, które podczas menopauzy odczuwają kobiety: nadmierna wrażliwość, potliwość, uderzenia ciepła, problemy ze snem.

– Dlatego właśnie warto po 40 urodzinach regularnie badać poziom męskich hormonów – radzi dr n. med. Danuta Domańska. – Panowie w wieku 50 i 60 lat powinni dodatkowo także badać poziom wapnia i fosforanów, których niedobór może prowadzić do osteoporozy.

Poniższa tabela to wykaz zalecanych badań profilaktycznych dla mężczyzn w wieku od 20 roku życia.

Wiek pacjenta Zalecane badania profilaktyczne
Od 20 roku życia Morfologia, mocz, OB, glukoza, kreatynina, AIAT, Fe, bilirubina
Od 30 roku życia morfologia, mocz, OB, glukoza, kreatynina, AIAT, Fe, bilirubina, lipidogram, elektrolity, AspAT
Od 40 roku życia Morfologia, mocz, OB, glukoza, kreatynina, AIAT, Fe, lipidogram, elektrolity, AspAT, TSH, FT3, FT4, CEA, AFP
Od 50 roku życia Morfologia, mocz, OB, glukoza, kreatynina, AIAT, Fe, lipidogram, elektrolity, AspAT, TSH, FT3, FT4, CEA, AFP, PS A, Ca 19,9
Od 60 roku życia Morfologia, mocz, OB, glukoza, kreatynina, AIAT, Fe, lipidogram, elektrolity, AspAT, TSH, FT3, FT4, CEA, AFP, PS A, Ca 19,9, Ca 125, fosforany, Mg, kwas moczowy.

Wszyscy posiadacze Karty Pabianiczanina mogą liczyć na rabat w wysokości 10% od cen komercyjnych na badania diagnostyczne laboratoryjne, badania w Specjalistycznej Pracowni Endoskopowej i zabiegi w Zakładzie Rehabilitacji w Pabianickim Centrum Medycznym przy ul. Jana Pawła II 68.

Również właściciele Pabianickiej Karty Seniora mogą liczyć na rabaty. Dla posiadaczy tej karty PCM oferuje zniżki w wysokości:

10% – komercyjne diagnostyczne badania laboratoryjne wykonywane w głównej siedzibie Spółki, tj. przy ul. Jana Pawła II 68,

10 % – komercyjne zabiegi rehabilitacyjne,

5% – komercyjne zabiegi stomatologiczne.

UWAGA:

W przypadku jednoczesnego korzystania z kilku programów miejskich uprawniających do korzystania z systemu ulg Posiadacz Karty może wybrać najkorzystniejszą ulgę możliwą do uzyskania w danym punkcie. Nadawane uprawnienia nie sumują się.

 

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Określenie „lekarz pierwszego kontaktu „dotyczy lekarza każdej specjalizacji, który jako pierwszy w systemie bada pacjenta. Może to być lekarz SOR, ginekolog albo patomorfolog- wtedy jest też lekarzem ostatniego kontaktu 😊 Lekarz rodzinny lub lekarz POZ, o którym prawdopodobnie mowa w powyższym artykule, bardzo rzadko jest lekarzem pierwszego kontaktu, bo z założenia istnieje tu ciągłość opieki. Pierwszy kontakt kojarzy mi się z miejscem w ścianie w zasięgu wzroku -źródłem prądu. To niemiłe określenie. Poza tym artykuł bardzo dobry merytorycznie. Warto uświadamiać.