Strona główna Dzieje się 800 cyklistów na trasie rajdu

800 cyklistów na trasie rajdu

0

To był XIV Rajd Rowerowy. Uczestnicy uczcili 100 rocznicę Operacji łódzkiej z 1914 roku.

Rajd odbył się w ramach tegorocznych Dni Pabianic, ale patronat objął też starosta pabianicki i marszałek woj. łódzkiego. Organizatorami byli: Oddział PTTK w Pabianic oraz Towarzystwo przyjaciół Pabianic.

Na rower wsiedli m.in. Grażyna Wójcik, dyrektor MDK, prezydent Zbigniew Dychto, starosta Krzysztof Habura, Włodzimierz Stanek, dyrektor Gimnazjum nr 3, który był wicekomandorem rajdu i były prezydent Jan Berner.

Impreza odbyła się pod hasłem „Operacja łódzka 1914”. W ten sposób uczestnicy rajdu uczcili pamięć żołnierzy poległy podczas walk na początku I wojny światowej.

 

Jedno z pól bitewnych w rejonie Pabianic znajdowało się z całą pewnością wzdłuż drogi Łask – Pabianice. W boju pod Pabianicami mogło brać udział po 2 – 3 tysiące żołnierzy po obu stronach. Żołnierze z korpusu „Posen” i 38. dywizji niemieckiej walczyli z 2. dywizją syberyjską niemalże o każdą wieś.  18 listopada 1914 r. rosyjski korpus jazdy gen. Nowikowa po krwawych walkach z jednostkami gen. Frommla i korpusu „Posen” (Poznań) w rejonie Łasku zaczął wycofywać się na wschód. XXIII korpus rosyjski, który zajął stanowiska między Łaskiem a Pabianicami, zatrzymał Niemców i w starciu na bagnety zadał im poważne straty.

Od strony Sieradza w rejon Pabianic zbliżała się dywizja korpusu „Breslau”(Wrocław). W tym samym czasie niemiecki korpus „Poznań” walczył w rejonie Lutomierska i Konstantynowa Łódzkiego. Niemcy napotkali tu na bardzo silny opór jednostek armii rosyjskiej. Śladami toczących się w tym rejonie walk są pociski artyleryjskie tkwiące w murach kościoła w Kazimierzu koło Lutomierska i cmentarz wojenny w Kolonii Bechcice. W Porszewicach do 1917 r. czynny był cmentarz ewangelicki. Na nim także pochowano poległych w operacji łódzkiej żołnierzy. Mieszkańcy Gminy Pabianice postawili w miejscu pochówku poległych żołnierzy kamień z tablicą ku upamiętnieniu tragicznych wydarzeń z 1914 r.

 

W bojach w rejonie Pabianic Rosjanie po raz pierwszy w tej wojnie użyli samochodów pancernych. Były to samochody osobowe o wzmocnionej blasze, wyposażone w karabiny maszynowe.

Na początku grudnia 1914 r. wycofujący się Rosjanie utworzyli nową linię obrony Lutomiersk – Chechło – Dłutów. 4 i 5 grudnia, po ciężkich walkach toczących się pomiędzy Pabianicami a Chechłem, wojskom niemieckim udało się przełamać opór wojsk rosyjskich, Niemcy zajęli Pabianice, Łódź i inne miasta regionu. Poległych żołnierzy pochowano na cmentarzu ewangelickim w Chechle1 oraz w Parku Wolności w Pabianicach.

REKLAMA