Strona główna Aktualności 75 tysięcy na ratowanie młyna w Talarze

75 tysięcy na ratowanie młyna w Talarze

11
„Znalazły się” kolejne pieniądze na ratowanie drewnianego młyna w Talarze (gmina Dobroń). To obiekt wpisany w rejestr zabytków województwa łódzkiego.

Jako jedyny w powiecie pabianickim znalazł się wśród 65 innych z całego regionu, w których zostaną przeprowadzone prace restauratorskie i roboty budowlane. Na wszystkie te zabytki zarząd województwa przeznaczył 4 miliony złotych.

Wśród wnioskodawców był mieszkaniec Warszawy, do którego od kilku lat należy młyn. Chciał pozyskać 100 tys. zł, zostało mu przyznane 75 tys. zł. Ta kwota pomoże w remoncie i konserwacji budynku kaszarni (tzw. młynka).

– Bardzo cieszymy się, że właścicielem młyna został pasjonat, bo widzimy efekty jego prac. Z roku na rok, miedzy innymi dzięki dotacjom, obiekt staje się coraz ładniejszy – zaznacza Robert Jarzębak, wójt gminy Dobroń.

Drewniany młyn wodno – elektryczny to zespół budynków, w skład którego wchodzą młyn trójkondygnacyjny, turbinownia, śluza – jaz, kaszarnia i turbinownia młynka.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
11 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Zburzyć to dziadostwo i postawić market!

Jest to ratowanie zabytku czy bezpośrednia dotacja prywatnego biznesu restauracyjnego w Ldzaniu?
Dotację otrzymał „mieszkaniec Warszawy”. Ciekawe czy lokalny „pasjonat zabytków” miałby siłę przebicia na 75.000 zł?

Wielu ludzi ma ciekawe pasje ale nie wyciąga ręki po publiczne pieniądze odebrane innym obywatelom w formie podatków.

Nie w Ldzaniu, tylko w Talarze.

Postawić na nim nadajnik 5G, to będzie kasa na jego utrzymanie 😉

Mamy bardzo wielu pasjonatów począwszy od hodowców gołębi a kończąc na twórcach ludowych strugających drewniane figurki świątków. Wspomnieć trzeba również o pasjonatów lokalnych skupiających młodzież w zespołach folklorystycznych. Wszyscy ci pasjonaci działają bez wsparcia finansowego lokalnej władzy , opierając się głównie na siłę swojej pasji . A tutaj nie dość, że gmina sprzedała obiekt zabytkowy prywatnej osobie to jeszcze osobie która z tym miejscem nie jest związana w żaden sposób to na dodatek lekką ręką gmina przyznaje dotację na renowację i utrzymanie tego obiektu. Skoro tak , to po co gmina odbyła ten młyn skoro i tak inwestuje. Warszawiak dotacjami… Czytaj więcej »

Jak tylko zabytkowy budynek zawali sie w Pabianicach to lament, ze nikt nie dba nikt nie che odrestaurowac. Sa dotacje, aby utrzymac zabytek to tez zle.

Maruderow i nie brakuje. Byle cos palnac bo inny dostal a ja nie

Kamilu. Czy w artykule zapisana jest informacja, że to Gmina dała dofinansowanie. Wystarczy przeczytać artykuł ze zrozumieniem. To obiekt wpisany w rejestr zabytków województwa łódzkiego to poczytaj sobie kto daje dofinansowanie a potem się mądruj.

Trzykrotnie prosiłem o możliwość zwiedzenia tego młyna. Na próżno. Między wierszami usłyszałem, od Pani prowadzącej grilla, „dla swoich”. To może i dotacje tylko „od swoich”. Nie z MOICH podatków.

Dziwne to wszystko, bo z tego co wiem to właścicielem młyna jest Pan który mieszka w Łodzi i do tej pory sam prowadził prace restauratorskie i roboty budowlane, a żona to konserwator zabytków. Od lat przyjeżdżał busem z Łodzi i remontował budynek rogowy + punkt gastronomiczny, trochę nieporadnie mu to szło. Co innego niższy młyn który jest obecnie od podstaw budowany, …może o niego chodzi ? …

Byłam tam podczas wycieczki rowerowej. Młyn prowadzą ludzie z pasją, co widać jak się do niego wejdzie. Polecam zobaczyć na własne oczy. Ja i córka byłyśmy mile zaskoczone. Piękne miejsce na rodzinny wypad na rower. Super że otrzymał dotację.

Czytam te komentarze i jestem załamany. Po pierwsze jak by się wam wszystkim mocno zdawało, że 75 tys zł to dużo to jesteście w błędzie. Przy rekonstrukcji zabytku w obszarze objętym programem ochrony natura 2000 to graniczy z cudem żeby przebrnąć przez wszystkie sprawy urzędowe. Co do 75 tys zł to zapewniam was że nie wybudowalibyscie całego takiego budynku za taką kwotę, więc to nie jest wspomaganie biznesu (największy idiotyzm jaki tu przeczytałem). Jak ktoś jest zainteresowany to same materiały typu drewno kosztowały pewnie dużo. Nie mówiąc o projekcie i innych rzeczach. Z własnego doświadczenia wiem ile kosztują tęgo typu… Czytaj więcej »