Strona główna Styl życia 5 tys. zł na fotowoltaikę w Moim Prądzie!

5 tys. zł na fotowoltaikę w Moim Prądzie!

1

Unia Europejska z roku na rok zwiększa swoje wymagania pod względem ochrony środowiska i klimatu wobec państw członkowskich. Wobec tego polski rząd przygotował program „Mój Prąd” mający na celu zachęcenie większej ilości obywateli do zainstalowania na swoich domach instalacji fotowoltaicznych poprzez dofinansowanie w wysokości 5 tys. zł.

Czym jest program „Mój Prąd” i do kogo jest skierowany?

Głównym odbiorcą programu „Mój Prąd” są polskie gospodarstwa domowe, z których każde może być dofinansowane kwotą nieprzekraczającą 5 tysięcy złotych. Za prawidłowe przeprowadzenie programu odpowiedzialne są Ministerstwo Energii oraz Ministerstwo Środowiska, które szacują, że dzięki programowi, powstanie około 200 tysięcy nowych instalacji. Program na dobrą sprawę rozpoczną się już pod koniec lipca – 23, ponieważ ten dzień uznaje się za termin kwalifikacji kosztów. Oznacza to, że do programu mogą zgłosić się wszystkie osoby, które zapłaciły za swoją instalację po 23 lipca 2019 roku. Wyznacznikiem tego jest data znajdująca się na liczniku otrzymanym od zakładu energetycznego. Pierwsza tura zgłoszeń do programu rozpoczęła się 30.08.2019 roku, a jej zakończenie planowane jest na 20.12.2019 roku lub wcześniej w przypadku wyczerpania środków (1 miliard złotych).

Cel programu „Mój Prąd”

Program „Mój Prąd” ma zachęcić Polaków do inwestowania w instalacje fotowoltaiczne poprzez bezzwrotną pomoc finansową, która ma wynosić do 50% kosztów przedsięwzięcia. Ważnym punktem regulaminu programu jest jednak to, że kwota ta, nie może przekroczyć 5 tysięcy złotych. Z racji tego, że osprzęt do instalacji oraz sam montaż kosztują zazwyczaj ponad 10 tysięcy złotych, niemal każda osoba, której wniosek zostanie zaakceptowany, otrzyma właśnie 5 tysięcy zwrotu. Program obejmuje instalacje, których moc wynosi od 2 do 10 kWp

Zasady programu „Mój Prąd”

Ściśle określone zasady programu „Mój Prąd” sprawiają, że z programu mogą skorzystać osoby fizyczne, które produkują energię elektryczna na terenie swojego gospodarstwa domowego. Potwierdzeniem tego ma być umowa podpisana z dystrybutorem (zakładem energetycznym) potwierdzająca wprowadzanie energii do sieci elektrycznej.

Beneficjentami programu mogą być jedynie osoby, które zainwestowały w instalacje fotowoltaiczne już po ogłoszenia terminu kwalifikacji kosztów, czyli 23 lipca 2019 roku. Dofinansowanie mogą otrzymać wszyscy zgłoszeni po terminie 30.08.2019 roku. Warunkiem tego jest wystarczająca ilość środków, które wynoszą 1 miliard złotych. Oznacza to, że z programu korzyści finansowe może odnieść około 200 tysięcy uczestników.  Z kolei osoby, które posiadały zainstalowaną instalację jeszcze przed terminem kwalifikacji kosztów, nie będą mogły przystąpić do programu, a ewentualnie złożone wnioski zostaną odrzucone. Wnioski składa się w momencie, kiedy inwestycja w instalacje jest już zakończona.

Składanie wniosków do programu „Mój Prąd”

Aby uzyskać dostęp do wniosku, trzeba udać się na stronę internetową Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ważne jest to, że muszą zostać one przesłane do instytucji w formie papierowej i własnoręcznym podpisem. Koperta musi posiadać również dopisek „Program priorytetowy „Mój Prąd”. Aby przystąpić do programu wymagana jest również specyficzna dokumentacja. Do wniosku powinna zostać dostarczona kopia faktur za montaż oraz dostawę części do instalacji fotowoltaicznej, potwierdzenie montażu licznika od Operatora Sieci Dystrybucyjnej oraz dowód zapłaty. W przypadku niespełnienia któregoś z warunków (co skutkuje automatycznym odrzuceniem wniosku), przesyłana jest informacja drogą mailową. Program przewidziany jest na funkcjonowanie w latach 2019- 2025 lub do wyczerpania środków, a wypłaty realizowane będą po pozytywnym rozpatrzeniu wniosków i podpisaniu umowy o dofinansowanie.

 

REKLAMA
Poprzedni artykułKraksa na trasie. Samochód „skosił” latarnię
Następny artykułChaos na Grobelnej. Policja dyscyplinowała kierowców
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Ha ha, czyli najpierw ty nam zapłacisz i będziemy zarobieni, a to że dofinansowanie ma charakter konkursu i wcale go nie musisz dostać to zapomnieliśmy napisać. 😁