Strona główna Dzieje się 30 lat temu nadano pierwszy program pabianickiej telewizji

30 lat temu nadano pierwszy program pabianickiej telewizji

9
Na zdjęciu Witold Szulc - archiwum prywatne
Pierwszy lokalny program telewizyjny w miejskiej telewizji nadany został 13 stycznia 1993 roku. Program otrzymał nazwę TOP, będącą skrótem od słów „Telewizja Osiedlowa Pabianice”.

Telewizja TOP powstała dzięki intensywnej współpracy Mirosława Kacprzaka i Witolda Szulca. Mirosław Kacprzak sprowadził do Pabianic firmę Gosat Service i działając w jej imieniu zorganizował pierwszą profesjonalną sieć kablową na terenie naszego miasta w osiedlu Bugaj. Nadajnik sieci zlokalizowany był na wieżowcu przy ul. Nawrockiego i rozsyłał do abonentów sygnał z 10 programami. Kacprzak bardzo chciał, aby w ofercie znalazła się też lokalna telewizja.

Swój pomysł przedstawił Witoldowi Szulcowi, którego znał jeszcze z czasów wspólnej pracy w Fabryce Urządzeń Mechanicznych. Witold Szulc, który już wówczas zajmował się techniką wideo, pomysł podchwycił i w ten sposób powstał pierwszy dwuosobowy zespół producentów i równocześnie pierwsza redakcja lokalnego programu telewizyjnego. Program otrzymał nazwę TOP, będącą skrótem od słów „Telewizja Osiedlowa Pabianice”. Autorem nazwy był Witold Szulc, który – jak wspomina – wymyślił  ją jadąc swoim Fiatem 126 p, krótko przed Bożym Narodzeniem 1992 roku.

Przez pierwszych kilka tygodni telewizyjny duet realizował program samodzielnie. Po krótkim czasie dołączył do nich Mariusz Magrowicz, przejmując obowiązki operatora kamery i w trzyosobowym składzie zespół pracował przez mniej więcej trzy miesiące.

Produkcja programu odbywała się w mieszkaniu Witolda Szulca, na jego prywatnym sprzęcie.

Nadawane wówczas audycje miały najczęściej formę realizowanych w szybkim tempie reportaży z różnych wydarzeń z życia miasta i jego mieszkańców, z przewagą tematyki kulturalnej i sportowej. Program nadawany był codziennie w dni powszednie i kilkanaście minut. Wkrótce pojawiły się pierwsze wiadomości, które nosiły tytuł „Echa tygodnia”. Program był emitowany w poniedziałki i stanowił zbiór najważniejszych informacji z mijających siedmiu dni. Codzienne wiadomości z udziałem dziennikarza prowadzącego pojawiły się w 1995 roku. Wtedy też sukcesywnie rozrastała się redakcja licząca blisko 20 osób.

Telewizja TOP działała do jesieni 2000 roku na blisko rok znikła z ekranów pabianickich telewidzów. Później już w innej formie emitowana była w latach 2001-04. Natomiast działająca do dziś telewizja Miejskiego Ośrodka Kultury PRO-Mok rozpoczęła nadawanie we wrześniu 2005 roku.

Z obszerną historią pabianickiej telewizji można zapoznać się TUTAJ.

 

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Jaka piękna szeroka ulica. Radny już wtedy dobrze mówił o likwidacji tramwaju.

Radny Koalicji Prawicy Pabianickiej-protoplasta Różyckiego i Stanka. Całe szczęście, że wtedy jak i dzisiaj są w mniejszości.

I od 30 lat ten sam obraz.
Jak to się dzisiaj mówi? Niezmienna jakość🤣

Dokładnie. Może zmienili kiepskie kamery i amigi z pirackim softem na nowsze. Ale forma, obsada, jakość i tematyka na niezmiennym poziomie.
PS. na HEVC mi nie odbiera!

KzNlBTHyXYKPp11dXJr3yfT_zu2yKBqXqzfUBiXrXsw_wynik.jpg

Ten tramwaj ze swoim hasłem na licu jest żywą reklamą miasta.

Za czym Witek Szulc zajął się tv, to najpierw był moim nauczycielem ZPT 😁😁😁😁😁

Krzysztof Hille jak Lenin: wiecznie żywy.

już wkrótce…

Wszystko ogarniane na Amigach. Fajne czasy.