Strona główna Aktualności Z miasta 10 dodatkowych milionów dla Pabianic? To całkiem możliwe

10 dodatkowych milionów dla Pabianic? To całkiem możliwe

20
Grzegorz Mackiewicz i Krzysztof Kwiatkowski.
Pojawiła się szansa na dodatkowe pieniądze dla Pabianic. Nasze miasto miałoby je otrzymać dzięki utworzeniu Łódzkiego Związku Metropolitalnego. Mowa o milionach złotych. Chociaż musimy jeszcze uzbroić się w cierpliwość. 

Dzisiaj został zrobiony w tym kierunku ważny krok: senacka komisja ustawodawcza pod przewodnictwem Krzysztofa Kwiatkowskiego przyjęła projekt uchwały o utworzeniu takiego związku. W kolejnych miesiącach będą trwały dalsze prace legislacyjne: nad dokumentem pochyli się najpierw senat, później uchwałę musi zatwierdzić sejm, a na koniec podpisać ją prezydent Andrzej Duda. Wariant optymistyczny zakłada, że nastąpi to w połowie bieżącego roku.

W skład ŁZM wejdą powiaty sąsiadujące ze stolicą województwa, wśród nich pabianicki. Korzyści? Aglomeracja ma dostawać dodatkowych 5% z podatków od osób fizycznych, a środki będą proporcjonalne do liczby mieszkańców poszczególnych samorządów.

– Pabianice stanowią około 6% aglomeracji, co przy łącznej kwocie 170 mln zł, bo właśnie tyle by ona otrzymywała, oznaczałoby dla naszego miasta dodatkowy dochód w wysokości ponad 10 mln zł – wyjaśnia prezydent Grzegorz Mackiewicz. – Moglibyśmy przeznaczyć je na komunikację (jej bieżące utrzymanie albo związane z nią inwestycje), na planistykę albo ochronę środowiska.

Dzisiaj prezydent Pabianic przedstawiał stanowisko wszystkich gmin na posiedzeniu senackiej komisji ustawodawczej.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
20 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Może wreszcie zrobić ulicę Widzewską bo to co jest to masakra!

Ja bym od razu to przeznaczył na walkę ze smogiem.
Przyłączanie do sieci miejskiej, wymiana pieców na gazowe, likwidacja kopciuchów.
Dopłaty do ocieplania budynków, wymiany okien.
Kilka lat i można by było jakoś oddychać.
Tak jak w Krakowie, obowiązkowo dla wszystkich bez dyskusji.

Masz rację, bo w Pabianicach władza olewa ten temat. A w komunikację topi się pieniądze od lat a smog coraz gorszy.

Generalnie masz rację. Zwróć tylko uwage, że niedługo Kraków wprowadzi zakaz wjazdu diesli do miasta i to pewne. Potem stwierdzą zapewne, że jeszcze trzeba walczyć ze smogiem i zakażą wjazdu aut starszych niż np 2 lata. Następnie mogą podnieść mega ceny ogrzewania w blokach bo zainwestują w lepszy system grzewczy itd itd. myślisz że ludzi na to będzie stać? A wystarczyłoby obniżyć cenę gazu o ok 40% i pozwolić na sprzedaż prądu z prywatnych paneli.

Wielkie stolice Europy ( i nie tylko ) zakazują w różny sposób wjazdu samochodów do centrum ze względu na smog.
Polska ? Jaki rząd, taka dbałość o suwerena.

Dobry bardzo argument. Zatem zacznij wzorem „wielkich stolic Europy” walczyć ze smogiem i pod żadnym pozorem nie wjeżdżaj do centrum Pabianic. Pozdrawiam

Ty też i nie tylko ty !
No nie rób sobie jaj z zagrożenia. Jeszcze trochę i będziemy chodzić, jak Japonćy w maskach !

Ale wiesz o tym że zakaz wjazdu powoduje kumulowanie się zanieczyszczeń dookoła strefy objętej zakazem bo ludzie zamiast najkrótszą drogą jadą objazdem często stojąc w korkach co udowodniono np. w Paryżu i Hamburgu. Więc troszkę to pic na wodę, bo wiatr i tak spaliny przenosi. Czytałem też że podobno zyski firm działających w tych strefach maleją ze względu na to że klient nie może wjechać i chyba nawet jakaś afera była w Krakowie na ten temat. Myślisz że problem smogu się rozwiąże jak biedniejsza osoba lub początkujący przedsiębiorca dostanie jeszcze bardziej (za przeproszeniem) po dupie gdy zakaże się jej/mu wjazdu?… Czytaj więcej »

@S-O
Ja nie myślę. Ja wiem.
Byłem tam.
To nie ty i ja, tylko państwo.
Czytaj, co chcesz, ja ci lektury nie wyznaczam, ale poczytaj sobie najpierw np. o Atenach, bo tam nawet sypie się Akropol od spalin.
Wjazdy z uzasadnieniem wykluczają motłoch i to wg ciebie jest argument !
Ogarnij się !

Ale co mam czytać o Atenach że niby się sypie od spalin? A znasz zjawiska które nazywa się dyfuzja, wiatr, erozja? Wprowadzając strefę samochód jedzie na okrętkę i często stoi w korku emitując więcej spalin więc pogarsza sytuację. Tak dostają biedni, bo osoba o ograniczonym która musi wjechać do centrum nie może tego zrobić. Myślisz że np. firmy budowlane, sprzątające, zajmujące się masażem u klientów mają na start nowy samochód z salonu? A co z osobami dojeżdżającymi do miasta z wsi? Nie każda osoba na wsi może pozwolić sobie na nowy samochód a komunikacja miejska leży. Po za tym problem… Czytaj więcej »

Muszę czekać z przeprosinami, bo mi Portal zablokował komentarz …

Zgadzam się ale wydaje mi się, że Pabianice to nie Berlin, żeby zakazywać wjazdu do małego centrum. Ile jeszcze lat nam zejdzie na walkę ze smogiem? 10, może 15? A spaliny aut? Wręcz nieszkodliwe w naszej szerokości geograficznej. Zresztą o czym my tu gdybamy – czymże są spaliny aut w porównaniu do naszego smogu, np. na Starówie lub Zatorzu? Chyba zwykłą perfumą wręcz..

Podałem tylko przykład Europy, więc o co biega ?

Zaraz, metropolitalny tu już raz był, ale tramwaj tyle, że jak się potem okazało tylko w granicach Łodzi.

Bo Ksawerów dał d… !

Wydawanie pieniędzy, których jeszcze miasto nie ma jest stratą czasu. Jak znam polityków, to potrwa to baaaaaardzo długo a wtedy priorytety mogą być inne.

Czytałeś artykuł ? Czy tak sobie tylko pisdolczysz, aby było …

Gdy ustawa dotrze do prezydenta, to Duda będzie mógł się podpisać jedynie na jej wydruku z internetu.

No, daj Boże, że masz rację, ale opozycja za czasów szetyny ( udupił konkurentów do władzy ) ciągle daje d… podobnie jak M., który wystawił swego czasu polityczną primabalerinę TVP, O. ! No, nie ma już w tym kraju zacnych ludzi. Kidawa, Hołownia, no wolne żarty … Nie mam faworyta, bo scena polityczna, to same śmieci … Na Zachodzie Europy i Świata, zawsze ( w statystykach ) wygrywał albo ekonomista, albo prawnik .. Trampek jest wyjątkiem ze względu na sfałszowane wybory .. Historia : Wałęsa chciał wystawić Brzezińskiego, no i nie udało się, bo prawnicy też dali dupy i wystartował… Czytaj więcej »

Kraków płacze wiatr przenosi smog od sąsiada a chleb za chwilę będzie tam po 20zł