Ponad 10 lat temu zrodził się pomysł ustawienia pomnika Jana Długosza przy Dworze Kapituły Krakowskiej. Dziś oficjalnie odsłonięto rzeźbę. 

Pomysł narodził się w głowach osób ze stowarzyszenia Nasz Park. Do projektu zaangażowana została rzeźbiarka Ewa Maliszewska. Artystka zasłynęła przy pracy nad filmem animowanym „Piotruś i Wilk”, który w 2007 roku zdobył Oskara. Maliszewska stworzyła postać tytułowego chłopca.

Jednak pieniądze na realizacje planów znalazły się dopiero w tegorocznym budżecie. Miasto przejęło prawa autorskie do projektu i zapłaciło za rzeźbę. Kosztowała około 100 tys. złotych. Składa się z dwóch foteli i postaci kronikarza, który jako pierwszy opisał dzieje naszego miasta.  Całość waży ponad 380 kilogramów.

– Staje w miejscu, gdzie Pabianice miały swój początek – przemawiał prezydent Grzegorz Mackiewicz podczas odsłonięcia rzeźby. – Jednak to symbol nie tylko początku miasta, ale i jego rozkwitu.

Grzegorz Mackiewicz zadecydował o przeznaczeniu funduszy na pomnik

Po oficjalnej części przyszedł czas na zdjęcia. W pewnym sensie, taki jest też cel stworzenia pomnika, aby móc się przy nim fotografować. Dlatego jedno krzesło jest wolne.

Wyślijcie nam swoje zdjęcia (może być selfie) z pomnikiem Jana Długosza, a opublikujemy je na EPAinfo. Autorzy najciekawszych zdjęć otrzymają od nas bilety do kina Tomi. Zdjęcia wysyłajcie na kontakt@epainfo.pl. Czekamy do niedzieli do godz. 22.00. 

Dziękujemy za zdjęcia. Bilety do kina otrzymują od nas: Piotr Ossowski, Sławomir Kromer i Emilia Przybyłek.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Czyli na to są pieniądze ale na modernizację historycznej linij tramwajowej już nie ma.