Strona główna Aktualności Z miasta Zamkowa jednak będzie zielona

Zamkowa jednak będzie zielona

18
Urzędnicy z miejskiego ratusza poinformowali dziś o planach dotyczących nasadzeń wzdłuż remontowanej linii tramwajowej.

Wykonawca remontu tramwajowego już w kwietniu rozpocznie nasadzenia zieleni w ramach projektu ŁTM.
Będą to 53 nowe drzewa oraz prawie 4,5 tysiąca krzewów i bylin.

Wzdłuż ulicy posadzone zostaną drzewa liściaste w 3 gatunkach. Zaplanowano zakup 24 lip drobnolistnych, które mają walory ozdobne, miododajne i wykazuje dużą skuteczność w zatrzymywaniu pyłów zawieszonych. Będzie też 26 klonów pospolitych. Drzew mają charakterystyczną kulę ciemnozielonych liści w zieleńcach przed kościołem NMP, CH Echo, tzw. domem partii (posesja Traugutta 2) i na łukach Dużego Skrętu oraz 3 wiśnie piłkowane „Royal Burgundy” w rejonie Netto.

Nasadzone zostaną 4462 różnokolorowe krzewy i byliny: tawuła van Houtte’a i tawuła japońska w różnych odmianach, berberysy, derenie, liliowce, róże i hortensje bukietowe Bobo.

– Wybrano gatunki roślin, które wyglądają efektownie, ale też dobrze radzą sobie w otoczeniu jezdni i są łatwe w pielęgnacji. Oprócz tego będą pełniły „zadania specjalne”, jak miododajne róże i liliowce, czy pomagające w walce ze smogiem lipy i klony. Dodatkowo w ramach „projektu tramwajowego” ustawionych zostanie 56 gazonów z roślinami. Gdyby rośliny się nie przyjęły, wykonawca wymieni je na własny koszt – wyjaśniają urzędnicy.

Nasadzenia wykonane przy okazji remontu linii tramwajowej to tylko cześć planowanego w tym roku ukwiecenia. Zieleni będzie więcej niż dotąd i w nowych miejscach. Kryterium doboru roślin będzie m.in. efektywność w usuwaniu zanieczyszczeń z powietrza.

Na Starym Mieście skwer im. Lubońskiego zostanie przedłużony od ul. Kaplicznej do Konstantynowskiej, tworząc zieloną pierzeję od strony jezdni (z zachowaniem od strony sklepów miejsc parkingowych i dojazdu). Zazieleniona zostanie pusta dotąd przestrzeń na łuku parku Jordanowskiego, (od ul. Pomorskiej) oraz na Łaskiej przy dworcu PKP. Na skwerze im. Anny Walentynowicz odnowiony zostanie herb i rabata z kwiatów.

W ramach ukwiecenia miasta zawieszone zostaną 42 kwietniki na latarniach wzdłuż ul. Zamkowej, od ul. Kościuszki do Gdańskiej. Wypełni je dekoracyjna kompozycja purpurowej i kremowej surfinii oraz jasnozielonej ipomei. Ustawionych zostanie 15 kaskadowych stojaków z kwiatami i 12 skrzynek kwiatowych. Skrzynki z kwiatami ozdobią też most w parku Słowackiego.

Ukwiecanie miasta niezwiązane z remontem torowiska rozpocznie się po 12 maja.

 

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
18 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Super! Dobre wieści, dobry kierunek! Dzięki!

Kto będzie odpowiedzialny po zakończeniu remontu za dbanie o tą roślinność? To będzie ładne jeśli będzie zadbane. A biorąc pod uwagę jaki panuje „syf” na ulicach Pabianic to sądzę że max rok będzie wyglądać to ładnie… Później stanie się pobojowiskiem.

Widzę Adolf zgłaszasz się na ochotnika 🙂
A jak nie masz czasu to ciesz się, że jest taka inicjatywa. Jeśli to teren Miasta to Miasto i jego służby są za to odpowiedzialne. Pożyjemy zobaczymy monitoruj sytuacje. Będziemy rozliczać. PS. Twoje Imię/Ksywka idealna do nadzoru.

Super po sto kroć…brakuje zieleni i drzew, coraz więcej wycina miasto (ostatnio lewityn) i spółdzielnia … A w lato ciężko przejść przez miasto w upale…firmy dostają w d…bo ludzie unikają betonu latem ..A i urząd przez tą betonoze nie zarabia na podatkach…zielone miasto to chłodne i mające czym oddychać miasto ..

Czekałam na tę informację. Bez cienia ironii, szczerze i z radością kibicuję. Mam jednak obawę czy te byliny i drzewa będą miały szansę cieszyć moje oczy pięknym kwieciem i bujnymi koronami drzew. Wystarczy spojrzeć chociażby na odcinek Zamkowej na wysokości Netto. Do pasów dla większości mieszkańców i klientów supermarketu za daleko. Być może należało, projektując ul. Zamkową pomyśleć o pasach własnie w tym miejscu. Wszak przyzwyczajenie drugą naturą człowieka. A tak, mamy klepisko jak się patrzy. Niestety, stało się! Teraz, gdy już zostaną posadzone te byliny, nie pozostaje nic innego jak zainstalować pastucha elektrycznego o odpowiednim napięciu.
Pozdrawiam

Gdzie byś widziała ten peron tramwajowy, który wymusił przesunięcie pasów?

👍

April April!

Jaka piękna wizualizacja! Aż się rozmarzyłem gdy popuściłem nieco wodzę fantazji i wyobraziłem sobie taki obraz, ja, beczkowe mocne, ulica Zamkowa i te chabazie <3

Proponuję chmiel zasadzić albo konopie

Na jutrzejszy primaaprilis news się nadaje 🤲

To bardzo dobra wiadomość, gorsza jest taka, że zdjęcie z wizualizacją w rzeczywistości przypomina śmietnisko… Na tym trawniku przed domem partii jest taki chlew. Głównym nawozem tych pięknych nasadzeń będą papiery, chusteczki, małpki, bilety, paragony, wyplute gumy, butelki po wszystkim…
To jest sytuacja jak z pieskiem dla dziecka…. bardzo chce go mieć ale dbać już nie ma komu…

Sukces odtrąbiony! Nowe nasadzenia pojawią się w już istniejących miejscach zielonych a beton na Zamkowej jaki był taki zostanie. Grunt że lud to łyknął.

Dokładnie. Pierw wyciąć wszystko w pień a teraz krzaczki posadzić…

Dajcie spokój z tymi surfiniami. One potrzebują gigantyczne ilości wody, a pożytku dla pszczół nie dają żadnego. Znowu pójdzie że 100 tysi na kwiatki i obsługę.

Dowcip aprilisowy bardzo udany. Gratuluję pomysłu!

Drzewa super. Tylko błagam, nie lipy.
Każdorazowo zaparkowane pod lipą auto wymaga ciśnieniowego mycia, żeby zmyć to paskudztwo!

Cudnie! Trzymam kciuki, żeby było jak na projekcie albo jeszcze ładniej! Wreszcie pozytywne informacje. To miasto ma szansę być wyjątkowe w pozytywnym brzmieniu tego słowa.