Strona główna Aktualności Z miasta Zaczęło się. Pierwsze przymrozki i nie ma czym oddychać

Zaczęło się. Pierwsze przymrozki i nie ma czym oddychać

29
Wskaźniki informujące o niebezpiecznym pyle zawieszonym w powietrzu już biją na alarm. W czwartek o godz. 19.00 norma dopuszczalnych pyłów PM10 została przekroczona 3,5 razy. 

To pierwszy tydzień z przymrozkami, więc pabianiczanie dorzucili do pieców. Powietrze w wielu rejonach miasta drapie w nozdrza. Miernik pyłów zainstalowany przez GIOŚ na ul. Konstantynowskiej pokazuje 350% normy dla pyłu PM 10 zawierającego rakotwórcze związki. Oznacza to, że nie należy przebywać na otwartym powietrzu zbyt długo. Dotyczy to zwłaszcza kobiet w ciąży, dzieci i osób starszych oraz chorych na astmę, choroby alergiczne skóry, oczu i choroby krążenia.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
29 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Ogrzewanie elektryczne jest faktycznie droższe. Jednak czy różnica w cenie jest warta trucia siebie, swoich rodzin i sąsiadów?
PS. Panie redaktorze, warto skorygować „nosdrza” na „nozdrza”.

Spokojnie to przez auta. W lato jeździło mniej i smogu nie było.

Wczoraj wieczorem wskaźnik Airly na Zamkowej w Echo pokazywał ponad 1400% PM 2.5 i ponad 1200% PM 10. To nawet w Krakowie i Wrocławiu było lepsze powietrze. Dzisiaj wcale nie lepiej. Ponad 1000%. Czas się chyba wyprowadzić do Trójmiasta.

Kurcze, ja to się zastanawiam jak to jest z tymi wskaźnikami bo przecież co roku są dotacje na wymianę kotła – chętnych nie brakuje, w nowych domach mało kto instaluje kotły węglowe a te wskaźniki stale idą w górę.

Rozwiązanie jest proste.
Darmowe lub z dużym rabatem podłączenie do sieci ciepłowniczej miasta.
Dlaczego nic nie robi się w tym kierunku?

Bo w tym mieście lepiej pchać pieniądze tylko w Lewityn,ulice Zamkowa lub kino na Lewitynie, a na walkę ze smogiem UM przeznaczył 200 tyś zł ( dotacja na wymianę piecow).

W sporej liczbie mieszkań/domów podłączenie oznacza też spory remont co jest dużym kosztem. W moim przypadku gdybym miał zmienić piec i zrezygnować z opalania drewnem to musiałbym wykonać gruntowny remont łazienki, kuchni, przedpokoju i prawdopodobnie wymienić wszystkie grzejniki i rury w pięciu pokojach co również oznacza remont każdego pokoju bo mam pochowane w ścianie. Oprócz dotacji to kilkanaście tysięcy dodatkowego wydatku. Kto mi za to pieniądze odda? Nie widzę potrzeby natychmiastowej wymiany skoro nie palę śmieciami, palę suchym dobrej jakości drewnem i nie kopce. Wymianę zrobię przy okazji remontu w przyszłości. Głównym problemem zanieczyszczeń są osoby palące śmieciami i słabej… Czytaj więcej »

Zgodzę się. Palenie dobrej jakości drewnem to co innego. Ale w naszym miescie króluje najgorszej jakości węgiel, miał, nieprzeczyszczone kominy, złe metody rozpalania plus smród topiącego się plastiku i śmieci. Daj Boże żeby byli tylko tacy jak Ty w tym mieście mimo że bodajże w Krakowie to już nawet drewnem w kominku nie można palić ani nawet mieć murowanego grilla w ogrodzie, tzn mieć można ale palić już nie. W Pabianicach jest taki syf, że brak słów. A rządzący nie mają jaj żeby cokolwiek zacząć działać. Tu potrzebne są zdecydowane kroki jak w Krakowie. Powietrze nas zabija, nas i nasze… Czytaj więcej »

A czemu ktoś ma ci pieniądze oddawać? Nie stać cie na dom to sprzedaj i kup małe mieszkanie. Czemu każdy w tym kraju chce dostać jakieś pieniądze, dotacje itp? Potem podatki są coraz większe, bo każdemu trzeba dać. A palenie drewnem jest bardzo nieekologiczne.

czemu mam podłączać się i utrzymywać później miejską spalarnię? twoje kaloryfery nie są grzane słońcem czy prądem z powietrza! ciepłownia pali najtańszym syfem jaki zakupiła w przetargu, Ja w kominku upalam drogie drewno. Drogie bo daje dużo energii, długo się pali i nie śmierdzi dym jak z węgla! A tę drobną grupkę pyłu jaki po nim pozostaje dodaję do mojej eko kompostowni z której mam latem eko owoce i warzywa! Jestem bardziej eko niż ty, przegrywie z opłatami na utrzymanie miasta, w swoim bloku.

Podłączać ROMy do ogrzewania miejskiego!

Za twoje czy za wszystkich?

Wieczorami przy 3 maja nie ma czym oddychac…

A może Redakcjo zrobicie artykuł o tym, jak prawidłowo palić w piecach węglowych? I na przykład puścicie go w sponsorowanych, żeby zwiększyć zasięg? Na prawdę, w piecu węglowym można palić czysto, z niewielkim dymkiem podczas rozpalania. Tylko trzeba chcieć i mieć wiedzę o zasadach spalania. U siebie mam piec węglowy i po 10 sezonach grzewczych mam w kominie około 2mm-3mm nalotu pyłu (bez czyszenia!!!), gdzie słyszałem o przypadkach, gdzie światło komina zamykało się całkowicie po sezonie bez wizyty kominiarza. To obrazuje różnicę w ilości pyłów emitowanych do atmosfery. Niestety większość czarnych dymów z kominów to nie palenie śmieci a efekt… Czytaj więcej »

Zgadzam się ze Zdzisławem. Proszę napisać artykuł o prawidłowym paleniu w zwykłym piecu węglowym. Z własnego doświadczenia wiem, że poza „czystszym” spalaniem dostajemy spore oszczędności w opale.

Już raz pisałam komentarz. Niestety się nie pojawił.

XXI wiek to czas fotowoltaiki i pomp ciepła. Ekologicznie i wygodnie. Inwestycja droższa, ale zwraca się i oszczędza czas.

Co się zwraca? Przy obecnej polityce nic się nie zwraca. Podaj konkrety ile kosztuje to wszystko i za ile lat wyjdzie inwestor na tzw zero. Interesowałem się tymi tematami bardzo i to co gada propaganda to bzdura. Pompa ciepła czy wiesz ile kosztuje jeden odwiert? Czy wiesz, że pompa ma grzalke i w razie nie możności osiągnięcia zadanej temperatury dogrzewa prądem? Ok jeśli zmieni się podejście władz to Oki.

Radek, potrzebujesz jeszcze trochę się pouczyć, żeby się dowiedzieć konkretów. Powodzenia.

Przedstaw merytoryczne argumenty poparte praktyką. O ekologii mówi każdy ale bez wiedzy praktycznej.

Radek, gwarantuję Ci, że mam więcej wiedzy praktycznej w tym temacie niż Ty. Przyjdzie czas, to zmienisz pewnie zdanie. Najgorzej jak nie zmienisz. Wtedy będzie oznaczało, że z Tobą jest coś nie tak.
Podpowiem Ci coś. Nie patrz na to kiedy się zwróci, bo to jest niepoprawny wyznacznik.

Czy jak cokolwiek kupujesz to patrzysz, ze ma się zwrócić? Co to za podejście? Rower czy samochód kupiłeś i ci się zwrócił? Gdyby nawet pompa cieplna się nie zwróciła to co. Pieck kawflowy, gazowy itd tez ma się zwrócić

Nie rozumiem co chcesz przekazać. Każdy czym prędzej powinien „wejść” w ogrzewanie no właśnie jakie? Wystarczy obniżyć podatki w gazie i powietrze w Pabianicach między innymi powinno być lepsze. W Krakowie od tego roku nie wolno palic, więc nie będzie tam już alarmów smogowych? Ja jakoś w to nie wierzę.

Uważam, że dla Polski w obecnym czasie najlepsze będzie przestawianie się na gaz. Nie da sie szybko przestawić całego kraju na energetykę odnawialną. Aby zachęcić do tego prywatnych ludzi wystarczy obniżyć ceny gazu. Od 2 lat mam zainstalowane w domu ogrzewanie na gaz ziemny. W pierwszym roku w tafyfie W2 sam abonament wynosił kilkanaście zł. Niestety w kolejnym o kilka % został przekroczony jakiś limit i wpakowali mnie w taryfę W3, gdzie sam abonament miesięczny to ponad 50 zł. Czyli ponad 600 zł rocznie. Taka zmiana trochę zniechęca. Mimo wszystko uważam, że warto korzystać z ogrzewania gazowego bo nawet pomijając… Czytaj więcej »

…A nie, to sorry, pal dalej smieciami.

Wole butle z gazem (ewentualnie gaz z sieci). Dom mam dobrze ocieplony, wentylacje mechaniczna, więc koszt jest bardzo mały. Pompa ciepła by mi sie zwróciła za lata (a pewnie wcześniej bym ją musiał wymienić na nową).

To dziwne, piece na węgiel używane są od niepamiętnych czasów i nagle zaczęły przeszkadzać .Nowości w systemach ogrzewania można wprowadzać w nowych zabudowach ale w starych budynkach, kamienicach np. ROM mowskich to absurd. Dofinansowanie do pieca ok ale to nie tylko pięć jest tutaj ważny bo trzeba też całą instalację wymienić na pasującą do pieca a skąd na tą wziąść kasę?

Z 500 +

Kamil, Regularne wydobycie węgla na potrzeby przemysłowe zaczęło się dopiero w XIX wieku. Ogrzewanie domostw węglem stało się możliwe dopiero w XX wieku. Tak wiec ludzie używają węgla w domowych piecach raptem ok. 100 lat. Wygłupiłeś się strasznie z tymi „niepamiętnymi” czasami 😂 Teraz zaś mamy XXI wiek i ogrzewanie domów węglem jest po prostu prymitywne. I bardzo szkodliwe. Szkodliwość tego procederu można dobrze zrozumieć sięgając do danych. Aż 60% zanieczyszczenia powietrza w Polsce pochodzi z tzw. niskiej emisji, czyli ogrzewania domów. Żałosne jest tłumaczenie tego zjawiska względami finansowymi. Przypomnisz to sobie kiedy usłyszysz, że masz raka. PS. Poprawnie piszemy… Czytaj więcej »