Strona główna Aktualności Wspólnie proszą: nie zabijajcie!

Wspólnie proszą: nie zabijajcie!

0

Na cmentarzu katolickim w Pabianicach stanęli ramię w ramię policjanci, inne służby mundurowe oraz duchowni. Po co? Aby przypomnieć o… piątym przykazaniu: „Nie zabijaj”.

To w kontekście wypadków, których ryzyko podczas wzmożonego ruchu na drogach, jak teraz – w okresie Wszystkich Świętych, rośnie.

Apel, skierowany do kierowców, motocyklistów, rowerzystów i pieszych, był jednak związany nie tylko z akcją „Znicz”. Miał znacznie szerszy wydźwięk. Przytoczone zostały statystyki z dróg za ubiegły rok. Ogólnopolski bilans to aż 3026 zabitych. Byli to kierowcy (1544), pasażerowie (614) i piesi (868).

– W powiecie pabianickim w 2016 roku odnotowano 1514 zdarzeń drogowych, w tym 145 wypadków  Zginęło 14 osób – 5 pieszych, 6 kierujących, 2 pasażerów i 1 rowerzysta. 161 osób zostało rannych – mówił Cezary Petrus, komendant Komendy Powiatowej Policji.

„Nie zabijaj! Dbajmy o swoje bezpieczeństwo i o bezpieczeństwo innych na drodze. Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa” – tak brzmi hasło akcji, którą na terenie województwa łódzkiego zapoczątkowali policjanci z Pabianic. Włączyła się w nią też Polska Rada Ekumeniczna oraz Konferencja Episkopatu Polski.

– Nasze decyzje, a także sposób traktowania innych na drodze mają wpływ na bezpieczeństwo w ruchu. Nieprzestrzeganie przepisów, nadmierna prędkość i alkohol to główne przyczyny wypadków. Brawura i bezmyślność często kończą się dramatem, zarówno dla poszkodowanych, jak też sprawców i ich rodzin. W trosce o bezpieczeństwo na drogach apelujemy o włączenie się w akcję poprzez świadome i odpowiedzialne zachowanie – mówili policjanci.

– Nie poddawajmy się presji czasu i rywalizacji. Zauważmy drugiego człowieka, zwłaszcza niechronionego uczestnika ruchu – wtórował im Tadeusz Zagajewski, prezes Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Łodzi.

Od kilku dni w całej Polsce, a więc również na terenie naszego powiatu, trwa akcja „Znicz”. Jaki będzie jej finał, okaże się po 5 listopada. W ubiegłym roku w ramach tej akcji pabianiccy policjanci odnotowali 19 kolizji i zatrzymali 3 pijanych kierowców.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments