Strona główna Aktualności Komunikacja Wielki remont trwa, efekty już widać

Wielki remont trwa, efekty już widać

0

Postępuje modernizacja linii tramwajowej 41 w ramach projektu „Łódzki Tramwaj Metropolitalny: etap Pabianice-Ksawerów”. Ta inwestycja ma zakres    o wiele szerszy niż przebudowa torowiska i właśnie weszła w najtrudniejszy etap, który wymaga zamknięcia ulic Zamkowej i Warszawskiej, czyli najważniejszych dla ruchu kołowego w centrum miasta.

Nowe szyny zostały już ułożone w Pabianicach na ul. Łaskiej i części Warszawskiej oraz   w Ksawerowie. Po zakończeniu robót w miejscu torowiska między ulicami Sikorskiego a Łaską zostanie stworzony pas autobusowo-tramwajowy.

Przystanki dla autobusów i tramwajów przy ul. Kilińskiego będą przeniesione za skrzyżowanie. Takie rozwiązanie umożliwi zachowanie lewoskrętów i poprawi integrację komunikacji.

Do tej pory autobusy i tramwaje jadące w kierunku ulicy Łaskiej odjeżdżały z trzech różnych przystanków, teraz będą odjeżdżać z jednego. To samo dotyczy kierunku do Starego Miasta. Przebudowana zostanie sygnalizacja, z priorytetem dla pojazdów transportu publicznego. Pasażerowie nie będą wysiadać z tramwaju na jezdnię, bo pojawią się wysepki przystankowe, a na nich wiaty i tablice dynamicznej informacji pasażerskiej. Dla bezpieczeństwa pieszych 20 przejść biegnących przez torowisko zyska dodatkowe oświetlenie.

Dzięki modernizacji infrastruktury, linia 41 będzie mogła być obsługiwać przez wagony niskopodłogowe, co ułatwi korzystanie z komunikacji osobom starszym i niepełnosprawnym.

Przy projektowaniu nowych rozwiązań postawiono przede wszystkim na bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, żeby funkcjonalność nie oznaczała rezygnacji ze wspólnego dobra wszystkich uczestników ruchu. Powstanie 1,5 km nowej drogi rowerowej z asfaltową nawierzchnią, od ul. Zielonej do Starego Rynku. Przy pętli tramwajowej Duży Skręt będzie ustawiona wiata bike&ride, żeby zostawić rowery i dalej ruszyć w podróż autobusem lub tramwajem.

Modernizacja linii tramwajowej, a co za tym idzie przebudowa centrum Pabianic, to największa inwestycja realizowana w historii samorządów Pabianic i Ksawerowa, warta prawie 174 mln zł. Inwestycja zakończy się w 2022 roku.

REKLAMA