Strona główna Aktualności Z miasta TVP nagrywało u nas

TVP nagrywało u nas

4

Ekipa Telewizji Polskiej przyjechała dzisiaj do Pabianic, aby nakręcić reportaż. Sprawdź o czym rozmawiali.

Reporterzy odwiedzili Pabianickie Centrum Psychiatryczne. Sprzed budynku oddziału nadany na żywo został program „To jest temat„. Telewidzowie z całej Polski mogli go obejrzeć o 17:40 na kanale TVP INFO. Gospodarz programu Marcin Rosiński poruszył temat osób starszych, które są porzucane w szpitalach przez rodzinę i najbliższych. Rekordzistka, pozostawiona przez dzieci w pabianickim szpitalu, leży już od roku.

– Pacjenci, którzy są pozostawiani przez rodziny, to 5-10% z osób u nas przebywających – mówił dr Jacek Koprowicz, kierownik PCP. – Mamy adresy, mamy telefony, dzwonimy, piszemy listy. Rodziny nie reagują.

Kolejny gość programu – mecenas Przemysław Nowakowski, przekonywał, że rodziny nie można zmusić do opieki nad osobą starszą. Istnieje jednak szansa, aby zasądzić alimenty, które najbliżsi musieliby opłacać na pokrycie kosztów opieki. Geriatra dr Robert Błaszczak przybliżył widzom choroby dotykające ludzi starszych.

Swój głos zabrał również dr Marek Kiljański, który chce stworzyć w Pabianicach dzienny oddział dla osób starszych, niesprawnych ruchowo. Opowiadał o możliwości stworzenia warunków dla nich.

– Często są to też osoby młode, w wieku 30-40 lat – dodał.

O możliwości przyjęcia pacjentów do Domu Pomocy Społecznej opowiadały Jolanta Sobczak i Renata Matuszewska z Miejskiego Centrum Pomocy Społecznej.

– W tej chwili w kolejce jest 8 osób. Czas oczekiwania wynosi około 2-3 miesięcy – przekonywały.

Wśród zaproszonych gości była również wiceprezydent miasta Aleksandra Jarmakowska-Jasiczek.

– Staramy się zaradzić temu problemowi – mówiła wiceprezydent. – Oprócz pomocy w postaci środków finansowych i skierowań, powstało u nas Centrum Wsparcia dla seniorów.

– Z roku na rok jest coraz więcej rodzin potrzebujących takiego wsparcia – mówiła Monika Szewczyk z Wydziału Spraw Społecznych. – Dom Pomocy Społecznej powinien być ostatecznością. Robimy wszystko, aby zachować osobę starszą w środowisku zamieszkania.

Cały reportaż można obejrzeć na stronie TVP INFO.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Ach, jakie życie byłoby piękne, gdby nie choroby i przeważnie starość z nimi… Ad meritum : całe zawodowe życie płacimy różne haracze ( składki zdrowotne, społeczne ) i po co ? Od II WŚ w Polsce ciagle mamy z tym problemy. Albo nie ma miejsc w DPS, albo środków na opiekę. Na płace kominowe było, teraz Maciar się zbroi – nie wiem po co – a to są potworne wydatki. No i rząd przyznał sobie ostatnio za nygustwo krocie. Rozwiązać Senat, zmniejszyć ilość posłów, ograniczyć administrację. To na początek. A jest wiele innych tematów… Teraz wisienka na torcie : nie… Czytaj więcej »

To może prywatyzacja placówki? Skoro i tak przez całe życie płacimy krocie na ZUS a później figa z makiem.

Pan Adam
Jasne ! Wcześniej, czy później, tak będzie. Służba zdrowia musi być sprywatyzowana, tylko… To był i jest śliski temat dla każdego rządu. I prywatyzacja dziś, tylko po to, aby zniewolić naród, to upadek każdej władzy. Choć postępująca dyktatura PiS może wszystko zmienić. Aktualnie brak systemowych rozwiązań. A ministerialny porypany plan ” B ” dla naszego miasta przyniósł niepowetowane straty inwestycyjne. Ale był czas, że rok po roku, można było wprowadzać opłaty za usługi medyczne pełzająco. Mniej by nas bolało finansowo. Z czasem, by się uzbierało na full !
Pozdrawiam !

Czy Pani blondie coś brała???