Strona główna Aktualności Biznes Tutaj powstanie elektrownia

Tutaj powstanie elektrownia

5

W Porszewicach rozpocznie się wiosną realizacja wielkiej inwestycji. Firma „Włodan”, której urzędnicy z Pabianic często powierzają remonty dróg i chodników, wybuduje pierwszą w powiecie… elektrownię!

Będzie to elektrownia fotowoltaiczna (o mocy 0,6 MW), co oznacza, że do produkcji energii będzie wykorzystywana energia słoneczna. Koszt przedsięwzięcia oszacowano na niemal 4 mln 600 tys. zł mln zł. Sporą część tej kwoty – 2 mln 241 tys. zł – udało się „Włodanowi pozyskać z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014 – 2020 (na projekty dotyczące odnawialnych źródeł energii).

– Pomysł budowy elektrowni fotowoltaicznej zrodził się już jakiś czas temu, ale dopiero niedawno pojawiła się możliwość starania się o dofinansowanie na ten cel – mówi Dariusz Kacpczak z firmy „Włodan”. – Teraz, gdy zostało ono przyznane, możemy rozpocząć konkretne działania w tym kierunku, choćby przygotowywanie dokumentacji projektowej i specyfikacji przetargowej na wykonawcę czy też starania o pozwolenie na budowę.

Elektrownia powstanie na terenie należącym do firmy, koło jej siedziby w Porszewicach i zajmie powierzchnię około hektara. „Włodan” wybuduje ją przede wszystkim na własne potrzeby, gdyż jako przedsiębiorstwo, które zajmuje się budownictwem drogowym, w tym produkcją masy mineralnej i betonu do budowy dróg, zużywa duże ilości energii. Wiadomo jednak, że jej część będzie sprzedawana Polskiej Grupie Energetycznej.

– Nasza produkcja jest w dużej mierze uzależniona od warunków pogodowych, ale średnio trwa od przełomu marca i kwietnia do końca października. Tymczasem panele są naświetlane przez cały rok. W związku z tym zgodnie z obowiązującymi przepisami zawrzemy umowę z operatorem, któremu będziemy ją sprzedawać. To Polska Grupa Energetyczna – wyjaśnia Dariusz Kacprzak.

Budowa ruszy wiosną przyszłego roku. „Włodan” szacuje, że prace nie powinny zająć więcej niż trzy miesiące, gdyż przedsięwzięcie, wbrew pozorom, nie jest skomplikowane.

– Są różne metody mocowania paneli do stelaży. U nas będą na gruncie – dodaje Dariusz Kacprzak. – Oczywiście trzeba  to wszystko okablować i ogrodzić.

Wielkość elektrowni „Włodan” dostosował do własnych potrzeb energetycznych, sprzedaż jej do PGE ma pozostać kwestią drugorzędną. Fakt, iż firma wybuduje elektrownię fotowoltaiczną wpisze się w działania na rzecz ochrony środowiska.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Extra pomysł. Wszystkie zarobione pieniądze pójdą do PGE,która zasili kasą pisiorowe bilboardy. ……………….

Pabianiczanin – niech może lepiej zasili specjalną kastę i nieudolną instytucje sądowniczą.

Niech może zasili specjalną kastę i nieudolne sądy?

Jeżeli nie radzisz sobie w sądzie to znaczy, że sam jesteś nieudolny.

Wcale nie pierwsza taka instalacja w naszym powiecie 🙂 radzę zgłębić się w temacie