Strona główna Dzieje się Życie szkolne Tu się szkoli specjalistów

Tu się szkoli specjalistów

0

Zespól Szkół nr 2 im. prof. Jana Groszkowskiego to szkoła z 70 -letnią tradycją, ale i oferująca nowoczesne metody nauczania. Połączenie tych dwóch wartości daje uczniom możliwości niezbędne do rozwoju zawodowego.

Wybór szkoły średniej oraz najlepszego kierunku kształcenia to z pewnością trudna decyzja. Trudna tym bardziej, że podjęta w wieku kilkunastu lat, może zaważyć na naszym dorosłym życiu.

– Dlatego oferta naszej szkoły jest naprawdę urozmaicona – mówi Henryk Kucharski, dyrektor znanego w Pabianicach „Elektryka”. – Warto wiedzieć, że dziś mamy tzw. rynek pracownika. To specjaliści w swoich dziedzinach dyktują warunki, a pracodawcy są wstanie zaoferować naprawdę wiele, by takich specjalistów pozyskać.

O tym, że przedsiębiorstwa nastawione są na zatrudnianie fachowców, świadczą chociażby zadowalające statystyki z urzędów pracy. Okazuje się bowiem, że liczba osób bezrobotnych maleje.

– Nasi absolwenci bez problemów dostają się na studia wyższe. Pochwalę się z dumą pismem, jakie otrzymaliśmy od władz Politechniki Łódzkiej. W dokumencie tym zawarte są podziękowania dla naszej szkoły. Prorektor uczelni pisze, że co roku Politechnika Łódzka przyjmuje w swoje mury kreatywnych, zdolnych, młodych ludzi właśnie z naszego zespołu szkół. Z naszej szkoły, do tej uczelni trafia największa liczba kandydatów na studia – przyznaje dyrektor Kucharski. To wyróżnienie, choć bardzo dla nas znaczące, jest tak naprawdę jednym z wielu, jakim może pochwalić się szkoła.

Henryk Kucharski z wyróżnieniem „Laureat Godła Technikum 2015 roku”.

Co takiego wyróżnia ZS nr 2 na tle innych szkól w województwie łódzkim? To przede wszystkim chęć sprostania rynkowi pracy. Dyrekcja szkoły przykłada bowiem dużą uwagę do tego, by absolwenci „Elektryka” opuszczając jego mury, bez najmniejszych problemów mogli znaleźć pracę w swojej dziedzinie kształcenia.

– Badacze przewidują, że równie prężnie, jak w sektorze ICT, miejsca pracy będą pojawiać się w branży biotechnologicznej. Znaczące będą także takie sektory jak nantechnologia, ekologia oraz energetyka – mówi Eliza Matusiak, zastępca dyrektora
w Zespole Szkół nr 2.

Jakie jeszcze kierunki przyszłości mają do wyboru przyszli uczniowie „Elektryka”? Decydując się na szkołę branżową I stopnia możemy wybrać spośród zawodów takich jak: kucharz, elektryk, elektromechanik cz wędliniarz.

– Uczniowie każdego z tych kierunków mają bardzo dużo zajęć praktycznych. Nasi kucharze doświadczenie zdobywają od najlepszych szefów kuchni w Pabianicach. Praktyki realizujemy w restauracjach takich jak Salem, Willa Impresja, Piemont, U Arkadiusza, czy Jubilatka. – wymienia Henryk Kucharski. – Zapewniamy młodzieży także letnie wyjazdy do kurortów, gdzie mogą zdobywać dodatkowe w tym zawodzie doświadczenie. Obecnie w gastronomii brakuje wyspecjalizowanych kucharzy. Jestem przekonany, że nasi absolwenci tego kierunku świetnie poradzą sobie w tym zawodzie.

Elektrycy są grupą zawodową, której również brakuje na polskim rynku pracy. Jest to głównie spowodowane emigracją wyspecjalizowanych w tej dziedzinie fachowców.

– Jak mógłby istnieć „Elektryk” bez elektryka – żartuje szef szkoły. Ten profil klasy od lat cieszy się u nas powodzeniem.

Warto wiedzieć, że uczniowie kształcący się w zawodzie elektryka, mogą dzięki wsparciu szkoły korzystać z wielu możliwości zdobywania wiedzy i umiejętności praktycznych. Są to między innymi zajęcia w pabianickiej fabryce Lumileds.

– Nasi uczniowie dwukrotnie byli uczestnikami programu Erasmus Plus. To bezpłatne praktyki zawodowe, które trwają aż 4 tygodnie. Informatycy oraz graficy kształcili się w Niemczech. Elektrycy i technicy urządzeń i systemów energetyki odnawialnej wyjechali do Hiszpanii. Uczniowie byli zachwyceni taką możliwością poszerzania swojej wiedzy oraz horyzontów – twierdzi Kucharski.

Zespól Szkół nr 2 przy ul. św. Jana to również aż 10 profili technikum: technik elektryk, elektronik, analityk, informatyk, technik ochrony środowiska, technologii żywności, cyfrowych procesów graficznych, teleinformatyk, technik technologii chemicznej oraz technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.

– Ekologia i ochrona środowiska w naszych czasach są nie tylko niezwykle istotne, ale i modne. Życie w stylu „eko” jest niesłychanie popularne, a fachowcy z tych dziedzin mają ręce pełne pracy – podsumowuje Henryk Kucharski. – Jesteśmy w trakcie budowy pracowni ekologicznej, która będzie wyposażona w zestawy do badania wody, gleby, powietrza. W naszym patio powstaje sala letnia. Prócz mebli ogrodowych i kwiatów mieścić będzie się tu również stacja pogodowa. Jesteśmy szkołą bardzo dobrze wyposażoną w specjalistyczny sprzęt.

Przyszli graficy swoje zainteresowania i umiejętności mogą rozwijać tu dzięki tabletom graficznym, drukarce 3D oraz profesjonalnym programom komputerowym. Uczniowie kierunku technik procesów graficznych będą tu mieli okazję zdobyć umiejętności takie jak: tworzenie grafiki, animacji i efektów specjalnych czy przygotowania materiałów cyfrowych do wykonania projektów multimedialnych.

A jeśli marzy nam się zostać policjantem lub zawodowym żołnierzem? Liceum profilowane w ZS nr 2 prowadzi klasę o profilu mundurowym. Jak się okazuje, profil ten cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród dziewcząt. To właśnie panie stanowią większość składu klas mundurowych.

– Uczniowie tego profilu przechodzą szkolenie policyjne oraz poznają musztrę, czyli trening żołnierski. Uczą się m.in. szyku podczas zbiórek, marszu krokiem równym i defiladowym, oddawania honorów. Organizujemy dla nich także zajęcia z samoobrony i ratownictwa medycznego. Duży nacisk kładziemy na treningi sportowe, które mają zdecydowanie ułatwić tym młodym ludziom zdanie egzaminów praktycznych, wymaganych przy naborze np. do policji. – zapewnia dyrektor „Elektryka”.

Już od września uczniowie klasy mundurowej jedne zajęcia w tygodniu spędzać będą w pabianickiej komendzie policji. Nie za karę, a po to, by poznać struktury działania tego organu.

– Nasze dzieci już od jakiegoś czasu wspomagają działania policji, szczególnie podczas imprez masowych. Uczniowie wręczają także nagrody i odznaczenia przyznawane obywatelom przez komendanta. Warto wiedzieć, że taka aktywność procentuje podczas naborów do policji czy wojska, bo jest ona dodatkowo punktowana – dodaje dyrektor.

Pełen zakres możliwości edukacji w Zespole Szkół nr 2 dostępny jest na stronie internetowej tej placówki. Fanpage, który prowadzą sami uczniowie to miejsce, w którym poznamy ich sukcesy zarówno naukowe, jak i sportowe. A zarówno tych pierwszych, jak i drugich jest naprawdę dużo.

– Powiem nieskromnie: mamy się czym chwalić. Nasze dzieciaki są fantastyczne. Za każdym razem, gdy odchodzi kolejny rocznik, pożegnanie przychodzi niełatwo. Ale mam pewność, że my jako pedagodzy i nauczyciele zapewniliśmy tym młodym ludziom świetny start w przyszłość. Jestem pewien, że doskonale poradzą sobie w dorosłym, zawodowym życiu – podsumowuje Henryk Kucharski.

Zespół Szkół nr 2 im. prof. Jana Groszkowskiego
ul. św. Jana 27

kontakt:
tel. 42 215 51 89
szkoła@zs@pabianice.pl

REKLAMA