Strona główna Nie przegap To już pewne: będzie podwyżka za odbiór odpadów

To już pewne: będzie podwyżka za odbiór odpadów

19
Pabianiczan czeka w pierwszym kwartale przyszłego roku wzrost stawki za odbiór odpadów. Władze miasta przyznają wprost, że to pewne. Obecna, czyli 16 zł miesięcznie za osobę, zostanie utrzymana tylko do 28 lutego. 

Zmieni się w marcu, w związku z zawarciem przez magistrat nowej umowy na świadczenie powyższych usług. Ta obowiązująca obecnie powinna wygasnąć z końcem bieżącego roku, ale urzędnicy przedłużą ją o dwa miesiące w ramach tzw. zamówienia uzupełniającego. W międzyczasie zamierzają ogłosić i rozstrzygnąć kolejny przetarg na wywóz śmieci.

Pakiet uchwał „śmieciowych” przyjęli na dzisiejszej sesji miejscy radni. Określają one m.in. sposób segregacji, rodzaje odpadów oddawanych do punktu selektywnej zbiórki oraz, co jest szczególnie ważne, częstotliwość odbioru śmieci z naszych domów. Ma się ona nie zmienić. A właśnie to będzie podstawą do wyliczenia stawki przez potencjalnych oferentów.

– Nie wiemy, które firmy wystartują w przetargu, ale na pewno będą kalkulowały ją według naszych wytycznych. Im większa częstotliwość i większe możliwości korzystania z gminnego punktu odbioru odpadów czy zbiórki wielkogabarytów, tym cena będzie wyższa – mówił prezydent Grzegorz Mackiewicz.

Oprócz podwyżki nastąpi jeszcze jedna, ważna zmiana. Od 1 stycznia z miejskiego systemu gospodarowania odpadami zostaną wyłączone nieruchomości niezamieszkałe. Oznacza to, że miasto nie będzie odbierało śmieci od firm, sklepów oraz instytucji użyteczności publicznej, ale także od właścicieli domków letniskowych.

– Podmioty te są zobowiązane do zawarcia umowy na odbiór odpadów i do okazania takiej umowy oraz dowodów wpłaty za usługę. My będziemy musieli sprawdzać, czy wywiązały się z tego obowiązku – tłumaczy Agnieszka Pietrowska, naczelnik wydziału ochrony środowiska w magistracie.

Ile zapłacimy? Dopóki nie będzie ofert firm zajmujących się wywozem śmieci, trudno przewidzieć.

– Byłbym chyba zadowolony, gdyby była ona niższa niż ta, jaką mają nasi sąsiedzi. Nie wyobrażam sobie, aby była w granicach 40 zł czy 50 zł. Mam nadzieję, że będzie jedną z najniższych w regionie. Ale podwyżki na pewno nie unikniemy – mówi prezydent.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
19 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Dziękujemy władzy PiSowskiej za takie prawo ze płacimy już więcej za prąd, wode, śmieci – powyższe opłaty dla modelu 2+2 przekładają się na ok 1500-2000 zł rocznie. Jest to minimalna netto krajowa! Szok! Nie wspominam już o braku waloryzacji kwoty wolnej od podatku…

Dziękujemy władzy POwskiej za mafie śmieciowe, zawalenie nas śmieciami z zachodniej Europy, pożary składowisk, przez co obecny rząd zmuszony był wprowadzić restrykcje i walkę z mafią. Znów przez polskich bandytów płacą więcej Polacy.

Człowieku czytaj statystyki. Dopiero za rządów PiS zawaloo nas śmieciami. To PiS na dużą skalę zezwalał na przyozenie śmieci. Obecnie nawet z Chin.

Nie chce Ci się nawet zrozumieć tej władzy. Oj niedobrze.Otóż władza poobsdzała swoimi marionetkami po podstawówce WSZYSTKIE ważniejsze instytucje w tym kraju. Trudno więc się dziwić,że że owa elita chce w błyskawicznym tempie zarobić nieprawdopodobne ilości biletów NBP do własnej kieszeni.Czasy są dziwne ,protestujących miliony ,więc niech grabie robią swoją robotę. Może się to skończyć błyskawicznie i wtedy pytanie – jak żyć???To ,że Ty musisz zapłacić wciąż więcej i więcej i więcej za cokolwiek ??? A kogo obchodzi jakiś malutki robaczek? Robaczek ma płacić i JUŻ. Nie masz kasy to idziesz do M1. Tyle

Wypalił się nam Pan prezydent ,poskakał ,poskakał teraz się schował i…zero inwestycji,brak funduszy ,wiec szuka ,czas pomyśleć trochę jak ściągnąć inwestorów ,biedniejemy Panie prezydencie ,pomysłu brak co dalej .Nic już się nie dzieje w tym mieście ,każdy nastolatek myśli tylko jak stad uciec .

A jak to się ma do śmieci i cen ich wywozu?

to kto kupuje te mieszkania, ktore sa budowane po calym miescie? wlasnie zaczyna sie najwieksza modernizacja w historii Pabianic… Adamed, aflofarm, miele, amazon, itd, inwestuja w zaklady – a to tylko kilka firm gdzie mozna dojechac komunikacja miejska i miec prace. Wiecej obiektywizmu i dzialania, mniej narzekania!

„Nie wiemy, które firmy wystartują w przetargu” – nie wcale! od lat wiadomo że te firmy przydzieliły sobie rejony w polsce i u nas wystartuje standardowo 1 zamiennie z druga firmą (jeśli zamienią się placami)….

„właścicieli domków letniskowych.(…) Podmioty te są zobowiązane do zawarcia umowy na odbiór odpadów” – znaczy się że działkowiec będiz emusiał sobie sam podreptać i podpisać umowę z firmą np. bełchatowa na odbiór worka 60l ? Jeśli nie da się tym ludziom możliwości wyrzucenia śmieci. Będzie się ich ganiać kiedy do własnej pregoli pod blokiem śmieci z działki wyrzucą, to się zacznie wyrzucanie po lasach!

A to nie wiesz które firmy?spieszę z pomocą do przetargu przystąpi jako jedyny eko-region z propozycją nie do odrzucenia niczym mafia sycylijska ale ciesz się że nie niemiecki reymondis bo jakieś trzy dyszki przyszło by płacić jak w Ksawerowie.zmowa firm śmieciowych dotycząca przetargów działa w najlepsze a nam po kieszeniach.

Pod artykułem o deficycie w kasie miasta napisałem, ze doświadczenie mnie nauczyło jedno. Podwyżki podwyżki i jeszcze raz podwyżki. Minusowali mnie niektórzy jak bym coś nieprawdziwego napisał. Teraz tego początek. Najpierw śmieci, potem woda czynsze itd.

Segregacja odpadów to w dużej mierze mit.

Mam nadzieję, że ROD-y już nie będą miały szans na wywożenie śmieci za grosze. Nie ma mowy, żeby mieszkańcy do nich dopłacali, a oni będą robić balangi i grille. Koniec z tym.

Po 1 nie są za grosze
Po 2 na terenie miasta płaci się od osoby a nie mieszkania więc do tej pory to jakby płacili ludzie podwójnie

Dlaczego podwyżka od marca, skoro umowa podpisana do końca grudnia 2021 o czym informowało również epainfo?
https://epainfo.pl/to-bylo-do-przewidzenia-wzrosna-ceny-za-wywoz-smieci/

Bp PIS zmienił prawo w myśl zasady nie podnosimy podatków lecz opłaty i wprowadzamy nowe podatki

podobno jeszcze prywatnym ścieki dowalą w górę ścieki bo miasto likwiduje wylewisko?!? i do łodzi trza bedzie z wiadrem jechać.

300%podwyżki w ciągu dwóch lat!To okropnie dużo!

trzeba uzbierać na podwyżki i dodatki dla nauczycieli

niejako przy okazji śmieci, chciałam poinformować rudą gimbę, która dziś z pół godziny wyrzucała śmieci ze swojego auta wprost na chodnik przed moją posesją, iż wszystko to wyzbierałam i wrzuciłam ci na podszybie. PS. parkuj jak człowiek a nie na środku nieswojej posesji marnując dwa miejsca parkingowe. Które to jeszcze zasyfiłaś śmieciami!