Strona główna Aktualności Z miasta Taksówkarze pod ścianą. Czy będzie kolejna podwyżka?

Taksówkarze pod ścianą. Czy będzie kolejna podwyżka?

14
To co dzieje się z cenami na stacjach benzynowych śmiało można nazwać katastrofą. Jedną z branż, która w sposób bezpośredni odczuwa podwyżki są taksówkarze. Szacuje się, że w Pabianicach jeździ około 200 taksówek w zdecydowanej większości zrzeszonych w korporacjach. Bardzo prawdopodobne, że ta liczba będzie się kurczyć.

Taksówkarze stojący pod Kauflandem na Kilińskiego nie chcieli się oficjalnie wypowiadać, jednak mówią, że to zawód na granicy opłacalności. Powodów jest kilka, w tym jeden najważniejszy – cena paliwa, która szybuje do nienotowanych nigdy wartości.

– Pracuję w branży od grubo ponad trzydziestu lat i nigdy nie było tak źle jak teraz – mówi taksówkarz z Halo Taxi. – Oczywiście olbrzymim problemem jest cena paliwa, ale Pabianice to specyficzne miasto praktycznie pozbawione lokali rozrywkowych, taka trochę sypialnia Łodzi. Praktycznie realizuję kursy do szpitala oraz na Bugaj i jest to zazwyczaj kilka przejazdów dziennie. Potrafię tu stać po dwie, trzy godziny bez zlecenia.

Tak naprawdę ten swoisty rollercoaster zaczął się dwa lata temu, gdy przyszła pandemia i życie w miastach w Polsce praktycznie się zatrzymało. Wobec braku popytu na paliwa ich cena gwałtownie spadła.

– Co z tego skoro paradoksalnie mieliśmy tak samo ciężko jak dziś – wspomina nasz rozmówca. – Tankowanie było stosunkowo tanie, ale nie było kogo wozić. Ludzie siedzieli w domach i bali się, zresztą podobnie jak my. Nikt nie wiedział wtedy, co to za wirus. Taki zastój trwał kilka miesięcy, a gdy już nauczyliśmy się z wirusem żyć przyszły podwyżki związane z inflacją. Rząd obniżył wprawdzie podatek vat, ale to jest już dziś bez większego znaczenia. Ludzie będą rezygnować z usług, bez których mogą się obejść. Już teraz to odczuwamy.

Pabianiccy taksówkarze w grudniu 2021 roku wprowadzili podwyżki. Skutkowało to droższymi cenami za kurs – po Pabianicach średnio o 3-5 złotych w zależności od długości przejazdu i rodzaju taryfy (w nocy i w święta płacimy drożej). Jak przekazał jeden z taksówkarzy z Trzech Koron, jak na razie nie planują kolejnej podwyżki, żeby nie zniechęcić klientów, ale obecna sytuacja na rynku paliw może ich do tego zmusić. Dziś rano cena ropy na stacji Lotos przy ulicy Łaskiej wynosiła 7,48 zł za litr, benzyny 6,81 zł zaś Circle K miał analogicznie 7,69 zł i 6,96 zł.

 

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
14 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Pabianiczanie korzystający z pabianickich taksówek od dawna są pod ścianą z powodu cen jakie są w pabianickich korporacjach. Pabianickie taksówki są jedne z najdroższych w kraju.

Ciekawe skąd pan taksówkarz ma na auto i życie skoro twierdzi że stoi bez zlecenia po dwie trzy godziny ?

Od bezdomnego 😉

ja to się w ogóle dziwię? w mieście gdzie w bloku średnio każda rodzina ma po trzy auta na mieszkanie (przynajmniej tak obserwuję po zastawionych trawnikach. w mieście gdzie jak ktoś nie ma auta to ma prawie darmo bus lub ścieżki dla rowerów. Jak jeszcze może taxi funkcjonować? no ale siedzieć na tyłku w pracy i nic nie robić, lub wozić się po mieście i czekać na klienta bez własnej inwencji twórczej… to się później narzeka na opłacalność. Cena wachy nie ma tu nic do opłacalności. podwyżka dotknęła wszystkich.

Ta a jeden taki ma prawie nowke hybrydę a kryzys dobre sobie

Często przechodzę obok postoju taxi. Podziwiam piękne nowe fury. Skoro tak żle w interesie to skąd na nie była kasa. I to spora kasa. A przecież trzeba jeszcze mieszkać i jeść a nawet rata za taki wózek to ponad tysiaczka będzie.

Ponad 30lat w zawodzie to juz zbieraj sie Pan na emeryture

Najgorszy sort kierowców. Nie patrzą na nic! Wymuszają pierwszeństwa, zatrzymują się na zakazie, kiedyś w Górce Pabianic kiej w nocy zmienił światła na długie przed samą maska jak mnie wymijał szczyt hamstwa. Przy echo przebijali opony, jak ktoś stanął na chodniku przy postoju. Uważają ze są najważniejsi na drodze. Reprezentują bardzo niski poziom na drodze. A koszty ja też mam wysokie, wszystko dziś jest uzależnione od paliw.

Ludziom to nigdy nie dogodzisz
Masz stary samochód to złom trup
Masz nowy to bogacz burżuj

Jak to jest, że taka sama trasa w ten sam dzień o tej samej godzinie w tej samej korporacji u jednego kosztuje 23,50 zł a u drugiego 27,00 zł? Taksometry uwzględniają też kierunek wiatru i kat nachylenia drogi? 3 lata temu pytałem na postoju przy echo czy przyjedzie po mnie z imprezy żeby się umówić na godzinę. Kurs z Konstantynowa do Pabianic… zainteresowania nie było a odpowiedź była, że oni się nie umawiają i żeby dzwonić na numer to może ktoś przyjedzie.

bo ziemia się kręci i w jedną stronę jedziesz jakby pod prąd, a w druga z prądem. To tak jak na ruchomych schodach, więcej się namęczysz idąc w dół kiedy jadą do góry. tak więc pod prąd jest drożej bo więcej energii do tego potrzeba. myślę że jasno wyjaśniłam, jak tak to daj lajkę 🙂

W Pabianicach jest 1 powtórzę jedna taksówka, w której można płacić kartą. Leśne dziadki jak to określił swoich kolegów jeden z taksówkarzy, który mnie wiózł.

To ciekawe bo co najmniej trzy razy płaciłem kartą w różnych taksówkach w tym smutnym mieście.

Dla mnie są reliktem, dlatego tak walczą Uberem czy Boldem, a ich stosunek do innych użytkowników drogi to arogancja, chamstwo i poczucie wyższości, bo ktoś im wmówił że są kierowcami zawodowymi.