Strona główna Aktualności Z miasta Tak zniszczała papiernia (ZDJĘCIA)

Tak zniszczała papiernia (ZDJĘCIA)

4

Kiedyś był to jeden z największych zakładów papierniczych w Polsce. W tym roku nieruchomość została sprzedana pabianickim przedsiębiorcom. 

Fabryka działała prężnie przez blisko 150 lat. W czasie II wojny światowej Niemcy rozkradli wszystkie maszyny, ale jej byli pracownicy wskrzesili zakład zaraz po wojnie. W 1975 roku pabianicka papiernia stała się częścią Łódzkich Zakładów Wyrobów Papierowych, a w 1993 została przekształcona w spółkę pracowniczą.  W tym czasie pracowało tam ponad 300 osób.  Nie wytrzymała jednak kapitalizmu i ludzkiej chciwości. Na początku XXI w. zakład z 12-milionowym długiem musiał ogłosić upadłość. Niegospodarnym prezesem i jego bliskimi współpracownikami zajął się prokurator. Obiekt miał być kupiony przez inwestora z Warszawy, ale ten po wpłaceniu wadium wycofał się. Nieruchomość w tym roku po raz kolejny została wystawiona do licytacji komorniczej i sprzedana przedsiębiorcom z Pabianic. Papierni na pewno już tutaj nie będzie. Część budynków zostanie rozebrana, a cześć odnowiona i wynajęta.

REKLAMA
Poprzedni artykułJest lustro na Myśliwskiej
Następny artykułOtworzą Starą Tkalnię. Drugi raz.
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Warto wspomnieć o wielkim pożarze (gdzieś w połowie lat 90.), który strawił to miejsce (do dziś widoczne ślady na najstarszych budynkach – widoczne na pierwszym zdjęciu). Po pożarze fabryka jednak wciąż funkcjonowała, opłącało się to odbudowywać. Na krótko jednak…

tak z ciekawości – co to za przedsiebiorcy z Pabianic?

Pamiętam bodaj tajna produkcja papieru do spłonek.
Szkoda ale to skutki takich wielkich wspaniałych ludzi jak bracia Kaczyńscy pan Michnik pan Kuroń pan Tusk pan Wałęsa. Przejęli kurę mogąca znosić złote jaja kurze łeb ukręcili mięsem się podzielili a polaczka zostawili flaki.
Hu… Du…. kamieni kupa.

Pamiętam jak chyba 2 albo 3 lata temu była mowa o tym, że papiernia ruszy, że pracę znajdą dawni pracownicy itd. Plany były ambitne ale jak zwykle nic z tego nie wyjdzie. Ciekawe tylko co tutaj będzie. Może kolejny supermarket albo centrum handlowe? Skoro budynki będą wynajęte to powstaną tu pewnie sklepy, może kolejny z dopalaczami?
Pożyjemy zobaczymy.