Strona główna Aktualności Z miasta Sztuczny staw kolanowy – w Pabianickim Centrum Medycznym bez kolejki

Sztuczny staw kolanowy – w Pabianickim Centrum Medycznym bez kolejki

0

Wiedza i doświadczenie lekarzy ortopedów oraz nowoczesne techniki medyczne, to największe atuty Oddziału Chirurgii Urazowej i Ortopedycznej Pabianickiego Centrum Medycznego.

Każdego dnia w oddziale przeprowadza się kilkanaście zabiegów planowych oraz nagłych. Do 2016 roku pacjenci naszej ortopedii mogli liczyć na fachowo przeprowadzane operacje aloplastyki stawu biodrowego. Pod koniec roku 2016 zaczęto wykonywać u nas również zabiegi wszczepiania endoprotez stawu kolanowego.

Początek roku 2018 pokazuje, że kolejka na zabiegi tego typu w pabianickim szpitalu praktycznie nie istnieje. Czas oczekiwania na zabieg wynosi od jednego do kilku miesięcy, co często spowodowane jest również faktem, iż pacjent, który wyznacza termin jest nieprzygotowany do podjęcia natychmiastowej decyzji i sam prosi o przesunięcie terminu na później.

Czym jest aloplastyka stawu kolanowego? Aby odpowiedzieć na to pytanie należy poznać kilka tajemnic stawu kolanowego, o którym opowiada kierownik Oddziału Chirurgii Urazowo – Ortopedycznej – lek. med. Wojciech Bandurka.

– Kolano to największy staw człowieka i jeden z najbardziej skomplikowanych „mechanizmów”, zarówno pod względem budowy anatomicznej, jak i mechaniki. W momencie zginania kończyny dolnej w kolanie aktywują się ruchy: rotacji, toczenia, przywodzenia i odwodzenia, a także posuwiste goleni, co sprawia, że działanie tego stawu nie jest podobne do działania prostego zawiasu. Kolano narażone jest na przenoszenie w różnych pozycjach (np. stanie, klęczenie) obciążeń statycznych równych masie ciała, jak i obciążeń dynamicznych znacznie tą wagę przekraczających. To wszystko powoduje, że staw kolanowy jest bardzo podatny na uszkodzenia. Obrażenia kolan stanowią nawet do 25% wszystkich uszkodzeń ciała i występują u osób w różnym wieku, nie omijając również osób młodych i aktywnych zawodowo.

Jakie czynniki mają wpływ na stale rosnącą liczbę pacjentów, u których diagnozuje się schorzenia kolan?

– Obserwuję, iż stale rośnie liczba pacjentów z uszkodzeniami więzadłowymi tego stawu. Wpływ na wzrost częstości urazów ma aktywne spędzanie czasu rekreacyjnego, amatorskie i zawodowe uprawianie sportu oraz liczne wypadki komunikacyjne i te, które zdarzają się pacjentom przy pracy. Najogólniej mówiąc dzisiaj ludzie żyją szybciej i intensywniej.

Zwyrodnienie stawu kolanowego
Endoprotezoplastyka stawu kolanowego

Jakie są metody leczenia schorzeń i urazów stawu kolanowego?

– Najczęściej stosowane techniki w diagnostyce i w leczeniu schorzeń stawu kolanowego to małoinwazyjne techniki endoskopowe, czyli popularna w dzisiejszych czasach artroskopia. Zastosowanie artroskopu w znaczny sposób zminimalizowało śródoperacyjne uszkodzenia tkanek miękkich oraz zwiększyło precyzję i poprawność wykonania zabiegu operacyjnego.

Zabieg operacyjny przeprowadzany techniką artroskopową znacznie skraca czas pobytu pacjenta w szpitalu i przyspiesza jego powrót do pełnej aktywności.

Gdy jednak pojawia się problem poważnej choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego zabiegi endoskopowe nie zawsze się sprawdzają. Operacje aloplastyki wykonuje się u osób, u których dochodzi do znacznego zniszczenia stawu w przebiegu zmian zwyrodnieniowych, a ból wynikający z tego uszkodzenia nie reaguje na inne metody leczenia nieoperacyjnego i chirurgicznego.

Jakie czynniki mają wpływ na to, iż dzisiejsze implanty wydają się być wieczne?

– Materiały, z których produkowane są endoprotezy wciąż ulegają modyfikacjom i zmianom, co znacząco wpływa na wydłużenie żywotności implantu, szczególnie, kiedy zabieg przeprowadzany jest u osób młodych.

Dodam, że dzisiaj stosowane endoprotezy znacznie lepiej poddają się procesowi integracji z ludzką kością.

W naszym szpitalu stosujemy endoprotezy światowych firm medycznych – liderów w produkcji endoprotez, Pozwala to zapewnić naszym Pacjentom pełne bezpieczeństwo i długoletnie zadowolenie po wykonanym zabiegu, co przekłada się na zmniejszenie potrzeby stosowania leków znieczulających w przyszłości.

Na czym polega zabieg wszczepienia sztucznego stawu kolanowego? Często pacjenci ze strachu przed nieznanym odkładają decyzję o zabiegu, co prowadzi do znacznej degradacji stawu i przysparza bólu, który jest przyczyną wielu ograniczeń w życiu codziennym.

– Podczas tego zabiegu elementy stawowe zastępuje się implantami. Zabieg polega na operacyjnym wycięciu zniszczonych powierzchni stawowych kolana, wraz z niewielkimi przylegającymi fragmentami kości udowej i piszczelowej. Na przygotowane, docięte do kształtu implantów końce kości mocuje się implanty. Istnieją dwa typy wymiennej aloplastyki stawu kolanowego. Częściowa aloplastyka stawu kolanowego, która polega na wymianie tylko zużytego przedziału kolana, a także całkowita aloplastyka stawu kolanowego, która polega na wymianie zranionych lub uszkodzonych elementów całego stawu przez sztuczne elementy.

Sam zabieg operacyjny trwa od 1 do 2 godzin, a pobyt pacjenta w szpitalu zamyka się w przedziale od 3 do 10 dni. Czas, po jakim pacjent powraca do dawnej sprawności zależy od wielu czynników.

Na przykład pacjenci mieszkający na parterze szybciej wracają do zdrowia niż pacjenci muszący dużo chodzić po schodach. Pacjenci z rodzin z dużą odpowiedzialnością za jej członków szybciej wracają do zdrowia niż pacjenci mieszkający samotnie. Powrót do pracy zwykle następuje po około 3 miesiącach od zabiegu, lecz zdarza się, że pacjenci mający tzw. pracę siedzącą wracają do pracy w jeszcze krótszym terminie.

Wszystkim zainteresowanym przypominamy: w serwisie informacyjnym  Ogólnopolski Informator o Czasie Oczekiwania na Świadczenia Medyczne pod adresem: kolejki.nfz.gov.pl można znaleźć placówkę medyczną z najkrótszą kolejką. Tam można również sprawdzić kiedy są np. wolne terminy u lekarzy specjalistów i na badania diagnostyczne. Łatwo zweryfikować, iż do naszego Centrum na zabiegi endoprotezoplastyki kolan można się wpisać już na początek czerwca tego roku. Zapraszamy!

Oddział Chirurgii Urazowo – Ortopedycznej

Kierownik: lek. med. Wojciech Bandurka, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu
tel.: 42 22 53 707
sekretariat oddziału:
tel.: 42 22 53 709

Materiał reklamowy 
przygotowany przez 
Pabianickie Centrum Medyczne.
REKLAMA