Strona główna Dzieje się Święto Plonów Województwa Łódzkiego

Święto Plonów Województwa Łódzkiego

0

Ktoś powie: dożynki to tradycja, obrzędy, kultura ludowa. I to prawda. Ale dożynki, to przede wszystkim święto. A jak święto, to zabawa. I na taką z pewnością można liczyć na Dożynkach Województwa Łódzkiego, które są  już 20 sierpnia w Paradyżu w powiecie opoczyńskim.

– Można być pewnym, że impreza będzie pełna kolorytu – przekonuje marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber. – Zadbają o to choćby koła gospodyń wiejskich, serwujące lokalne przysmaki i chwalące się wyrobami sztuki ludowej. Zawsze robią to barwnie i na wesoło.

Zestaw dożynkowego kiermaszu uzupełni oferta Urzędu Marszałkowskiego i instytucji, które z nim współpracują. W sumie będzie to ponad 250 stoisk wystawienniczych! Wśród nich znajdzie się miejsce na strefę militarną, strefę funduszy europejskich, ale też dla pszczelarzy, producentów mleka czy mięsa.

Głównym organizatorem jest Województwo Łódzkie, a współorganizatorem są: Diecezja Radomska, Powiat Opoczyński i Gmina Paradyż. Wydarzenie patronatem honorowym objął Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus. 

Choć oczywiście rozpoczniemy w samo południe tradycyjnie – mszą świętą. To w końcu podziękowanie za tegoroczne plony. Po mszy wszystkie barwy województwa zobaczymy w korowodzie dożynkowym, który przemaszeruje do parku im. Jana Pawła II w Paradyżu, gdzie na sposób świecki, ale niezwykle tradycyjny przeprowadzone zostaną wszystkie tradycyjne obrzędy dożynkowe.

W konkursach wybierzemy najpiękniejszy wieniec, poznamy „Sołtysa na Plus” i upewnimy się, że „Łódzkie smakuje najlepiej”. Przez cały czas dzieci będą mogły skorzystać z licznych darmowych atrakcji takich jak dmuchańce i animacje.

A później już tylko śpiew i zabawa do późnego wieczoru. Zaprezentują się lokalne zespoły, a po nich, od godz. 17 gwiazdy, którymi w tym roku są: Cleo, Mateusz Ziółko, Golec uOrkiestra, TRIBBS. Ten skład zapewnia, że będzie rozrywkowo, tanecznie i energetycznie.

Paradyż, Łódzkie – zapraszamy!

REKLAMA
Poprzedni artykułRowerzysto, poznaj zasady ruchu drogowego
Następny artykułTo nie jest zwykły oddział. Pacjenci też są wyjątkowi