Strona główna Aktualności Strażak to nie zawód, to powołanie

Strażak to nie zawód, to powołanie

0

Choć nie są zawodowcami, posiadają liczne uprawnienia i kwalifikacje, zaliczają kursy i specjalne szkolenia. Strażacy-ochotnicy to w akcji prawdziwi profesjonaliści. W tym roku jednostka z Pabianic obchodzi 135-lecie.

Gdy słyszą syrenę alarmową stają na równe nogi i pędzą do strażnicy, żeby jak najszybciej zameldować gotowość do akcji. Druhowie mają weekendowe dyżury. Nie ma wtedy mowy o imprezach i alkoholu. Muszą być gotowi do niesienia pomocy. Wszystko robią bezinteresownie, bo za swoją pracę nie otrzymują wynagrodzenia.

W ubiegłym roku OSP Pabianice zadysponowano do 73 zdarzeń, z czego 39 razy ochotnicy jechali do Komendy Powiatowej PSP w celu zabezpieczenia rejonu miasta i powiatu. Najwięcej wyjazdów podjęli druhowie: Daniel Duraj (63), Tomasz Adler (59), Sebastian Komorowski (55), Piotr Adler (53) i Adam Sobierajski (47).

– Oprócz ochotników, w swoich szeregach mamy również ośmiu zawodowych strażaków – dwóch emerytowanych i sześciu, którzy biorą udział w akcjach OSP – nadmienia prezes dh Jerzy Sobierajski.

Sekcja operacyjno-techniczna (grupa biorąca udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych) to 44 strażaków. Zgodnie z przepisami, muszą oni mieścić się w przedziale wiekowym 18-65 lat, mieć ważne badania lekarskie (powtarzane przynajmniej raz na trzy lata) oraz kurs podstawowy strażaka. Kurs obejmuje część teoretyczną (przepisy pożarowe, parametry sprzętów i ich obsługa, BHP, prowadzenie łączności radiowej, itp.) oraz praktyczną (m.in. praca w aparatach powietrznych, ćwiczenia bojowe). Po ukończeniu szkolenia, strażak-ochotnik zyskuje również uprawnienia do organizacji i kierowania ruchem w trakcie akcji pożarniczych i zabezpieczania miejsc zdarzeń.

Wśród 44 ochotników z sekcji operacyjno-technicznej, 11 przeszło kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej, 15 odbyło szkolenie dowódców, 18 – w zakresie ratownictwa technicznego, a 13 posiada uprawnienia do zabezpieczania lądowiska przy akcjach LPR. Ośmiu kierowców może prowadzić pojazdy uprzywilejowane. Kilkunastu strażaków przeszło specjalne ćwiczenia w komorze dymowej. Jest także jeden płetwonurek.
Poza prezesem Jerzym Sobierajskim, w skład zarządu wchodzą druhowie: Tomasz Butryński (naczelnik), Wiesław Madejski (wiceprezes), Czesław Czajka (sekretarz), Tadeusz Owczarek (skarbnik), Włodzimierz Sobczak (członek), Krzysztof Krawiec (członek). Kronikarzem jest dh Robert Łazarz, a gospodarzem zarządu dh Zdzisław Kardas.

OSP oprócz podstawowego sprzętu, posiada dwa samochody gaśnicze – stara i mercedesa oraz jeden specjalny, przeznaczony do ratownictwa technicznego (ford transit). Pojazd jest wyposażony w narzędzia hydrauliczne, piły do cięcia betonu, stali oraz drzew, poduszki pneumatyczne, itp. Dzięki posiadanemu sprzętowi, strażacy-ochotnicy nie tylko pomagają w akcjach, ale mogą je samodzielnie prowadzić. Prezes nie ukrywa, że potrzeby są duże:

– Star ma już 25 lat, wysłużył się. Trapią nas ciągłe awarie i naprawy, części są w nienajlepszym stanie. Obecnie czynimy starania o pozyskanie nowego samochodu ciężkiego typu – mówi dh Sobierajski.

Działalność jednostki to nie tylko akcje ratowniczo-gaśnicze, ale także czuwanie nad bezpieczeństwem uczestników imprez masowych (m.in. WOŚP, półmaraton, Dni Pabianic), dodatkowo sami inicjują pikniki i majówki. Druhowie są także obecni na obchodach świąt kościelnych i państwowych (m.in. droga krzyżowa, warta przy Grobie Pańskim).

Jednostka organizuje Młodzieżowy Turniej Wiedzy Pożarniczej, a jej reprezentanci kwalifikują się do rozgrywek na szczeblu ogólnopolskim, gdzie zajmują czołowe miejsca. W corocznym turnieju biorą udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponad gimnazjalnych.

Strażacy rywalizują z innymi jednostkami podczas zawodów sportowo-pożarniczych. Prawdziwym sprawdzianem są jednak akcje, w ostatnich latach to m.in. pożar fabryki mebli Tignum, 40 hektarów traw w Bronisinie i pożary okolicznych nieużytków oraz tych na obrzeżach miasta czy pożar budynku mieszkalnego w Konstantynowie Łódzkim.

Co trzeba zrobić by zostać strażakiem ochotnikiem? – Wystarczy złożyć podanie, odbyć rozmowę z naczelnikiem, uzyskać akceptacje zarządu, ukończyć kurs podstawowy strażakadodaje naczelnik Butryński.

 

***

OSP Pabianice zaprasza mieszkańców na obchody jubileuszu 135-lecia, które odbędą się 12 września o godzinie 16.00 na placu jednostki. Po części oficjalnej na uczestników czeka poczęstunek, występ zespołu artystycznego i strażacka biesiada. Uroczystości zostaną poprzedzone dziękczynną mszą świętą o godzinie 15.00 w kościele NMP Różańcowej.

 

opracowanie: osp.
REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments