Strona główna Aktualności Sprawy Czytelników Sprawy Czytelników: kto tu ma pierwszeństwo?

Sprawy Czytelników: kto tu ma pierwszeństwo?

24
Niejasna sytuacja ze znakami występuje na ul. Grota Roweckiego (droga powiatowa) tuż przed skrzyżowaniem z ul. Kilińskiego. O drogowym problemie informuje nasz czytelnik.

„Dojeżdżając do skrzyżowania z ul. Kilińskiego widzimy znak informujący nas, że tracimy pierwszeństwo przejazdu. Znak oczywiście dotyczy sytuacji, gdy wyłączona jest sygnalizacja świetlna, wtedy musimy ustąpić pierwszeństwa pojazdom jadącym drogą wojewódzką.
Jest jednak pewien problem, który budzi moją wątpliwość. Mianowicie, znak ustawiony jest tuż przed drogą prowadzącą do centrum handlowego Tkalnia, do Castoramy czy punktu pobrań wymazów na covid. Wydaje mi się, że ten znak powoduje iż jadąc ul. Grota Roweckiego powinienem ustąpić samochodom wyjeżdżającym z uliczki po prawej stronie. Może ktoś mądrzejszy mi to wyjaśni?

Masz sprawę? Napisz do nas!

  Dozwolone formaty plików: jpg, jpeg, png, bmp, tiff / Maksymalny rozmiar: 3MB   

  REKLAMA
  Poprzedni artykułHelpHero – nadszedł czas, aby odczarować świat prawników!
  Następny artykułDomy rosną jak grzyby po deszczu. Idziemy na rekord!
  Subskrybuj
  Powiadom o
  24 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Tam jest wyjazd z drogi wewnętrznej. Pierwszeństwo raczej jest dla każdego oczywiste. Ciekawsze jest to, że ta droga wewnętrzna zlewa się z wyjazdem ze stacji paliw. Często dochodzi do sytuacji, że koś jadąc od Tkalni skręca w prawo w Roweckiego, a ci ze stacji paliw wyjeżdżają w lewo bezpośrednio na Roweckiego ewentualnie tą uliczką która pozwala wyjechać kawałek dalej lub zawracając właśnie w kierunku Tkalni czy Castoramy. I tu już jest wolna amarykanka.

  Last edited 2 lat temu by MR

  A skąd kierowcy jadący ul. Grota Roweckiego mają wiedzieć, że regularnie używana droga z prawej strony jest drogą wewnętrzną?

  Przecież tam nie ma znaku , że to jest droga wewnętrzna.

  Panie Przemku Wyjątek stanowi znak A-7 „ustąp pierwszeństwa”, który umieszcza się w odległości: do 50 m od skrzyżowania na drogach, na których dopuszczalna prędkość pojazdów przekracza 60 km/h, do 25 m od skrzyżowania na pozostałych drogach. Trzeba sprawdzić ile jest metrów od skrzyżowania. Chociaż idąc tym tokiem rozumowania po drugiej stronie jest wjazd na parking pływalni i nie ma znaków więc trzeba przepuścić jadących z prawej strony… Dochodzi definicja drogi, która nie stanowi skrzyżowania. „Nie stanowią skrzyżowania przecięcie, połączenie lub rozwidlenie drogi twardej z drogą gruntową lub drogą stanowiącą dojazd do obiektu znajdującego się przy drodze. Za skrzyżowanie nie możemy… Czytaj więcej »

  Zdecydowana większość kierowców nie ma jednak wątpliwości co do tego że mają tam pierwszeństwo, Nie spotkałem się jeszcze z sytuacją aby ktoś tam zatrzymywał się ustępując wyjeżdżającym z tego wiazdu a patrzac po tym co się dzieje na skrzyżowaniu Warszawskiej z Sikorskiego to chętnych do ustępowania pierwszeństwa tam gdzie nie powinniśmy jest u nas sporo. Natomiast wyjazd z Orlenu w lewo nie raz stanowił pewien problem.

  Nawet nie trzeba być miejscowym żeby znać przepisy. Jest takie przekonanie że jak wystąpi znak B-7 to tyczy się pierwszego „skrzyżowania” dróg za nim. A jasno jest w przepisach że wystąpienie znaku B-7 i D-2 powoduje że musi ponownie wystąpić B-7. Czyli po chłopsku, widzę znaki ustąp pierwszeństwa i koniec pierwszeństwa na jednym słupku. To noga z gazu bo za chwilę będę miał skrzyżowanie gdzie ponownie wystąpi znak ustąp pierwszeństwa (tego skrzyżowania będzie się to tyczyć). Co do Orlenu i wyjazdu z marketów. Najpierw wyjeżdża z Orlenu ponieważ trzeba to traktować jako skrzyżowanie dróg wewnętrznych, w tym przypadku równorzędne. Oczywiście… Czytaj więcej »

  Last edited 2 lat temu by Krzysztof

  Jak wystąpi B-7 to faktycznie. Trzeba znać przepisy 😁😁😁

  Mój błąd, A-7.

  Znak D2 i A7 stosuje się zawsze w celu poinformowania kierujących o końcu drogi z pierwszeństwem. Znaki na foto dotyczą skrzyżowania z ul. Kilińskiego a nie wyjazdu z parkingu.

  Screenshot_20211224-143006.png

  Brawo Ty, niestety po zdaniu egzaminu każdy zapomina o przepisach, Panie redaktorze 😉

  Znak tyczy się drogi głównej a nie wjazdu na posesje – w tym przypadku na drogę wewnętrzna Tkalni, Orlenu lub basenu Mosir. Czyli jadąc Grota nadal mamy pierwszeństwo przed tym np. wyjeżdżającym z ch tkalnia

  Znaki dotyczą wyłącznie głównego skrzyżowania a ten dojazd to tylko łącznik wewnętrzny z możliwością wyjazdu do drogi głównej po ustąpieniu pierwszeństwa . Tak samo jest z wyjazdem spod basenu.

  Nie ma w ustawie prawo o ruchu drogowym pojęcia „skrzyżowanie główne”

  Po 1 znak ustawia się w odległości do 50m od skrzyżowania i takie pytanie jest na egzaminach na prawko. Po 2 trzeba sprawdzić czy ta droga nie jest droga wewnętrzną, która nie stanowi skrzyżowania albo dojazdem do objektu czyli zwyczajnie wjazdem do marketu. Ale 1 pkt jest decydujący.

  Last edited 2 lat temu by On

  Po pierwsze nic nie wspomniałem o kodeksie drogowym odnośnie stwierdzenia skrzyżowanie główne a po drugie takich kolorowych łączników jest wiele a w tym przypadku mamy też wyjazd od stacji paliw a jeszcze wcześniej z oddalonego parkingu itd. To zatrzymaj się przed każdym wyjazdem i wypuszczają czekajace tam auta.

  Dla mnie osobiście nieustawienie znaku ” nakaz skrętu w prawo” wyjeżdżając z terenu Castoramy to podstawowy błąd bo przez to jest wolna amerykanka każdy się wpycha na siłę by skręcić w lewo druga sprawa że wjazd na teren Castoramy czy tkalni powinien być przy hali tenisowej bo ktoś się ustawi do skrętu w lewo przy stacji benzynowej i już tamuje ruch na skrzyżowaniu ale najlepiej tego nie widzieć prawda panowie czy panie ze starostwa cz Policji bo przecież ona może wnioskować do starostwa o zmianę oznakowania

  Panie Redaktorze Przemku, polecam kontakt z WORD w Łodzi, Panowie tam pracujący są współtwórcami przepisów Ustawy Prawo o ruchu drogowym. Email jest na stronie. Trzeba tylko zrobić screeny skrzyżowania żeby widzieli każdy znak z każdej strony, żeby dokonać analizy. Rozłożą to ma atomy i wtedy dowiemy się jak jest. Bo tutaj więcej „gdybaczy” i kierowców, którzy nie wiedzą kiedy należy włączyć kierunkowskaz.

  Proszę Pana, dyskusja na temat oczywistej sytuacji drogowej jest conajmniej nie na miejscu. Wniosek jest tylko jeden, ludzie jeżdżą ale nie znają przepisów. Ponad 20% wypadków wynika z wymuszenia pierwszeństwa. Można nie wiedzieć co to jest np.znak B-7 (przykład moje literówki w komentarzach powyżej). Bo zapewne 90% kierowców nie będzie jeździć nigdy z przyczepą. Ale przytoczony w artykule znak A-7 (ustąp pierwszeństwa), no trzeba znać jego zastosowanie. Nawet to co wyżej opisałem jest bardziej interpretacja przepisów niż faktycznym cytatem z kodeksu o ruchu drogowym. Chyba co ważniejsze: „Znaki A-7 i B-20 umieszczone przed skrzyżowaniem nie mogą występować samodzielnie, lecz tylko… Czytaj więcej »

  Tutaj to jest chociaż znak. Jadąc Podmiejską w stronę Karniszewickiej przy przejeździe kolejowym nie ma żadnego znaku. I bądź tu mądry jak jesteś z innego miasta

  Jak nie ma znaku to jaka jest wtedy zasada ? Powinieneś to wiedzieć skoro masz prawo jazdy . Zasada prawej ręki.

  Czytelnik niech idzie na ponowny kurs prawa jazdy . A co do sikorskiego to nawet miejscowi nie ogarniają i wymuszają pierwszeństwo. Bo uważają ze jadąc prosto to on ma pierwszeństwo a nie ten ,który skręca z warszawskiej w sikorskiego .

  Ten co nie wie kto tam ma pierwszeństwo, powinien oddać prawko lub przynajmniej kurs doszkalajacy sobie zafundować pod choinkę