Strona główna Aktualności Z miasta Społecznicy porządkują cmentarz żydowski. Zmiany widać

Społecznicy porządkują cmentarz żydowski. Zmiany widać

9
fot. Strażnicy Pamięci
Zaniedbany do niedawna cmentarz żydowski przy ul. Jana Pawła II w Pabianicach nabiera nowego wyglądu. To dzięki społecznikom, którzy od kilku miesięcy regularnie go sprzątają. 

Akcja rozpoczęła się w drugiej połowie maja i cały czas trwa. Włączyli się w nią między innymi Strażnicy Pamięci, Gmina Żydowska, członkowie Towarzystwa Miłośników Dziejów Pabianic oraz Forum Odpowiedzialnych Pabianiczan.

Społecznicy porządkują tereny wokół nagrobków, usuwają samosiejki, wycinają krzewy, wyrywają chwasty, grabią liście… Po raz kolejny pojawili się na nekropolii wczoraj.

Tym razem wybór padł na mocno zarośnięty nagrobek, w którym, jak się okazało, zostały pochowane ważne osoby. W środkowym leży wielki rabin Dawid Pik (syn Abrahama). Był on też przewodniczącym sądu rabinicznego. Zmarł 9 września 1884 roku.

Tutaj zostali także pochowani jego dwaj synowie – po lewej stronie Abraham Eli Pik (zmarł 26 grudnia 1925 roku), a po prawej Jidl (Jehuda) Pik (zmarł 31 maja 1885 roku, a więc zaledwie kilka miesięcy po śmierci ojca). Na pomniku znajdują się hymny pochwalne o ojcu i synach, którzy, jak napisano, kochali się za życia i pozostali nierozłączni również po śmierci.

Udział w akcji porządkowania cmentarza to również okazja do poszerzenia wiedzy, bo sprzątaniu towarzyszą krótkie wykłady. Były już m.in. o symbolice judaistycznych nagrobków, czyli macew oraz o zwyczajach związanych z mającymi tutaj miejsce pochówkami.

Kolejne sprzątanie jest zaplanowane na 10 października.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

O kamienice to oni sami dbają a o swoje cmentarze juz nie .

Głupek

Brawo. Fajne że komuś się jeszcze chce, że poświęca swój prywatny czas.

Porządkować żydowskie cmentarze powinna żydowska młodzież która przyjeżdża do Polski na wycieczki

otóż to

A czy można kiedyś umówić się na zwiedzanie cmentarza z jakimś przewodnikiem? Kto tym zarządza? Czy można tam wejść w jakiś umówionych terminach?

Teraz to jest to już otwarte dla „szerokiej publiczności”, wystarczy pchnąć furtkę.

Wystarczy kopniak w bramę i rozpoczynasz zwiedzanie

Obecnie cmentarz jest zamknięty ale w następnym roku planujemy zwiedzanie z przewodnikiem za darmo