Strona główna Aktualności Komunikacja Rząd sypnie milionami na ulicę Zamkową?

Rząd sypnie milionami na ulicę Zamkową?

9

Czy wojewoda łódzki i rząd pomogą w przebudowie centrum naszego miasta? Wydaje się, że szansa jest duża. Chodzi o niemal 30 milionów złotych. Właśnie tyle brakuje bowiem, by zrealizować inwestycję, która ma zmienić Pabianice. Prezydent Grzegorz Mackiewicz i Adam Topolski, wójt gminy Ksawerów, nadziei na to, nie bez powodu, upatrują w rezerwie ogólnej budżetu państwa.

W połowie września wniosek o jej uruchomienie i przekazanie pieniędzy na wkład własny do projektu „Łódzki Tramwaj Metropolitalny” został skierowany do premiera Mateusza Morawieckiego.

– Odpowiedź nadeszła wczoraj. Pan Michał Dworczyk, sekretarz stanu, przesłał nasz wniosek do Ministerstwa Infrastruktury z prośbą o wskazanie wszystkich potencjalnych możliwości dofinansowania tego zadania. Takie samo pismo trafiło do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz do Zbigniewa Raua, wojewody łódzkiego – poinformował na dzisiejszej konferencji prasowej prezydent Grzegorz Mackiewicz.

Właśnie dzięki wojewodzie Pabianice mogą otrzymać finansowe wsparcie – pod warunkiem, że zwróci się on o to do premiera, a Mateusz Morawiecki przychyli się do prośby. Decyzję o przyznaniu 10 milionów złotych może podjąć bez udziału Rady Ministrów. W przypadku wyższej kwoty taką zgodę wydaje rząd.

– Rozumiem, że premier oczekuje stosownego wniosku od wojewody, aby przedstawić Radzie Ministrów wniosek o uruchomienie brakującej kwoty, czyli ponad 28 mln zł z rezerwy ogólnej Skarbu Państwa – mówił prezydent.

Wstępna rozmowa z wojewodą już się odbyła.

– Postaramy się jak najszybciej z nim spotkać, bo termin, jaki wyznaczyła kancelaria Prezesa Rady Ministrów na przekazanie ustaleń i decyzji upływa 1 października – dodaje Grzegorz Mackiewicz.

Oferty firm, które chciałyby podjąć się realizacji inwestycji są ważne do 10 listopada. Jeżeli do tego czasu okaże się, że miasto otrzyma niezbędne na nią pieniądze, podpisze umowę z wykonawcą. Nie będzie więc konieczności powtarzania przetargu.

Władze Pabianic i gminy Ksawerów czekają również na decyzję Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi w sprawie przedłużenia terminu zakończenia przedsięwzięcia o rok, czyli do końca września 2021 roku.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

To jak to będzie, bo się pogubiłem ? Ten zły da kasę temu dobremu, czy ten zły weźmie kasę od tego dobrego ? I kto tu kogo wesprze przed wyborami a kto utopi ?

Sądzę, że nic nie dadzą, ani złotówki, ale naprawdę chciałbym się mylić.

Żadnej kasy od Rządu nie będzie, ponieważ wówczas zrealizowano by projekt Władz Pabianic oraz Witolda Stępnia, Marszałka Województwa Łódzkiego, którzy nie należą do PiS.
Przez durną politykę, jak zawsze, ucierpią normalni ludzie.
Chociaż podejrzewam, że gdyby za sterami siedziały PiS-owskie, tęgie, najedzone twarze, to i tak kasa by do miasta nie spłynęła. Ot, idą wybory, cuda na kiju się dziać mogą…
A po wyborach mogiła.

PiS lubi się tylko chwalić drogami i mostami wybudowanymi przez ….Platformę Obywatelską.

Serio, panie Jach : )))) Pan to jednak jesteś kabareciarz : )))))

No ale jak wy to sobie wyobrażacie? Macki się wypiął na PiS, wspiera PO, KOD, lewaków i ten smutny BSR, a PiS ma mu dawać kasę? Takie rzeczy tylko w Erze : ) Bez jaj. Pieniądze dostaje ten kto realizuje jakiś program, a nie ten co krytykuje i jest w kontrze. To chyba jasne? Więc nie widzę sensu na kolejne rządy Mackiewicza, bo nie zrobi NIC póki PiS będzie u władzy! Po co komu w mieście ktoś kto nie dostanie złotówki od Wojewody, Marszałka czy rządu?

Widzę, że z fusów wróżysz, zakładając z góry, że Twój jaśnie PiS zasiądzie nawet za sterami Marszałkowstwa Województwa Łódzkiego na następną kadencję!

Mackiewicz wielkie fundusze pozyskał za pomocą Marszałka (Stępień – PO), oraz środków z Unii. Żaden PiS do tego nie był potrzebny!!!

Może i pozyskał,ale ciekawe ile z tego poszło na inwestycje w naszym brudnym grajdole!!!

Panie Prezydencie niech się PAN nie kompromituje tym śmiesznym tramwajem,którego nikt poza Panem nie chce.Wiadomo że przy takich inwestycjach można się nieźle obłowić,stąd ta walka urzędników o te miliony!!!!A PAN Topolski to specjalista od stawiania słupków.W Ksawerowie ustawia je na życzenie swoich znajomków,gdzie popadnie,więc niech może pożyczy kilka słupków od doktorka co to 5000zł darowizny na gminę zrobił i może niech je ustawi na Zamkowej.Przerobi torowisko na deptak i drezyna nie będzie już potrzebna.