Strona główna Aktualności Z miasta Robot pomoże w rehabilitacji pacjentów

Robot pomoże w rehabilitacji pacjentów

0
Specjalistyczny sprzęt trafił właśnie do Pabianickiego Centrum Rehabilitacji. Kosztował pół miliona złotych. 

– Jeśli chodzi o takie urządzenia jest jednym z najnowocześniejszych w całej Polsce. Będzie wykorzystywane w pracy z pacjentami, którzy na skutek rozmaitych przyczyn mają problemy z poruszaniem się. Posłuży zarówno do diagnostyki, jak i leczenia – informuje Witold Olszewski, prezes Pabianickiego Centrum Medycznego.

Nowoczesny robot składa się z bieżni, szyny oraz modułu do zmniejszania napięcia mięśni porażonych spastycznie lub zwiększania napięcia mięśni osłabionych.
Dodatkowym elementem jest automatyczny podnośnik umożliwiający wejście do urządzenia osobie, która nie jest w stanie wykonać tej czynności samodzielnie.

– Na skutek kompresji pacjent z niewładnymi kończynami dolnymi jest na tyle odciążony, że uzyskuje się element lokomocji. Mówiąc prościej – w wypełnionej powietrzem „bańce” może po prostu chodzić, będąc unoszonym i stymulowanym przez powietrze – wyjaśnia Renata Szczepaniak, kierownik Pabianickiego Centrum Rehabilitacji.

Robot znajdzie zastosowanie w leczeniu wszystkich chorób narządu ruchu, u osób z zaburzeniami lokomocji, posłuży też chorym z osłabioną siłą mięśniową, z chorobami neurologicznymi, z uszkodzeniami rdzenia kręgowego oraz po udarach. Będą z niego korzystali zarówno pacjenci oddziałów szpitalnych, jak też ambulatoryjni.

Finansowanie pozyskano z budżetu państwa.

REKLAMA
Poprzedni artykułFUTSAL OPEN 2023/24
Następny artykułPoseł Habura pokazał oświadczenie majątkowe
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments