Strona główna Aktualności Z miasta Remonty, inwestycje, plany. Półmetek kadencji za nimi

Remonty, inwestycje, plany. Półmetek kadencji za nimi

0

Przez ostatnie 2,5 roku koalicyjni samorządowcy mogli pochwalić się licznymi projektami na rzecz mieszkańców powiatu pabianickiego. Część z nich już została zrealizowana. Część lada moment stanie się naszą rzeczywistością. Zarząd powiatu, głosami Koalicyjnego Klubu Radnych uzyskał po raz kolejny absolutorium.

W skład zarządu powiatu wchodzą: Krzysztof Habura – Starosta, Gabriela Wenne – Błażyńska – Wicestarosta, Henryk Brzyszcz – członek zarządu, Jacek Wróblewski – członek zarządu, Robert Kraska – członek zarządu

Koalicyjny Klub Radnych w Radzie Powiatu tworzą: Łukasz Stencel – przewodniczący klubu radnych oraz komisji spraw obywatelskich, Florian Wlaźlak – przewodniczący Rady Powiatu, Arkadiusz Jaksa – wiceprzewodniczący Rady Powiatu, Henryk Gajda – wiceprzewodniczący Rady Powiatu, Jarosław Habura – przewodniczący komisji budżetu i finansów, Krzysztof Habura, Henryk Brzyszcz, Ewa Lewandowska – przewodnicząca komisji oświaty i wychowania, Anna Bujacz – przewodnicząca komisji skarg i wniosków, Krzysztof Pacholak – przewodniczący komisji infrastruktury technicznej, Andrzej Owczarek – przewodniczący komisji statutowej, Paweł Kania, Jadwiga Wadowska – Gryzel, Maria Wróbel, Anna Pierzchała – Gładysz, Robert Kraska, który mandat radnego objął po śmierci radnej Wioletty Domańskiej.

Jakimi osiągnięciami mogą pochwalić się zatem zarząd i radni powiatowi z Koalicyjnego Klubu Radnych? Lista jest naprawdę długa.

Program „Invitro”.

– Dzięki temu programowi, w naszym powiecie na świat przyszło 20 dzieci – mówi Jacek Wróblewski, członek zarządu powiatu.

Program od samego początku cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców powiatu pabianickiego. W poprzednich latach wykorzystane zostały limity po 25 par. Tegoroczny nabór zgłoszeń został zakończony już w pierwszym kwartale.

– Od początku trwania programu, przystąpiło do niego 75 par, co świadczy tylko o tym, jak bardzo potrzebna jest ta forma pomocy – mówi starosta Krzysztof Habura.

Modernizacja dawnej „Budowlanki”

W nowowyremontowanym budynku przy ul. Partyzanckiej 56 mieszczą się obecnie wydziały Starostwa Powiatowego. Inwestycja pochłonęła łącznie 3.720.768 zł, w tym dofinansowanie ze środków zewnętrznych w wysokości 1.353.449 zł.

– To wielka radość patrzeć na efekt tej modernizacji. Budynek dawnej szkoły, mieszczącej się przy ul. Partyzanckiej zdecydowanie zasługiwał na to, by tchnąć w to miejsce drugie życie – podkreśla Krzysztof Habura.

Doświetlenie kolejnych przejść dla pieszych

– W ostatnich 3 latach dzięki montażowi dodatkowych lamp drogowych poprawiła się widoczność już w 9 lokalizacjach w Pabianicach – mówi Łukasz Stencel, współinicjator tych działań. – Bezpieczeństwo mieszkańców naszego powiatu jest dla nas sprawą priorytetową. Jestem pewien, że w kolejnych latach miejsc bezpiecznych dla pieszych będzie nadal przybywać.

Budowa nowych dróg rowerowych


– Każdego roku, w naszym mieście, wydłużają się drogi rowerowe. Ostatnie wybudowane przez Starostwo Powiatowe znajdują się m.in. na ul. G. Roweckiego czy też Nawrockiego, a w planach są już kolejne, m.in. na ul. Wspólnej – zapowiada Arkadiusz Jaksa, orędownik budowy nowych dróg rowerowych.

 

Remonty i inwestycje na drogach powiatowych

Miasto Pabianice

– Gruntowny remont przeszła ulica Piłsudskiego. Wymieniono tu nawierzchnię, poszerzono jezdnię, wykonano nowy chodnik, wybudowano dodatkowe miejsca parkingowe – wymienia Florian Wlaźlak. – W najbliższych planach w Pabianicach jest także m.in. przebudowa ulicy Wspólnej dodaje Jarosław Habura.

Gmina Ksawerów

– Dzięki działaniom naszych samorządowców, ulica Wschodnia przeszła gruntowny remont – mówi Maria Wróbel, radna powiatowa. – Ta inwestycja obejmująca zarówno położenie nowej nawierzchni, budowy chodnika, jak i nowej drogi rowerowej, bardzo poprawiła komfort jazdy i bezpieczeństwo jej użytkowników. – Warto dodać, że to nie jedyna zrealizowana w Ksawerowie inwestycja. Na ul. Szkolnej, przy Zespole Szkół Rolniczych, powstało nowe przejście dla pieszych, o które szczególnie zabiegała właśnie radna Wróbel. – Ponadto w planach jest projekt przebudowy ulicy Południowej.

ul. Wschodnia w Ksawerowie

Gmina Pabianice

Tu wyremontowana została droga powiatowa na odcinku Piątkowisko – Kudrowice, nad modernizacją której czuwali radni Henryk Gajda oraz Arkadiusz Jaksa. Za sprawą m.in. Roberta Kraski modernizację przeszła także droga w Szynkielewie.

– Na odcinku drogi powiatowej Żytowice – Wola Żytowska powstał nowy chodnik dodaje radny Kraska.

Nowy chodnik udało się także wybudować w Pawlikowicach – przypomina Krzysztof Habura.

Gmina Lutomiersk

Dzięki aktywności radnego Krzysztofa Pacholaka, w Szydłowie przy szkole podstawowej zamontowane zostały progi zwalniające. Wyremontowano także drogi powiatowe: w kierunku miejscowości Wrząca, od Orzechowa do miejscowości Malanów, ul. Klonowa w Babiczkach, jak również droga powiatowa od Charbic Dolnych do Malanowa.

– W najbliższych planach jest ciąg dalszy remontu tej drogi – zapowiada Krzysztof Pacholak.

Gmina Dobroń

Spowalniacze na drodze powiatowej w Ldzaniu

Zmian doczekała się także i ta gmina. To za sprawą działań radnego Pawła Kanii przebudowane zostały: droga powiatowa w Ldzaniu oraz przepust w drodze powiatowej w miejscowości Talar.
– Ważną inwestycją była także budowa chodnika w miejscowości Róża – dodaje Paweł Kania. Jeszcze w tym roku jest planowany dalszy jej ciąg.

 

Gmina Dłutów

Budowa chodnika przy ul. Głównej i remont drogi w miejscowości Czyżemin to efekty prac na drogach powiatowych w tej gminie.

– W planach jest jeszcze m.in. przebudowa drogi powiatowej w kierunku Mierzączki Dużej – zapowiadają Krzysztof Habura i Henryk Brzyszcz.

Konstantynów Łódzki

Z inicjatywy m.in. radnego Andrzeja Owczarka, znacząco poprawiło się bezpieczeństwo pieszych, jak i kierowców korzystających ze skrzyżowania u zbiegu ulic Kolejowej i Srebrzyńskiej.

– Jest szansa, że w najbliższym czasie zdecydowanie bezpieczniej zrobi się także w Niesięcinie. W planach jest wybudowanie ciągu dalszego chodnika, a także ścieżki rowerowej – mówią Henryk Brzyszcz i Andrzej Owczarek.

Remonty i inwestycje w szkołach

W czasie trwającej kadencji zarządu i radnych powiatowych Koalicyjnego Klubu, zarówno szkoły, jak i obiekty do nich należące, także przeszły gruntowne zmiany.

– To m.in. jeden z budynków Zespołu Szkół nr 3, w którym przeprowadziliśmy termomodernizację – informuje Krzysztof Habura. – Warto pamiętać także o modernizacji boiska wielofunkcyjnego przy Zespole Szkół Specjalnych nr 5 za kwotę 219 tys. zł – mówi wicestarosta Gabriela Wenne – Błażyńska.

 

W I LO  utworzona została i wyposażona za ponad 100.000 zł. pracownia dydaktyczno – informatyczna, co znacznie wpłynęło na jakość prowadzonych zajęćinformuje radna Anna Bujacz. – Nową salę dostali także przyszli graficy i poligraficy, uczący się w Zespole Szkół nr 2.

– Również w tej szkole wyremontowaliśmy gruntownie bibliotekę – dodaje Jadwiga Wadowska – Gryzel.

– Utworzono także punkt dydaktyczny „Zielony zakątek” w Zespole Szkół nr 5 informuje – Ewa Lewandowska. – „Otwarta Strefa Aktywności” przy I L.O to kolejny projekt, który udało nam się zrealizować podczas tej kadencji – cieszą się radne Bujacz, Lewandowska i Wadowska – Gryzel, które pracują w komisji oświaty.

W czerwcu tego roku rozpoczęła się modernizacja boiska oraz budowa siłowni zewnętrznej przy Zespole Szkół nr 3. Koszt inwestycji to kwota ponad 390 tys. zł.

–  To już kolejne nowe boisko przy naszych szkołach, nie kryje radości Gabriela Wenne – Błażyńska.

– Wszystkie działania modernizacyjne dotyczące szkół i placówek oświatowych to inwestycja w człowieka, a tym samym w naszą przyszłość. Staramy się jako Zarząd i Rada Powiatu, aby młodzież ucząca się w naszych szkołach miała jak najlepsze warunki do nauki i wszelkich form aktywności  – komentuje Gabriela Wenne – Błażyńska

– Nowe boiska to wartość nie tylko dla samej szkoły. To przede wszystkim możliwości dla uczniów, by za sprawą nowoczesnych i bezpiecznych obiektów, rozwijali swoją miłość do sportu – mówi z uśmiechem radny Łukasz Stencel.

Pomoc społeczna i wsparcie osób niepełnosprawnych

Przy pozyskaniu środków z PFRON, zakupiono dwa nowe autobusy dla osób niepełnosprawnych: jeden dla zrzeszonych w ŚDS w Ksawerowie, drugi dla Warsztatu Terapii Zajęciowej w Pabianicach.

– W planach mamy także remont III piętra Domu Pomocy Społecznej przy ul. Łaskiej w Pabianicach – zapowiada radna Anna Pierzchała – Gładysz, której sprawy pomocy społecznej są szczególnie bliskie.

Hala sportowa

– Starostwo przygotowało koncepcję wielofunkcyjnej hali sportowej, która ma powstać przy Zespole Szkół nr 1 na ul. Piotra Skargi. W planach na najbliższe 2, 3 lata jest jej budowa przy ewentualnym współudziale środków zewnętrznych informuje starosta Krzysztof Habura. Obecnie trwają prace i starania w celu ich pozyskania – dodaje Henryk Brzyszcz, który jako członek zarządu jest odpowiedzialny za tą inwestycję.

Inne działania społeczne

Co roku możemy bawić się podczas Dni Powiatu, które stanowią jedną z głównych atrakcji dla mieszkańców naszego miasta i okolicznych miejscowości. Choć ostatnie takie dni, ze względu na pandemię koronawirusa mieliśmy dwa lata temu, wszystko wskazuje na to, że już w przyszłym roku znów spotkamy się na święcie naszego powiatu.

Radni Koalicyjnego Klubu oraz członkowie zarządu aktywnie wspierają także i współorganizują akcje społeczne i charytatywne na terenie naszego powiatu oraz na rzecz jego mieszkańców. To m.in. „Koszyczek wielkanocny dla potrzebujących”, rajdy rowerowe, pikniki, udział w kwestach w dniu Święta Zmarłych, których celem od lat jest odnowa pabianickich, zabytkowych pomników.

W okresie pandemii dokonano zakupu respiratora i łóżek szpitalnych dla oddziału „covidovego”, aparatu USG, a także pulsoksometrów dla pacjentów PCM i mieszkańców powiatu.

– Wiele działań odbywa się dzięki doskonałej współpracy w ramach całej koalicji w mieście i powiecie przypomina Łukasz Stencel, przewodniczący Koalicyjnego Klubu Radnych w radzie powiatu.

 

Materiał reklamowy przygotowany przez KKR.

 

REKLAMA