Dla wielu par marzących o dziecku in vitro okazuje się często jedyną nadzieją na spełnienie tego pragnienia. Niestety, przed wprowadzeniem rządowego programu refundacji, procedura ta stanowiła ogromne wyzwanie finansowe dla osób zmagających się z niepłodnością.
W efekcie, in vitro pozostawało poza zasięgiem dużej grupy par, szczególnie tych z mniejszych miejscowości czy o skromniejszych dochodach. Rządowy program refundacji in vitro zmienił tę sytuację diametralnie. Dzięki finansowaniu z budżetu państwa procedura ta stała się szeroko dostępna, niezależnie od sytuacji materialnej czy miejsca zamieszkania.
Leczenie in vitro dostępne w całej Polsce
Nowy program refundacji in vitro usunął jedną z kluczowych przeszkód, jakie dotąd stały na drodze do leczenia niepłodności – barierę finansową. Refundacja obejmuje nie tylko samą procedurę in vitro, ale także wszystkie towarzyszące jej etapy, takie jak wizyty lekarskie, niezbędne badania, punkcję jajników, transfer zarodków czy ich mrożenie. Dzięki temu pary mogą skupić się na leczeniu i przygotowaniu do rodzicielstwa, zamiast martwić się o koszty. Rządowy program zakłada pełne finansowanie in vitro do 6 indywidualnych procedur wspomaganego rozrodu. Maksymalnie do 6 cykli w przypadku dawstwa zarodków, do 4 cykli zapłodnienia z własnymi komórkami rozrodczymi lub dawstwem nasienia, do 2 cykli zapłodnienia z dawstwem oocytów.
Jakie są kryteria uczestnictwa w programie?
Proces kwalifikacji jest prosty i przystępny, co pozwala na szybkie rozpoczęcie leczenia. Pary muszą jedynie spełnić określone wymagania. Pierwszym warunkiem jest potwierdzona diagnoza bezwzględnej niepłodności lub udokumentowane nieskuteczne leczenie niepłodności przez co najmniej 12 miesięcy. Kolejnym wymaganiem jest to, aby para była w związku małżeńskim lub partnerskim. Ponadto, oboje partnerzy muszą mieć aktualne ubezpieczenie zdrowotne w Polsce. Wiek również odgrywa istotną rolę – kobiety muszą mieć maksymalnie 42 lata, jeśli korzystają z własnych komórek rozrodczych lub dawstwa nasienia, a jeśli korzystają z dawstwa oocytów lub dawstwa zarodków 45 lat. Dla mężczyzn górna granica wiekowa wynosi 55 lat. W przypadku korzystania z dawstwa wymagane jest również przejście przez konsultację psychologiczną, która ma na celu zweryfikowanie gotowości pary do rodzicielstwa niegenetycznego.
Gdzie skorzystać z finansowania in vitro w Polsce?
Realizacją programu zajmują się wybrane ośrodki medyczne wspomaganego rozrodu, takie jak Klinika Bocian, która umożliwia rządowe finansowanie in vitro w aż ośmiu swoich oddziałach, w tym w Białymstoku, Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Warszawie. Dzięki ich zaangażowaniu wiele par mogło już rozpocząć leczenie i doczekać się spełnienia swojego marzenia o ciąży.
Tylko w pierwszych miesiącach działania programu, od czerwca do grudnia 2024 roku, w Klinikach Bocian potwierdzono ponad 1800 ciąż, co pokazuje, jak ogromny wpływ ma refundacja na życie wielu osób.
Jeśli chodzi o województwo łódzkie, Klinikę Bocian w Łodzi można znaleźć przy ul. Piotrkowskiej 157a. Pary, które są zainteresowane skorzystaniem z finansowania in vitro z budżetu państwa właśnie w tej placówce mogą uzyskać więcej informacji kontaktując się z ośrodkiem telefonicznie: +48 42 620 00 20 lub odwiedzić dedykowaną stronę: https://klinikabocian.pl/klinika/dofinansowanie-in-vitro