Strona główna Styl życia Praca w Łodzi a perspektywy rynku pracy

Praca w Łodzi a perspektywy rynku pracy

0

Leżące w centrum kraju Łódź ma długą przemysłową historię, której nie da się nie dostrzec, spacerując ulicami miasta. Dawne fabryki przeplatają się tu z nowoczesnymi budynkami, tworząc niepowtarzalny klimat.

Dziś Łódź rozwijają się gospodarczo jako centrum nie tylko przemysłu, ale też usług i handlu oraz ośrodek kulturalny. Jakie są perspektywy tutejszego rynku pracy? W jakich zawodach brakuje pracowników? Kto może liczyć na zatrudnienie od zaraz i gdzie szukać ciekawych ofert od łódzkich firm?

Łódź – Barometr zawodów

O kondycji rynku pracy w Polsce i w jej poszczególnych rejonach wiele mówi nam wysokość stopy bezrobocia. W województwie łódzkim oraz Łodzi wskaźnik jest zbliżony do krajowego. Wg danych GUS na koniec lutego 2022 r. wynosił on odpowiednio 5,5% dla Polski, 5,7% dla województwa łódzkiego, 5,8% dla Łodzi.

Jak wspomniano na wstępie, miasto jest dużym ośrodkiem przemysłu (głównie włókienniczego, materiałów budowlanych, elektromaszynowego, kosmetycznego i farmaceutycznego). Ważne miejsce w profilu branżowym zajmują też przemysł kreatywny, usługi outsourcingowe, logistyczne. To miasto, które na swoją siedzibę chętnie wybierają korporacje z zagranicznym kapitałem.

Osoby poszukujące w Łodzi pracy są w dobrej sytuacji – łódzcy pracodawcy mają bowiem wiele do zaoferowania. Kogo poszukują najczęściej? Kto bez żadnych problemów odnajdzie się na rynku pracy w Łodzi, od zaraz znajdzie zatrudnienie? Na te pytania można znaleźć odpowiedź w prognozie Barometr zawodów, która powstaje na podstawie danych z urzędów pracy. Odzwierciedla tym samym ogólne trendy na rynku. Jako zawody deficytowe (w których kandydatów spełniających wymagania pracodawców jest mniej niż ofert pracy) w Łodzi wskazano:

  • w branży elektromaszynowej, elektrycznej – elektryków, elektromechaników i elektromonterów, monterów elektroników, specjalistów elektroniki, automatyki i robotyki,
  • w przemyśle włókienniczym – krawców i pracowników produkcji odzieży,
  • w gastronomii, przetwórstwie spożywczym – kelnerów i barmanów, kucharzy, pomoce kuchenne,
  • w TSL – kierowców autobusów, kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych,
  • w budowlance – monterów instalacji budowlanych, murarzy i tynkarzy, pracowników robót wykończeniowych w budownictwie, robotników budowlanych,
  • w sektorze usług medyczno-opiekuńczych – lekarzy, opiekunów osoby starszej lub niepełnosprawnej, pielęgniarki i położne, ratowników medycznych,
  • w innych branżach – nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących, pracowników poligraficznych, pracowników służb mundurowych, projektantów i administratorów baz danych, programistów.

Zawodem z największym deficytem kandydatów jest magazynier. Łódzkie firmy od ręki zatrudnią osoby gotowe podjąć pracę w tym charakterze, tym bardziej że w okolicy otwierają się kolejne magazyny. W Łodzi nie wskazano natomiast żadnych zawodów nadwyżkowych – czyli takich, w których liczba bezrobotnych kandydatów przewyższałaby liczbę dostępnych ofert.

Oferty pracy Łódź – gdzie znaleźć ciekawe ogłoszenia o pracę?

Oferty pracy w Łodzi znajdziesz na Praca.pl. To duża platforma rekrutacyjna, łącząca kandydatów z pracodawcami w całej Polsce. Na stronie dostępnych jest ponad tysiąc ogłoszeń o pracę w Łodzi i okolicy oraz kilka tysięcy propozycji pracy zdalnej! Co bardzo ważne, kandydaci mogą filtrować zamieszczone oferty, tak aby przeglądać tylko te, które wydają się im najciekawsze. Można wybrać obszar zawodowy, zaznaczyć tryb pracy zdalnej, wysokość wynagrodzenia czy preferowaną formę umowy. Wszystko jest bardzo proste i intuicyjne.

W zależności od tego, jakiej pracy szukamy, możemy też wziąć pod uwagę inne metody docierania do dobrych ogłoszeń. Kiedy zależy nam na dorywczym zajęciu, wykonywaniu mniejszych zleceń po godzinach, dobrym wyjściem jest popytanie znajomych, czy nie chcą skorzystać z konkretnych usług, np. opiekunki do dziecka, korepetytora, fotografa czy grafika – zgodnie z tym, co potrafimy robić. Poczta pantoflowa to świetny sposób na poszukiwanie zleceń.

Warto też brać udział w targach i giełdach pracy. Takie wydarzenia organizują PUP, uczelnie wyższe i niekiedy prywatne agencje pracy. Udział w targach pozwala na nawiązanie zawodowych znajomości, zapoznanie się z propozycjami od różnych pracodawców.

Pracę w Łodzi pomoże nam znaleźć oczywiście również pracownik Powiatowego Urzędu Pracy. Warto odwiedzić PUP osobiście bądź zajrzeć do Centralnej Bazy Ofert Pracy, która jest dostępna także online.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments