Strona główna Aktualności Podwyżka za wywóz śmieci jest nieunikniona

Podwyżka za wywóz śmieci jest nieunikniona

11

Mieszkańców gminy Pabianice czeka wkrótce podwyżka za odbiór odpadów. I może być dotkliwa. Ostatni raz ceny „skoczyły” na początku sierpnia 2016 roku, tymczasem wydatki ponoszone przez gminę w związku ze śmieciami idą w górę systematycznie. 

Przetarg na tę usługę urzędnicy ogłaszają co roku. Za każdym razem, z powodu braku innych chętnych, wygrywa go „Eko – Region”, zmieniając tylko żądane kwoty. Umowa, która w najbliższych dniach zostanie zawarta na kolejnych dwanaście miesięcy (dzisiaj na stronie urzędu opublikowano zawiadomienie o wyborze oferty) opiewa na prawie 1,2 mln zł. To więcej niż planowała zapłacić gmina, rezerwując 1 mln zł.

Mimo rosnących cen mieszkańcy ich nie odczuwali. Od dwóch lat i pięciu miesięcy płacą za wywóz odpadów, o ile je segregują, 9 zł miesięcznie. Jeśli nie – 18 zł.

– Pierwszy raz proponowaliśmy podwyżkę w 2017 roku, kolejną – w bieżącym. Rada gminy była im dotychczas przeciwna. Ale wzrostu stawek nie da się już uniknąć. Radni mogą natomiast nie zgodzić się na te zaproponowane przez nas i zaproponować niższe – wyjaśnia Sylwester Izbicki, kierownik referatu ochrony środowiska i gospodarki nieruchomościami.

Urząd chce, aby miesięczna opłata za odbiór śmieci segregowanych wynosiła nie 9 zł, a 14 – 15 zł. Jeszcze bardziej dostaną po kieszeni ci, którzy wszystkie wrzucają do jednego kosza – w tym przypadku może wzrosnąć z 18 zł do ponad 30 zł. Jak zauważa kierownik, osób które nie segregują odpadów jest jednak niewiele – to około 5% wszystkich mieszkańców gminy.

Skąd taka różnica między obowiązującymi i planowanymi stawkami? W przyszłym roku za wywóz odpadów gmina zapłaci „Eko – Regionowi” 1 mln 185 tys. 840 zł. W kończącej się umowie było to 791 tys. 208 zł.

– W uproszczeniu: jeśli podzielimy 1,2 mln zł przez 12 miesięcy, daje to 100 tys. zł miesięcznie. Dzieląc tę kwotę przez liczbę mieszkańców gminy – 7 tysięcy – na jedną osobę wychodzi niecałe 14,5 zł – dodaje Sławomir Izbicki.

Projekt uchwały w sprawie podwyżek ma być gotowy w pierwszych dniach stycznia. O tym, ile mieszkańcy będą płacili za wywóz śmieci, zadecyduje ostatecznie rada gminy.

REKLAMA
Poprzedni artykułMotyw działania 10-letnich wandali, którzy zdemolowali altankę, jest szokujący…
Następny artykułDwie osoby zakleszczone w aucie. Zablokowana droga krajowa
Subskrybuj
Powiadom o
11 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Czy kiedyś zobaczymy artykuł w gazecie Lub film, który przesledzi i pokaze co tak naprawdę dzieje się z naszymi śmieciami ? I ile jest EKO w EkoRegion ? Chciałbym zobaczyć i dowiedzieć się ile i jakich śmieci pozbywa się miasto? I ile z tych śmieci jest odzyskiwane ? A ile smieci zmieszanych wrzucanych razem jest do dolu kopalnianego i zasypywane ziemia ? Ile to ma wspólnego z ochroną środowiska i przekazaniem środowiska przyszłym pokoleniom ? Bo jeśli ogromna ciężarówka Wozi wypełnione powietrzem butelki PET kilkadziesiąt kilometrów w jedną stronę !!!! To nigdy to nie bedzie opłacalne Bo samo paliwo i… Czytaj więcej »

Był taki czas, że liczyli.
Ba, chyba nawet etat już był w UM d/s spalarni, czy też sortowni i sprawa zdechła ze względu na koszta budowy…

Biorąc koszta spoleczne
spalania śmieci na wysypiskach śmieci
Należy by przeliczyć na nowo
wszystkie czynniki zdrowotne

Yhm… wniosek na platformę UM…

Sortownia smieci w Pabianicach zeby było taniej? A chcesz miec taka sortownie po sąsiedzku? Bo gwarantuje ci, ze gdzie by nie chciano jej uruchomic to rozpoczną sie protesty okolicznych mieszkancow, przeciwko budowie takiej sortowni. Serio, lepiej zapłacić i mieć te smieci z głowy.
A żeby cieżarówka nie woziła powietrza to wystarczy przed wyrzuceniem je zgniatać 🙂

A może wykorzystać tereny
które już nie są zbyt pachnące
np. Okolice oczyszczalni ścieków ?
Czy w szynkielewie jakieś wysypisko śmieci działa ?

Dlatego Afryka
żeby mieć kłopot z głowy
sprzedaje śmieci do Polski
które potem płoną np. w Zgierzu .

Temat trudny ale poznając opinię wszystkich
Można coś nakreślić
Zawsze będzie coś za i przeciw….
Jeśli będziemy chcieli się z tym zmierzyć
Każda mądra myśl i mądra krytyka jest przydatna .

Największą niewiadomą jest to
czy wogole segregacja śmieci działa ?
i jest wykorzystywana dla poprawy środowiska ?
Bo moze jest tak
ze nie które panstwowe spolki komunalne omija segregacja śmieci
To nasuwa się wniosek
ze ta segregacja
to podatek społeczny i dodatkowe zajęcia
dla mieszkańców.
Oraz zlecenie na produkcję kolorowych kontenerów .

Więc jeśli nie zapłacimy za śmieci
To zapłacimy za deszczówkę .

A wtedy bez sensu jest szukanie rozwiązań
o ochronę środowiska .

witam,a ja czekam kiedy to łaskawie ludzie z urzędu miasta zaczną kontrolować ile naprawdę osób jest zameldowanych pod danym adresem a ile defacto płaci zaśmieci, bo jak wiadomo płacimy od osoby, i np zgłoszenie do spółdzielni jest na 2-3 osoby zamieszkałe w lokalu (PSM nie ma możliwości potwierdzenia w ewidencji ludności) odsyła listę do UM i tam jest to przyjmowane za pewnik i liczone koszta a wystarczyłoby porównać dane i często wychodzi że w lokalu więcej jest zameldowanych niż zgłoszonych a przez to inni płacą więcej…

W uproszczeniu wygląda to tak: przestańcie kupować szajs z marketów a przestaniecie produkować śmieci i będzie taniej.

1. Dlaczego mamy płacić coraz więcej za wywóz śmieci i to jeszcze posortowanych na których na pewno nie mało zarabia Eko Region?
2. Czemu urzędnicy podpisują umowy jedynie na rok?