Strona główna Aktualności Komunikacja Pierwsze klimatyzowane autobusy wyjadą na trasę

Pierwsze klimatyzowane autobusy wyjadą na trasę

2

Miejski Zakład Komunikacyjny kupił dwa używane Solarisy 12LE. To pierwsze pojazdy naszej komunikacji miejskiej z pełną klimatyzacją.

Solarisy wyprodukowano 2005 roku. Mają niskie przebiegi, bo kursowały tylko po jednym ze szwedzkich lotnisk. Jak zapewnia prezes MZK Jarosław Habura, ich wiek eksploatacyjny jest o połowę mniejszy.

Autobusy kosztowały po 139,5 tys. złotych. Jeden został już przemalowany. Teraz czeka na oklejenie i „dopieszczenie”. Drugi jest malowany i niedługo przyjedzie do Pabianic.

Solarisy 12LE to pierwsze w pełni klimatyzowane pojazdy we flocie MZK. Co ciekawe, kierowcy raczej nie będą oszczędzać latem na klimatyzacji, bo w autobusach nie uchylają się szyby. Są za to przyciemnione, aby chronić wnętrze od nadmiernego nagrzania promieniami słonecznymi.
Pojazdy mają jeden mankament. Tylna podłoga zbudowana jest na wyższym poziomie.

MZK nie planuje na razie zakupów kolejnych 12-metrowców.

– Czekamy na pierwszą transzę autobusów hybrydowych, które mają być zakupione w 2018 roku – mówi Habura.

Solarisy mają wyjechać na trasę w przyszłym tygodniu. Zastąpią wysłużone MAN-y z 1995 roku.

 

REKLAMA
Poprzedni artykułWjechał w drzewo i zwiał
Następny artykułSpoliczkował rowerzystkę
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Co jeśli latem w największe upały klimatyzacja się popsuje? Bo okien nie da się otworzyć to my mamy się po dusić? Teraz przynajmniej okna da się uchylić a autobusy z klimatyzacją można było kupić gdy kupowano nowe solarisy w wyniku przetargu.

klimatyzacja raczej się nie psuje, bez przesady. Nawet jeśli tak się wydarzy, to autobus może zjechać na naprawę, a można podstawić inny. Ja się bardzo cieszę że idziemy z postępem do przodu. Każdy kurs w klimatyzowanym autobusie będzie przyjemniejszy niż w starym MAN-ie.